Оператори газорозподільних мереж (оператори ГРМ, облгази) опублікували проекти нових тарифів на розподіл газу на 2022 рік. Вони в три-чотири рази перевищують тарифи на розподіл у поточному році.
В середньому по країні оператори ГРМ хочуть підвищити тариф на розподіл з 1,44 до 4,14 грн за кубометр газу.
Максимальне збільшення тарифів на розподіл газу зафіксовано в проектах:
Уманьгазу — пропонується підняти тариф на 400% до 8,91 грн за розподіл одного кубічного метру;
Луганськгазу — на 443% до 8,41 грн/куб;
Одесагазу — на 438% до 4,52 грн/куб;
Харківгазу — на 300% до 5,37 грн/куб.
На 200% тариф на розподіл запропонували підняти 15 операторів ГРМ, а на 100% — 16 операторів ГРМ.
Якщо запропоновані облгазами проекти тарифів на розподіл газу затвердити, то витрати власника однокімнатної квартири в Умані на оплату послуги з розподілу газу зростуть до 500 грн на місяць, а для власників будинків, де споживання велике, зростуть ще більше.
Необхідність збільшення в кілька разів тарифів на розподіл газу облгази пояснюють різким зростанням цін на природній газ, який вони використовують для покриття виробничо-технологічних втрат (ВТВ) пального під час доставки до споживачів, а також зростанням витрат на оплату праці персоналу.
Тарифи на розподіл газу регулюються державою. Їх щороку затверджує Національна комісія, що здійснює регулювання енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
НКРЕКП повідомила, що обґрунтованість пропозицій облгазів ще не перевірялася і тарифи для них не затверджувались. Тобто проекти тарифів на 2022 рік — це поки що бажання операторів ГРМ.
За розрахунками Нацкомісії, корегування тарифів на розподіл природного газу на 2022 рік в середньому по Україні не має перевищувати розміру інфляції.
Втім, вартість природного газу за рік зросла більш як на 300%. Водночас витрати на закупівлю облгазами палива для покриття ВТВ становлять більше 40% всіх витрат на свою діяльність.
Тому якщо оператори ГРМ не зможуть купувати газ для ВТВ, вони вимушені будуть відбирати його із газотранспортної системи (ГТС) і продовжувати нарощувати мільярдні боргу перед Оператором ГТС (ОГТСУ).
Уже зараз заборгованість облгазів перед ОГТСУ за відібраний газ для ВТВ становить 11 млрд грн.
БізнесЦензор дізнався, яке рішення готується в Офісі президента для розв'язання цієї проблеми.
Що таке тариф на розподіл газу і з чого він складається
В Україні споживачі газу сплачують два тарифи. Перший — це плата за газ як товар. Другий — це тариф за транспортування та розподіл газу оператором ГРМ. Тобто, це плата за доставку газу газопроводами до споживача.
Вартість газу як товару відрізняється в залежності від категорії споживача. Для населення постачальники пропонують фіксовані річні тарифи — 7,79-13,5 грн/куб в залежності від постачальника.
Теплокомуненерго отримують газ від ГПК “Нафтогаз-Трейдинг” (дочірня компанія Нафтогазу) за двома тарифами: 7,42 грн/куб для виробництва тепла для населення і 16,39 грн/куб для забезпечення опаленням державних і комунальних установ.
Бюджетні організації та установи зараз підписують договори з “Нафтогаз-Трейдинг” на постачання газу по 16,55 грн/куб з урахуванням ПДВ та вартості транспортування по ГТС.
Бізнес та приватні підприємства купують газ за ринковими цінами. На листопад середньозважена ціна газу на Українській енергетичній біржі (УЕБ) становить 35,9 грн/куб з ПДВ.
Водночас, тарифи на розподіл та транспортування газу регулюються державою, а саме — НКРЕКП. Більше про тариф на розподіл можна прочитати на нашій публікації.
Тариф на транспортування газу отримує Оператор ГТС України. Він встановлюється на п'ять років (п'ятирічний регуляторний період). До кінця 2024 року діє тариф за вхід в ГТС та вихід з неї по 101,9 грн за тис. куб м. Таким чином, споживач сплачує 0,2 грн за транспорт кубічного метру газу.
Тариф на розподіл газу отримують оператори ГРМ. На 2021 рік середньозважений тариф на розподіл становить 1,1 грн/куб без ПДВ. Однак для кожного оператора ГРМ тариф встановлюється окремо раз на рік.
Розмір тарифу на розподіл, який затверджує НКРЕКП, залежить від обсягів розподіленого газу та кількості споживачів по відношенню до довжини газових мереж та території обслуговування.
Чим більша довжина газових мереж та менший обсяг розподілу, тим вищий тариф. І навпаки. Наприклад, найменший тариф 0,31 грн/куб має Київгаз, який розподіляє великі обсяги газу на порівняно невеликій території. Найбільший тариф мають невеличкі оператори ГРМ з низькими обсягами розподілу, наприклад Лубнигаз — 1,79 грн/куб.
В Україні працює 43 оператори ГРМ, кожен з них у своєму регіоні є монополістом. 20 з них працюють під брендом “Регіональної газової компанії” (РГК) олігарха Дмитра Фірташа і розподіляють приблизно 70% всього газу по країні.
Ще два роки тому споживачі отримували одну платіжку, в яку вписували одну ціну — за сам газ і його розподіл. Однак, на вимогу Третього енергопакету Євросоюзу, в якому вказано, що транспорт і продаж енергоносіїв мають здійснювати різні компанії, з 2020 року в Україні було введено окремий тариф на розподіл газу.
Так було зроблено, оскільки облгази — монополісти у своєму регіоні і споживач не може вибрати іншого оператора ГРМ, адже труба — одна. Водночас споживачі отримали можливість обирати продавця газу, які конкурують між собою за допомогою ціни і сервісу.
Тариф на розподіл газу складається з низки компонентів таких як: виробничо-технологічні витрати газу (ВТВ), заробітна плата, закупівля комплектуючих та паливно-мастильних матеріалів, повернення боргів попередніх періодів, маржі облгазу та інвестицій.
Більше 70% витрат операторів ГРМ — це закупівля газу для ВТВ та оплата праці.
ВТВ — це газ, який витрачається в процесі створення та регулювання тиску в мережах, що дозволяє його транспортувати. Також сюди включені втрати газу, які виникають від перепаду температури повітря (так звані температурні коефіцієнти). ВТВ — найбільша складова витрат облгазів, становить більше 40%.
Обсяги ВТВ - 1,4 млрд куб м газу на рік. Тобто, саме стільки облгазам потрібно закупити на рік для покриття ВТВ.
Що буде з тарифом на розподіл газу?
За даними джерел БЦ в Офісі президента, зараз розробляється механізм продажу природнього газу для операторів газорозподільних мереж за пільговою фіксованою ціною.
Мова йде про продаж 1,4 млрд куб м газу, необхідних операторам ГРМ для покриття ВТВ, по ціні 7,42 грн/куб м.
Передбачається, що оператори ГРМ підпишуть відповідні договори з ГПК “Нафтогаз Трейдинг”.
За налогічною ціною газ уже отримують від “Нафтогаз Трейдинг” підприємства теплокомуненерго для виробництва тепла для населення, а також постачальники пального для побутових споживачів. В жовтні Нафтогаз підписав нові догори з постачальниками газу для населення по одній ціні для всіх — 7,42 грн/куб м.
Для того, щоб кошти на ВТВ не були витрачені власниками операторів ГРМ за своїм бажанням, в жовтні уряд увів для них спецрахунки.
Тепер кошти, що надходять від споживачів за послуги з розподілу природного газу, зараховуються виключно на рахунки зі спецрежимом використання, відкриті облгазами в уповноважених банках.
У свою чергу, банки зобов'язані перераховувати їх далі на рахунки облагазів та ОГТСУ згідно з затвердженими НКРЕКП нормативами розподілу цих коштів.
Таким чином всі кошти, передбачені в тарифі на розподіл для ВТВ, мають потрапляти на рахунок Оператор ГТС, який балансує систему.
Юрій ВІННІЧУК
Что скажете, Аноним?
[19:48 05 ноября]
Інтерв’ю із заступником глави місії МВФ в Україні Тревором Лессардом
[11:11 05 ноября]
18:50 05 ноября
18:00 05 ноября
17:50 05 ноября
17:30 05 ноября
17:15 05 ноября
17:00 05 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.