Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) вперше за два роки отримала повноцінного керівника. Ним став ексдетектив НАБУ Олександр Клименко. Що про нього відомо та чому конкурс на керівника САП є однією з найважливіших подій у антикорупційній реформі?
Олександр Клименко, 35, понад пів року чекав, поки конкурсна комісія затвердить його переможцем відбору керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. 28 липня Клименка офіційно затвердив новий Генпрокурор Андрій Костін.
САП, яка має ключове значення в антикорупційній інфраструктурі, що існує в Україні з 2015 року, не мала повноцінного керівника з середини 2020 року.
Що зміниться із призначенням головного антикорупційного прокурора, чому це важлива подія та з яким бекграундом до САП приходить колишній детектив НАБУ Клименко?
Скандальний конкурс на очільника САП
Приведення до ладу роботи антикорупційних органів — ключова умова з тих, які Україна має виконати, щоб зберегти статус кандидата у члени ЄС, отриманий 23 червня. “Керівників САП та НАБУ має бути призначено у найкоротші терміни”, — прямо сказала президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під час промови у Верховній Раді 1 липня.
За задумом антикорупційної реформи 2015 року, САП — це структурний підрозділ Генпрокуратури, але незалежний від неї. Вона супроводжує головні антикорупційні процеси в країні та справи, які розслідує НАБУ.
Першим головою антикорупційної прокуратури був Назар Холодницький, який до цього працював у органах прокуратури Криму. Він обіймав посаду близько пʼяти років. Холодницький звільнився у серпні 2020-го. Серед проблем у роботі відомства він називав “цілковите несприйняття” САП і НАБУ з боку Генпрокуратури.
Відтоді антикорупційна прокуратура не мала постійного очільника. Рішення у справах у підслідності САП ухвалювала генеральна прокурорка Ірина Венедіктова. Виконувач обовʼязків керівника САП Максим Грищук не мав таких повноважень через статус в.о.
21 грудня 2021 року комісія САП оголосила результати конкурсу на голову антикорупційної прокуратури. У ньому переміг детектив НАБУ Олександр Клименко, друге місце посів прокурор Офісу генпрокурора Андрій Синюк (має стати першим заступником очільника САП). Але комісія протягом майже семи місяців не затверджувала переможця. Весь цей час її члени не зібралися жодного разу. Серед причин називали хвороби, погане самопочуття, відсутність звʼязку.
Інша “технічна” причина — рішення Окружного адмінсуду Києва, який ухвалив, що конкурсна комісія не мала повноважень встановлювати порядок проведення конкурсу САП. Рішення суду так і не набуло чинності через апеляцію.
Скандал навколо керівника САП має й політичне коріння, каже керівниця юридичного відділу Transparency International Ukraine Катерина Риженко. Працюючи в НАБУ, Клименко розслідував низку резонансних справ. Зокрема щодо махінацій із квартирами для співробітників Нацгвардії, до яких міг бути причетним заступник керівника ОП Олег Татаров. Також Клименко займався справами екснардепа Олександра Онищенка та ексголови ДФС Романа Насірова.
“Причина затягування конкурсу полягала у двох аспектах — не призначати саме Клименка та зацікавленність у тому, щоб САП не мала [повноцінного] керівника”, — вважає Риженко.
Клименко залишається лише переможцем конкурсу — його кандидатуру як очільника САП має затвердити генпрокурор. Після нещодавньої відставки Ірини Венедіктової це має зробити тимчасовий в.о. генпрокурора Олексій Симоненко. Він був заступником Венедіктової. Саме Симоненко наприкінці 2020-го змінив підслідність справи Татарова та передав її з НАБУ до СБУ.
Олександр Клименко майже очолив САП. Хто він?
Карʼєра Клименка у правоохоронних органах почалася на початку 2010-х з посади слідчого. Через пʼять років він став старшим слідчим у реформованій Нацполіції, де розслідував справи, зокрема про корупцію у держкомпаніях. Найвідоміший кейс — розкрадання коштів в “Укрзалізниці”.
У 2016-му Клименко став детективом НАБУ, за рік він уже очолював у бюро “другий відділ” — одну з ключових структурних одиниць НАБУ, яка займається “чутливими” політичними справами.
Наприклад, ще будучи заступником керівника підрозділу, Клименко розслідував справу сина соратника експрезидента Петра Порошенка Ігоря Гладковського. “Всередині структури говорили про навмисне затягування розслідування детективами”, — розповідає колишній детектив НАБУ, який побажав зберегти анонімність. Він не навів доказів свого твердження.
Швидким карʼєрним злетом Клименко міг завдячувати добрим взаєминам із керівником головного підрозділу детективів НАБУ Андрієм Калужинським, припускає колишній прокурор та викладач права у НаУКМА Володимир Петраковський.
Співрозмовник серед колишніх детективів НАБУ описує Клименка як людину з “поліцейським підходом до роботи”. “Детективи НАБУ самостійні у своїх діях, чіткі вказівки голова підрозділу може давати лише в окремих випадках, — розповідає він. — Клименко цього не розумів”.
Перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань антикорупційної політики Ярослав Юрчишин зазначає, що ніколи не чув скарг від детективів, які підпорядковувалися Клименку.
У НАБУ займався складними справами і має репутацію хорошого професіонала, каже партнер Ario Law Firm Євген Грушовець. “Така кількість резонансних розслідувань говорить про його ефективну роботу у НАБУ”, — додає експертка Центру протидії корупції (ЦПК) Тетяна Шевчук.
Чому Клименко вирішив стати очільником САП? Як він пояснив в інтервʼю УП, в НАБУ вже не було можливості кар’єрного зростання, тому що всі керівні посади були зайняті.
Чому САП важлива для антикорупції та бізнесу
Призначення керівника САП має зняти з паузи антикорупційну реформу, яку Україна розпочала ще вісім років тому. Тоді в країні почала формуватися система правоохоронних органів, які спеціалізуються на боротьбі з корупцією.
Роль САП у цій системі — контролювати слідство в розслідуванні топових корупційних злочинів, каже Шевчук із ЦПК. Ідеться про високопосадовців, керівників держпідприємств. “Це справи на досить великі суми, — констатує Шевчук. — Наприклад, “Роттердам+”, справи щодо керівників великих банків чи топових політиків, перелічує вона.
Без ефективної участі САП антикорупційні розслідування неможливо довести до кінця. Приміром, у період з серпня 2020-го по травень 2021-го різні прокурори САП тричі закривали справу “Роттердам+”, яку з 2017-го вело НАБУ.
Без санкції САП детективи НАБУ не можуть вручати підозри фігурантам своїх розслідувань, уточнює партнер Грушовець з Ario Law Firm. “Те, що Клименко у минулому працював детективом НАБУ, дає шанс, що взаємодія між структурами значно покращиться, — розраховує він. — Із призначенням керівника САП у нас з’являться абсолютно всі умови для нормальної роботи антикорупційної інфраструктури в країні”.
Ефективна боротьба з корупцією — велика проблема для бізнесу та інвестиційної привабливості, каже Шевчук із ЦПК. За словами виконавчої директорки Спілки українських підприємців Катерини Глазкової, підприємці сподіваються, що призначення керівника САП стане значним кроком до посилення незалежності правоохоронної системи та зменшення тиску на бізнес.
“До того ж ідеться про укріплення довіри з боку міжнародних партнерів, — додає Глазкова. — Зараз вона потрібна нам як ніколи”.
Іра КРИЦЬКА, Катерина РЕЩУК, Сергій ШЕВЧУК
Что скажете, Аноним?
[22:42 14 октября]
[21:06 14 октября]
[20:13 14 октября]
20:00 14 октября
18:40 14 октября
18:30 14 октября
18:20 14 октября
18:10 14 октября
[18:45 27 сентября]
[09:45 17 сентября]
[14:35 10 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.