- Чи здивували вас результати виборів у США? Чи можна говорити про зміну політичних поглядів американців?
— Як дипломат я не говоритиму про політичні питання. Але хочу наголосити, що ми пишаємося, що наші вибори — транспарентні та чесні. Як і у всьому світі, на наших виборах ОБСЄ також спостерігає за процесом. Ми чекаємо на їхній звіт. Люди голосували у штабах, поштою — я голосувала поштою з Брюсселя. Ми поки що не бачимо всіх результатів. Але процес іде, і кожен може скористатися своїм голосом. На жаль, у деяких країнах світу все інакше.
— Пройшла інформація, що росія і цього разу намагалася втрутитися у процес виборів, як вона традиційно намагалася це робити. Чи був помітний російський слід у цих виборах?
— Думаю, ви кажете про заяви Пригожина, які були напередодні виборів. Наближені до путіна та Кремля вважають, що можуть говорити і робити будь-що без наслідків. Тому його заява навіть не дивує. Ми наклали на нього санкції ще п'ять років тому, у 2018 році, саме через втручання у процес виборів.
Щодо цих виборів, то зараз ще рано говорити про втручання Кремля. Але ми бачимо пропаганду і потрібно, щоб люди вміли правильно читати новини та знати реалії. Ми в Держдепартаменті активно стежимо за пропагандою та тим, щоб люди мали правдиву інформацію та приймали адекватні рішення.
- Ми в Україні стежимо за результатами виборів і знаємо, що у разі перемоги республіканців Україна може не отримати “ні копійки” допомоги, адже ми на цю допомогу дуже розраховуємо. Також чули про розкол на тему того, чи не забагато Штати допомагають Україні. Ви можете запевнити нас, що політика Штатів щодо України не зміниться незалежно від того, якою буде розстановка сил у ваших органах влади?
— Можу точно сказати, що наша політика не зміниться. США допомагатимуть Україні стільки, скільки потрібно, і в різних формах: військова, економічна та гуманітарна допомога.
Блінкен у Німеччині оголосив, що країни Великої Сімки вирішили створити нову комісію, яка координуватиме допомогу у сфері енергетики. Допомога з боку США продовжується і не залежить від результатів виборів.
— Крім військового фронту є ще й інфраструктурний. Ви бачите, що творить росія, знищує стратегічні об'єкти, не залишає намірів залишити нас у холоді, темряві та повному блек-ауті взимку. У пресі з'являється інформація про кулуарні переговорні процеси, що Америка намагається говорити з росією щодо України. Політика “нічого про Україну без України” — наскільки вона стабільна у президента Байдена та перших осіб США?
— Політика не змінюється. Україна завжди братиме участь у всіх процесах та рішеннях. Це рішення України — як покласти край цій війні та рухатися далі. США роблять все можливе, щоб допомогти Україні і продовжуватимуть це робити.
- У лавах демократів кажуть, що можуть розглянути можливість ще одного пакету фінансової допомоги. Йдеться про 50 млрд доларів. Наскільки ця інформація є правдивою і якими є терміни отримання цієї допомоги?
— Не хочу забігати наперед і говорити точно. Але коли оголошуємо пакети, допомога приходить дуже швидко. Зараз сезон холодів, люди без світла та економічна допомога потрібна. Робитимемо все, щоб доставляти її швидко, оперативно та координовано. Ми можемо координувати нашу допомогу з партнерами.
Кремль завжди наголошує на тому, що Захід не єдиний і втомлюється від надання допомоги Україні, але це не так. США з європейськими партнерами готові якнайшвидше передати наступний транш.
- Незабаром відбудеться Саміт Великої Двадцятки. Президент Байден точно на ньому буде присутнім. Вже відомо, що замість путіна поїде Лавров. На вашу думку, це правильне рішення? І чи українське питання серйозно обговорюватиметься на зустрічі такого рівня?
— Українське питання буде на 100% у центрі уваги. Важливо, що президент Байден поїде туди та обговорюватиме з лідерами і це питання, й інші важливі теми. Говорити про участь росії не буду, оскільки це рішення путіна туди не їхати. Але для Байдена G20 важливо, тож він їде.