Електростанції України катастрофічно відстають від графіка накопичення вугілля на складах. Станом на середину серпня, менше ніж за два місяці до початку опалювального сезону, на складах було на 38,8% менше плану.
Це рівно у 3 рази менше, ніж на той самий період минулого року. Ситуація загрозлива, а її небезпечність очевидна навіть для нефахівців. Подивіться хоча б на красномовну графіку Укренерго.
Як бореться з проваленою кампанією з накопичення вугілля профільне Міненерго? Інтенсифікує заходи з накопичення вугілля? Ні! Просто вдвічі підвищує показники плану.
Хороша міна при поганій грі. Імітація бурхливої діяльності. Підміна реальної роботи окозамилюванням.
Давайте спробуємо зрозуміти, хто винен і що робити.
Хто відповідає за накопичення вугілля? Той, хто його спалює — теплова енергогенерація.
2/3 тепової генерації України належить компанії ДТЕК Ріната Ахметова. Державну політику у галузі розробляє і реалізує Міненерго, яке з квітня очолює Герман Галущенко.
Що з ресурсами генерації для накопичення вугілля? У генерації є два джерела коштів, отримуваних з ринку, які можна витрачати для придбання вугілля.
По-перше, це експортна виручка за електроенергію, продану за кордон. Починаючи з березня основний, європейський, напрямок експорту української електроенергії стабільно забезпечує експортерів Бурштинського енергоострову, об’єднаного з Енергосистемою Європи, значними прибутками.
Експортні потужності щогодини складають здебільшого кілька сотень мегават, в окремі години досягаючи 500-600 МВт.
До 90% генерації Бурштинського острову і, відповідна частка експорту припадає на Бурштинську ТЕС, що належить компанії ДТЕК Ахметова.
Тобто свої мільйони доларів від експорту ДТЕК вже заробив і продовжує заробляти.
Другим джерелом коштів теплової генерації є виручка за договорами з українськими споживачами електроенергії.
Тут у генерації теж все не так погано. Наприкінці липня НКРЕКП підвищила максимально можливі ціни на основному ціноутворюючому сегменті ринку — ринку “на добу наперед” з 2,656 грн за кВт-г до 4,0 грн за кВт-г у найдорожчий денний час.
І, о диво, ціни для споживачів відразу злетіли до максимальних 4 грн/кВт-г протягом значної частини кожної доби!
Думаєте, додатково зібрані зі споживачів мільйони пішли на закупівлю вугілля на склади? А от і ні.
Подивіться на графік — з початку серпня кількість запасів лише зменшилася і станом на 25 серпня складає лише 31% від обсягу минулорічних запасів на цю саму дату.
Відкрийте у новому вікні для збільшення
Якщо можновладці дають тепловій генерації заробляти додаткові кошти, а ця генерація їх витрачає явно кудись не туди, то постають питання, де кошти і чим керуються такі можновладці?
Кошти варто було б пошукати у колишніх російських власників проданих ДТЕКу обленерго, про купівлю останнього з яких, “Кіровоградобленерго”, ДТЕК повідомила нещодавно.
На цьому фоні дивує бездіяльність влади.
До реального ризику фізичного припинення постачання в Україну газу, на яке ми, на жаль, можемо повпливати дуже обмежено, хтось (таке враження, свідомо) додає ризик дефіциту вугілля під час осінньо-зимових піків споживання.
З такими підходами частина українців може замерзнути, частина — потерпатиме від віялових відключень. Яка доля чекає на бізнес за таких умов навіть страшно уявити.
Замість того, щоб прикриватися пустопорожніми рішеннями про підвищення планів, профільним чиновника слід було своєчасно ухвалювати і виконувати (!) рішення про створення під державним контролем мінімально необхідних запасів і газу, і вугілля.
Чи пізно робити запаси зараз? Не пізно. І якщо масштабну закупівлю газу по $600 за тисячу кубів Україна самотужки не потягне, то знайти спосіб змусити теплову генерацію у прискореному режимі наповнити склади ТЕС і ТЕЦ Держава просто зобов’язана.
Якщо комусь здається, що важелів для цього в межах контролю за дотриманням електростанціями ліцензійних умов недостатньо (хоча, на моє переконання, цілком достатньо), існує інший спосіб.
Про нього ми почали дискутувати ще у Верховній Раді минулого скликання. А саме: перебирання Державою повноважень з управління об’єктами критичної інфраструктури приватної власності у періоди масштабних загроз виникнення кризових ситуацій.
Це нормальна міжнародна практика. І це, як на мене, ледь не єдиний спосіб повернути до тями знахабнілого від безкарності головного енергоолігарха країни.
М’яч на стороні влади. Потрібно лише вирішити, за яку команду вона грає — за свій народ, чи своїх олігархів.
Вікторія ВОЙЦІЦЬКА, колишній народний депутат (Самопоміч), працювала в Комітеті ВРУ з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки
На том кто руководит страной - на ахметове.
Что скажете, Аноним?
[10:13 29 ноября]
[07:00 29 ноября]
[23:14 28 ноября]
13:30 29 ноября
13:00 29 ноября
12:30 29 ноября
12:00 29 ноября
11:30 29 ноября
10:30 29 ноября
10:00 29 ноября
09:40 29 ноября
09:30 29 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.