Ви вже могли чути про те, що певні оцифровані фото, відео чи звуки продають та куплять за тисячі та навіть мільйони доларів.
Що таке NFT-токен
Ця абревіатура розшифровується як non-fungible tokens — невзаємозамінні токени. Токен — це одиниця обліку в цифровому світі.
Що таке невзаємозамінні токени? Наприклад, одна гривня дорівнює інший гривні. І вони є взаємозамінними. У випадку з NFT один NFT НЕ дорівнює іншому NFT. Тому його і називають невзаємозамінними.
Як і найвідоміша криптовалюта біткоїн NFT працює на технології блокчейн. Але якщо біткоїнів може бути багато однакових, то кожен NFT — унікальний або має обмежену кількість копій.
У NFT може бути переведений практично будь-який цифровий актив: фото, картинка, відео та навіть пост із соцмереж. Так, наприклад, співзасновник Twitter Джек Дорсі виставив на продаж свій перший твіт, який він написав у 2006 році. Його купили за $2,9 млн.
Навіщо користувачі інтернету купують NFT
Як ми пам'ятаємо, NFT — це невзаємозамінні токени. Тож якщо ви купили NFT-токен, то значить більше ні у кого такого немає. Підробити токен неможливо. У його код зашивається інформація про автора продукту та нинішнього власника. Також код може містити дані про автоматичне нарахування роялті з майбутніх перепродажів.
NFT — це своєрідний документ, який підтверджує ваше право власності на фото, відео, мем, пост чи інший цифровий актив. Після покупки ви стаєте власником, але в Інтернеті все одно можна переглянути куплений вами об'єкт.
Багатьом здається дивним купувати те, що можна буде потім безкоштовно переглянути в інтернеті. Тому противники “цифрового ринку мистецтва” кажуть, що це все “мильна бульбашка”. Захисники говорят, що купівля таких токенів — це купівля права ексклюзивності в Інтернеті. Якщо традиційні колекціонери купують картини, платівки чи інші фізичні витвори мистецтва, то сучасний колекціонер купує цифрову версію.
До речі, на початку березня блокчейн-компанія Injective Protocol вирішила довести, що покупка цифрового мистецтва у NFT-токенах — це дещо більше, ніж покупка реальних об'єктів.
Так, Injective Protocol купила в нью-йоркській галереї Taglialatella роботу художника Бенксі “Morons” (”Придурки”) за $95 тис. Потім компанія сфотографувала та спалила оригінал. Відео спалення вони виклали у Twitter. Картину перевели у NFT і продали близько за $400 тис.
Що ще продавали й купували у NFT
Як ми писали з самого початку, нещодавно український сатиричний онлайн дайджест новин “Телебачення Торонто” продав мем у форматі NFT за $2,5 тис. Поки це найдорожчий український мем.
А от найдорожчим у світі NFT-об'єктом є мозаїка цифрового художника Beeple (справжнє ім'я Майкл Вінкельманн) з 5 тис. зображень. Вона має назву “Everydays: the First 5000 Days” та була продана на аукціоні Christie's за $69,3 млн. Ще один об'єкт мистецтва OCEAN FRONT авторства Beeple було продано за $6 млн.
Всесвітньовідомий мем Nyan Cat Кріса Торренса продали за близько $590 тис. А колишній співробітник Агентства національної безпеки (АНБ) і ЦРУ США Едвард Сноуден продав свій NFT за близько $5,5 млн. Його токен має назву Stay Free (”Залишайся вільним”) й зображує оцифрований портрет Сноудена у вигляді вирізок з документів з судовим позовом про порушення американського законодавства з боку АНБ.
Міністр юстиції України Денис Малюська виставив на аукціон свою фотографію у вигляді NFT. Аукціон пройде на платформі OpenSea і триватиме до 17 травня. Стартова ціна становить 1 ЕТН (ефіріум).
У середині квітня учасники мистецького об'єднання INTROVADERS з Києва створили відеоролик із зображенням журналіста Дмитра Гордона і виставили його на продаж у вигляді NFT. Арт під назвою GORDONITIGATION розміщений на маркетплейсі Rarible. Його стартова ціна становить 0,8 WETH (понад $1900 на момент написання).
Як і де купити NFT
Один із найпопулярніших аукціонів — OpenSea. Крім нього купити чи продати NFT можна на Foundation, Valuables, Rarible або ж Nifty Gateway. На останньому майданчику можна купити токен за звичні гроші, на інших вам знадобляться електроні гаманці та криптовалюта ETH.
На цих майданчиках ви можете купити NFT або ж створити свій. Створити свій NFT достатньо просто. Варто завантажити відео, фото чи інший цифровий актив на аукціон і почекати кілька днів поки його перевірять. Якщо ваш актив цікавий — його куплять за доволі непогані гроші.
Еліна РЕДІХ
Что скажете, Аноним?
[18:18 26 ноября]
[13:40 26 ноября]
[11:40 26 ноября]
19:30 26 ноября
19:15 26 ноября
18:00 26 ноября
17:50 26 ноября
17:40 26 ноября
17:30 26 ноября
17:15 26 ноября
17:00 26 ноября
16:45 26 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.