Група One Fist викрадала дані в російських військових компаній і зламувала камери, щоб стежити за їхніми військами.
Ця подяка стала яскравою ознакою того, як змінюється сучасна війна.
Водночас у світі лунають занепокоєння щодо практики заохочення цивільних хакерів державою.
Один із хакерів під кодовим ім'ям Voltage координував злами зі США.
Його справжнє ім'я — Крістофер Кортрайт, він ІТ-працівник із Мічигану.
53-річний чоловік розповів ВВС, що він радий, що його допомога Україні отримала офіційне визнання.
One Fist складається з хакерів з восьми різних країн, включно з Британією, США та Польщею. Разом вони здійснили десятки кібератак, і про кожну з них звітували у соцмережах.
Усім їм надіслали грамоти за “вагомий внесок у розвиток і забезпечення життєдіяльності військових”. Їх підписав командувач Десантно-штурмових військ України.
Міністерство оборони України не відповіло на запит ВВС про коментар.
Від початку повномасштабної війни Україна неоднозначно заохочувала хакерів-добровольців атакувати російські цілі. Але розсилка офіційних нагород іноземним громадянам розглядають як суперечливий крок і ознаку змін у сучасній війні.
Хоча в багатьох країнах, включно з Британією та США, є офіційні системи нагород за етичне хакерство, вважають, що це перший випадок, коли країна нагороджує хакерів за зловмисне та, можливо, злочинне хакерство.
У жовтні у відповідь на збільшення хакерства в Україні та під час конфлікту в Газі Міжнародний Комітет Червоного Хреста (МКЧХ) застеріг від використання та заохочення цивільних хакерів. Він опублікував керівні принципи, засновані на правилах ведення війни, викладених у Женевських конвенціях.
Член польської хакерської групи Squad 303, яка також здійснювала атаки на Росію
“Вручення нагород може ще більше стерти межі між комбатантами та цивільними особами і навіть підірвати нещодавній заклик МКЧХ обмежити та припинити участь цивільних осіб у бойових операціях. У довгостроковій перспективі таке розмивання є небезпечним”, — вважає він.
Той факт, що кіберсферу тепер вважають відкритим простором для дій, до якого може приєднатися кожен, є “ознакою нашого часу”, каже доктор Олейник.
Крістофер почав здійснювати хакерські атаки проти Росії після того, як вона розпочала повномасштабне вторгнення в лютому 2022 року, і каже, що присвятив себе цій справі та багато чим пожертвував.
“Я втратив роботу через це і витратив усі свої заощадження на перемогу України, — розповів він ВВС. — Ця нагорода справді підіймає моральний дух”.
У нагородах не вказують, які кібератаки принесли найбільше користі Україні, але Voltage називає трьох найімовірніших кандидатів.
На початку вторгнення у 2022 році One Fist витратив місяці на визначення місць розміщення сотень публічно доступних камер відеоспостереження в Україні. Як виявилося, російські війська використовували їх для спостереження за військами, тож його команда допомогла вимкнути ці камери.
Водночас One Fist також зламав камери в окупованому Криму, щоб стежити за переміщенням російських танків та техніки через Керченський міст.
One Fist зламав камери в окупованому Криму, щоб дозволити Україні спостерігати за транспортуванням російської техніки
А зовсім нещодавно, у січні, Крістофер разом із іншими хакерами також успішно зламали відомого російського виробника зброї та викрали 100 гігабайт особистих даних, чому українська влада публічно раділа.
“Масив переданої для ГУР МО України інформації містить документацію на 194 номенклатурні одиниці: креслення, технічні завдання, патенти, програмне забезпечення тощо — йдеться як про наявні, так і перспективні військові розробки”, - йшлося у повідомленні ГУР.
У розвідці додали, що викрадені дані були “значним ударом” для Москви і коштують 1,5 мільярда доларів, хоча не зазначили, на чому базуються ці підрахунки.
Війна в Україні викликала сплеск кіберактивності — переважно з боку прихильників України. Такі групи, як Anonymous, атакували Росію, використовуючи хакерські атаки низького рівня, які Росія здебільшого відбивала.
Зокрема атакували теле- та радіостанції, а також новинні вебсайти.
Російську владу також звинувачували у співпраці з хакерськими групами, такими як Killnet, для атак на Україну, але вона ніколи не визнавала співпрацю з цими групами.
Лідер Killnet заперечує співпрацю з російською владою
Більша частина цивільної хакерської активності з обох сторін після першого року війни почала сходити нанівець. Але One Fist продовжували атакувати Росію та дедалі тісніше співпрацювали з українською владою у виборі цілей.
Емілі Тейлор, виконавча директорка Oxford Information Labs і редакторка журналу Chatham House Cyber Policy, погоджується, що хакерські нагороди є знаковим моментом, який може змінити погляди на те, як кібердобровольців використовують у конфліктах.
“Уряди зазвичай перешкоджають недержавним учасникам вживати прямих дій у кіберсфері, побоюючись ескалації чи небажаних наслідків, але воєнний час часто є періодом надзвичайних технологічних інновацій, і вторгнення в Україну не є винятком”, — каже вона.
“Іноді ці події змушують переглянути питання, які раніше були табу”, — додає експертка.
Крістофер каже, що його команда налагодила міцні стосунки з українськими військовими.
“Вони надсилають нам ідеї, а ми надсилаємо їм варіанти, але вони ніколи не надають нам жодної допомоги чи фінансування, бо це, я думаю, перетнуло би певну межу”, — каже він.
Крістофер визнає, що нагороди від військових є суперечливим питанням, але має намір продовжувати хакерство для України.
Джо ТАЙДІ, кореспондент ВВС з питань кібербезпеки
Что скажете, Аноним?
[20:31 29 ноября]
[19:12 29 ноября]
[10:13 29 ноября]
19:00 29 ноября
18:50 29 ноября
18:40 29 ноября
18:10 29 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.