Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Океан з росіянами

[07:40 10 августа 2022 года ] [ Forbes-Украина, 9 августа 2022 ]

Що відбувається з одним з найбільших ТРЦ України, який закрився через російських співвласників.

З кінця лютого не працює один з найкращих ТРЦ Києва — Ocean Plaza. На відміну від інших торгових центрів столиці він так і не відкрився. Причина — невизначеність з російськими власниками та загроза націоналізації. Але виявилось, що ТРЦ передали в управління Агентства з розшуку та менеджменту активів. Що відбувається?

Покупці гіпермаркету Auchan, розташованому в київському ТРЦ Ocean Plaza, в понеділок, 25 липня, не змогли потрапити до торгової точки. “Працівники ще зайшли, але клієнтів вже не пускали”, — каже анонімно один зі співробітників мережі гіпермаркетів. Це сталося після того, як адміністрація торгового центру повідомила, що він припиняє роботу, а з Auchan вивезли всі товари, розповідає співрозмовник Forbes.

Ocean Plaza входить до десятки ТРЦ України з площею 125 000 кв. м. Він не працював з початку повномасштабної війни, а Auchan — єдиний великий орендар, який був відкритим. Крім нього, працювали маленькі торгові точки, розташовані у прикасовій зоні гіпермаркету. Серед них — мережа спеціалізованих магазинів професійної косметики Solo. “Ми не працюємо з початку тижня, — повідомили Forbes на гарячій лінії мережі. — ТРЦ закритий, коли відновить роботу — невідомо”. Те саме кажуть у магазині французької косметичної мережі Yves Rocher, який теж працював.

Що сталося? Два керівника столичних ТРЦ на умовах анонімності, а також експерт консалтингової компанії з нерухомості Colliers Заболоцький вважають, що причина припинення роботи Ocean Plaza — загроза націоналізації. ТРЦ має мажоритарного акціонера — компанію з російським корінням.

Але вже на початку серпня орендарям ТРЦ повідомили, що Ocean Plaza відновлює роботу з 11 серпня. “Просимо здійснити підготовку приміщень до вищезазначеної дати”, — йшлося в листі, який опинився у розпорядженні Forbes. Щоправда до відновлення роботи ТРЦ ще раз прогримів в новинах.

9 серпня генеральний прокурор Андрій Костін заявив, що в управління АРМА передали арештовані корпоративні права товариств на понад 350 млн грн. “Йдеться, у тому числі, про один із найбільших торговельно-розважальних центрів у столиці України. Серед його кінцевих бенефіціарних власників — громадяни Росії з близького оточення очільника країни-агресора”, — заявив Костін. Як повідомило агентству “Інтерфакс-Україна” джерело в правоохоронних органах, йдеться саме про Ocean Plaza. За словами Костіна, що кошти, одержані від роботи ТРЦ, перераховувалися ланцюгом фінансових операцій на адресу громадян Росії.Як Ocean Plaza повʼязаний з росіянами

Російська “ТПС Недвижимость” купила Ocean Plaza в 2012 році у забудовника обʼєкта — компаній  та . Одна з власників російської компанії — Лілія Ротенберг, доньканаближеного до Володимира Путіна російського олігарха Аркадія Ротенберга. Під Ocean Plaza активісти влаштовували акції протесту, щоб звернути увагу влади на російських власників торгового центру.

 

Протест українців проти кривавих російських грошей, написи на ТРЦ “Оушен Плаза” /Фото Getty Images

Протест українців проти кривавих російських грошей, написи на ТРЦ “Оушен Плаза” Фото Getty Images

Після анексії Криму росіяни продали половину ТРЦ попереднім власникам, другою частиною стали володіти два громадянина Швейцарії. В 2019 році дочка Ротенберга Лілія вийшла зі складу бенефіціарів компанії “Інвестиційний союз Либідь”, яка володіє Ocean Plaza.

 

Проте, як розповідав у квітні Хмельницький в інтервʼю Forbes, в Ocean Plaza є російські бенефіціари. “Перед Новим роком (у 2021 році. — Forbes) я продав будівельний бізнес своєму партнеру Андрію Іванову. Продав і ці 33% Ocean Plaza, але формально ще залишаюся власником, бо не переоформив усі активи, — говорив Хмельницький навесні. — Але 51% точно належать російській компанії”. За даними YouControl, компанія Хмельницького ще не вийшла з бізнесу.

“ТПС Нерухомість” ніколи і не втрачала контроль над Ocean Plaza”, — каже Заболоцький з Colliers. Ще двоє топменеджерів на ринку нерухомості розповіли Forbes, що у ТРЦ є російські власники, але не уточнювали, чи це компанія Ротенбергів. Хмельницький відмовився від коментарів для цього матеріалу. 

В Офісі президента ще в березні розглядали питання націоналізації Ocean Plaza, розповів Forbes на умовах анонімності юрист, який консультує ОП. 

Всі відкрилися, крім найкращого ТРЦ

Ocean Plaza, як і багато інших ТРЦ, закрився 24 лютого 2022 року. Проте інші поступово відкривалися. River Mall запустився в квітні, Lavina Mall — у травні, а в червні запрацював навіть частково зруйнований Retroville. 

Топменеджер одного з магазинів, який працює в Ocean Plaza, на умовах анонімності розповідав Forbes, що управляючі обʼєктом у розмовах пояснювали довгий простій високою вакантністю. Але жодних офіційних листів з поясненням не надсилали. 

До війни ТРЦ був майже на 100% заповнений орендарями, каже директорка консалтингової компанії “Українська торгова гільдія” Євгенія Локтіонова. За словами колишнього директора столичного ТРЦ, 60% з них відмовилися працювати в компанії з російським корінням. 

Океан з росіянами. Що відбувається з одним з найбільших ТРЦ України, який закрився через російських співвласників /Фото 2
Володимир Путін та Аркадій Ротенберг під час будівництва кримського мосту

Якщо ситуація з російськими власниками вирішиться, то орендарі повернуться, припускає Локтіонова. Магазини, розташовані в Ocean Plaza, давали кращі виторги, ніж ті, що розташовані в інших ТРЦ, розповідає Заболоцький. Топменеджер однієї з fashion-мереж, що працювала в Ocean Plaza, каже, що товарообіг магазину в цьому ТРЦ був удвічі вищим, ніж на інших київських обʼєктах. Спрацювало вдале розташування: біля станції метро та великої транспортної розвʼязки, хороший підбір брендів. 

“Навіть якщо вони [ритейлери] вивезли товар і обладнання, то за бажанням можна дуже швидко відновити роботу”, — каже Заблоцький. “Всі чекають на їх відкриття”, — підтверджує топ fashion-мережі. 

Чистий дохід Інвестиційного союзу “Либідь”, юрособи, що володіє торговими марками Ocean Plaza, у 2020-му, за даними YouControl, становив 832 млн грн, у 2019-му — майже 1,3 млрд. 

Юрист, що консультує ОП, розповідав в липні Forbes, що процес в бік націоналізації йшов повільно, оскільки у ТРЦ заплутана структура власності. За його словами, розглядалось кілька варіантів. Один з них — передача “російської частки” за рішенням суду в оперативне управління Фонду держмайна, або її продаж. “Йдеться лише про частку російського бізнесу, частина українського активу не підпадає під націоналізацію”, — наголошує він. 

Ще один з можливих варіантів — тристороння угода між усіма власниками про продаж компанії. Тоді ТРЦ може купити стратегічний інвестор, розмірковують в ОП. 

Ocean Plaza не єдиний ТРЦ з російським корінням. Раніше суд арештував майно столичного торгівельного центру “Мармелад” на 1,2 млрд грн. Цим обʼєктом, за даними ЕП, через офшор володіли російські топчиновники, зокрема, голова “Газпрому” Алєксєй Міллєр, основний акціонер банку “Росія” та “особистий банкір Путіна” Юрій Ковальчук і член Госдуми РФ від “Єдиної Росії” Олександр Фокін.

Як державна АРМА стає найбільшим холдингом країни

АРМА — національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. Нацагентство з розшуку активів АРМА стало одним з найбільш серйозних каналів для майбутньої конфіскації українських активів, повʼязаних з російським та білоруським бізнесом, а також проросійськими українцями.

За час роботи у воєнний період до АРМА надійшла ухвала суду про передачу в управління активів загальною вартістю понад 12,3 млрд грн, заявляють в агентстві.
В кінці липня в СБУ заявили, що за один тиждень до АРМА передали арештовані активи на близько 15 млрд грн.

  • В управління держави перейшли 80 майнових комплексів (санаторії, спортивні установи тощо) у різних регіонах орієнтовною вартістю 7 млрд грн, які були незаконно виведені з державної власності і передані на баланс профспілок України.

  • Також до АРМА передані активи 19 українських компаній, які контролювались російськими корпораціями “Ростех”, “Роснефть”, “Газпром”, “РусАл”, “Росатом”, “Група ГМС”, “Татнефть” та російськими банками на загальну суму понад 7,75 млрд грн, а також тисячі закріплених за ними об’єктів нерухомого та рухомого майна на сотні мільйонів гривень.

  • До АРМА за ініціативи СБУ передані такі об’єкти як: готелі “Турист” та “Дружба” у Києві; санаторій “Жовтень” у Конча-Заспі, одеський санаторій “Куяльник”, “Моршинський” у Львівській області та “Поляна” на Закарпатті; спортивні комплекси, зокрема будівля, в якій розташований Kyiv Sport Club.

  • АРМА зможе здійснювати менеджмент вказаних активів з метою отримання прибутку для держави, до моменту поки їх буде остаточно вилучено на користь України відповідно до Закону України “Про основні засади примусового вилучення в Україні об’єктів права власності РФ та її резидентів”. 

Катерина ШАПОВАЛ, Ната ШТУКА, Іра КРИЦЬКА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.