“Середній вік бійців на фронті — понад 40… Можливо, настав час переоцінити масштаби мобілізації України”, — написав нещодавно у своїй колонці для The Telegraph колишній міністр оборони Британії Бен Воллес. Таким чином він прямо закликав українську владу до активної мобілізації молоді, якої так не вистачає на фронті.
Але Володимир Зеленський, до якого і міг бути цей заклик, схоже, вагається у прийнятті такого рішення. Адже саме він вже п’ять місяців не підписує прийнятий парламентом закон, який дасть змогу мобілізовувати до армії не з 27, а з 25 років.
У військових колах кажуть — на фронті справді бракує молоді. То чи планує влада її залучити?
“Переоцінити масштаби мобілізації”
У своїй колонці Бен Воллес стверджує, що Росія мобілізує всю країну, а тому Україні варто теж діяти. Зокрема, активніше залучати на війну молодь.
“Україна також може зіграти свою роль. Середній вік бійців на фронті — понад 40. Я розумію бажання президента Зеленського зберегти молодь на майбутнє, але факт — Росія нишком мобілізує всю країну”, — каже він.
Свої тези ексміністр Британії підкріпив прикладом. Під час відвідин секретного полігону за межами України, де українських солдатів навчали роботі з британським ПЗРК StarStreak, він побачив молодого військового.
“У них був тиждень навчання на системі, на освоєння якої в нас йдуть місяці. Британський сержант вказав на молодого українця, який ледь вийшов із підліткового віку. Він не відпускав тренажер і не припиняв тренування доти, аж доки не перестав промахуватися. Цей молодий чоловік збив два російські ударні вертольоти”, — розповів Воллес.
Ми поспілкувалися з представниками українського військового командування і вони стверджують, що справді армії бракує молодих бійців.
“В Україні повномасштабна війна і армії потрібні молоді, фізично міцні та здорові люди. Адже часто можна побачити в підрозділі 50 та 60-річних чоловіків. В них вже не той стан здоров’я, їм важко бігати, носити важке екіпірування”, — говорить нам один з генералів.
Зменшити призовний вік
Зараз українці у віці 18-27 років підлягають призову на строкову військову службу, а вже старші 27 років стають на військовий облік військовозобов’язаних і підлягають мобілізації. Простими словами, мобілізувати в Україні можуть лише тих, кому виповнилося 27 років.
В Міністерстві оборони вже пояснювали недоцільність такої ситуації. Адже під час воєнного стану призову на строкову службу немає.
А от мобілізація під час війни є. При цьому закон забороняє мобілізувати молодших 27 років. Молодші можуть йти воювати лише добровольцями і підписувати контракт.
У військових колах стверджували, що такі норми застарілі і не відповідають вимогам сьогодення.
Саме тому 30 травня 2023 року парламент з подачі уряду зменшив призовний вік до 25 років — ще й проголосував зміни конституційною більшістю голосів. Це рішення дозволить мобілізувати більше молоді до ЗСУ. Але питання в тому, що цей закон так і не запрацював.
У червні його підписав спікер Руслан Стефанчук і одразу документ передали президенту. Однак досі Володимир Зеленський так і не поставив під ним свій підпис.
Ми намагалися з’ясувати, чому президент вагається і чи планує підписувати цей закон, однак в Офісі президента це не коментують.
“Це тонка межа”
Військові експерти єдині в думці, що молоді на фронті справді не вистачає, але і тотальна мобілізація — це не варіант.
“Кого призвати, ми вирішимо самі, а ви нам допоможіть більше зброєю, технічними засобами. А кого за цю зброю і засоби посадити, які вікові категорії, ми вирішимо самі з урахуванням наших соціальних зрізів, наших можливостей потенційних”, — так прокоментував слова Воллеса про мобілізацію молоді голова Ради резервістів Сухопутних військ Іван Тимочко в ефірі телемарафону.
За його словами, якщо президент досі не підписав закон про зменшення призовного віку, значить в нього є для цього певні мотиви. Але при цьому додав, що сьогодні в українському війську воюють всі вікові категорії, оскільки з початку вторгнення багато хто, кому виповнилося 18 років, добровільно пішов на фронт.
Треба знайти “тонку межу” між тим, щоб захистити державу і не втратити майбутнє після перемоги, вважає військовий експерт Михайло Жирохов.
“Очевидно, що для бойових дій, для штурмових дій тих людей, яким за 40, за 50, їх явно не достатньо. Але і відправляти молодь — це означає подальша демографічна криза, що в майбутньому погано відгукнеться”, — пояснює він в розмові з ВВС Україна.
Тому не можна взяти і одним махом відправити всю молодь на фронт, впевнений Жирохов.
“Водночас ми розуміємо, що люди у віці не витягують ті фронтові умови — наступальні дії, життя в окопах, бліндажах. До того ж завжди війна була справою молодих”, — стверджує експерт. Але при цьому додає, що командування має провести розрахунки, чи стабілізує зниження призовного віку ситуацію на фронті.
Жирохов визнає, що зниження призовного віку — це доцільне рішення в нинішніх умовах, але варто враховувати, що ця молодь не служила в армії. Тобто цих людей треба ще навчити і підготувати. Вони не поїдуть одразу воювати.
“Розумієте, для того, щоб одна людина воювала на фронті, за західними розрахунками, потрібно, щоб 11 людей працювати в тилу. Це один з аспектів проблеми. Можна набрати людей, але чим їх озброювати, як їх підготувати, чим нагодувати? Є певна стеля, яку наша держава просто не потягне”, — резюмує експерт.
З молоддю чи без, в Україні плани з мобілізації для армії не виконуються і людей на фронті все одно не вистачає. Як розповів ВВС Україна представник президента в парламенті Федір Веніславський, армії треба поповнювати втрати, набирати нові підрозділи. При цьому керівники ТЦК напряму кажуть, як наприклад у Полтаві, що зараз виконати надані їм плани дуже складно. І така ситуація у багатьох регіонах.
Оксана ТОРОП
Старше покоління просрало Україну, всі ці схеми, скрутки, оборудки, тож хай воює. Молоді ні в чому не винні.
Что скажете, Аноним?
[07:10 27 ноября]
[18:18 26 ноября]
[13:40 26 ноября]
10:00 27 ноября
09:20 27 ноября
09:10 27 ноября
08:50 27 ноября
08:30 27 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.