Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Державний екологічний контроль довкілля та підприємств Донецької області в 2007 році

[16:34 07 февраля 2008 года ] [ Наш край (Донецк), 25 січня 2008 ]

Було призупинено виробничу діяльність у зв'язку з порушенням вимог природоохоронного законодавства на МБЛЗ № 6 на ВАТ “Маріупольський металургійний комбінат “Азовсталь”.

25 січня в інтерв’ю для газети “Наш край” керівники та начальники відділів Державної екологічної інспекції в Донецькій області відповіли на питання кореспондента та проінформували громадськість області про підсумки роботи щодо проведення інспекційної діяльності Держекоінсаекією протягом 2007 року.

- Шановний Анатолій Володимирович, читачам газети буде цікаво дізнатися про те, як фактично здійснюється в нашій області державний екологічний контроль довкілля та підприємств-забруднювачів, які штрафні санкції застосовуються до порушників природоохоронного законодавства?

Начальник Держекоінспекції А.В.Яцков:

— У 2007 році Держекоінспекцією в Донецькій області було перевірено 2988 підприємств, організацій, окремих об'єктів. Комплексними перевірками було охоплено понад тисячу підприємств, у тому числі основні забруднювачі довкілля області: ЗАТ “Макіївський металургійний завод”, ВАТ “Ясинівський коксохімічний завод”, ВАТ “Макіївський коксохімічний завод”, структурна одиниця “Зуївська ТЕС”, ВАТ “Єнакіївський металургійний завод”, ВАТ “Концерн “Стирол”, ЗАТ “Єнакіївський коксохімпром”, ДП “Орджонікідзевугілля”, ВАТ “Маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча”, ВАТ “Маріупольський металургійний комбінат “Азовсталь” та інші.

На 102 підприємствах і окремих господарських об'єктах було призупинено виробничу діяльність у зв'язку з порушенням вимог природоохоронного законодавства, у тому числі МБЛЗ № 6 на ВАТ Маріупольський металургійний комбінат “Азовсталь”, тимчасово призупинялись роботи щодо будівництва на ВАТ “ММК ім.Ілліча”.

За 2007 рік Держекоінспекція в Донецькій області отримала 359 звернень від органів Прокуратури та інших правоохоронних органів, у тому числі: 146 запитів щодо надання інформації та 213 вимог щодо виділення спеціалістів для проведення перевірок.

Протягом 2007 року до Держекоінспекції в Донецькій області надійшло 258 звернень від громадян. На всі звернення у відповідні терміни надано відповіді. За необхідністю проводилися оперативні перевірки фактів, викладених у зверненнях.

По фактах порушень вимог природоохоронного законодавства було:

• пред'явлено 352 претензії та позовних заяви на суму понад 20 млн. грн.;

• складено 4463 протоколів, у тому числі передано для розгляду у судові органи -164; притягнуто до адміністративної відповідальності 4299 посадових осіб і громадян (загальна сума накладених штрафів понад 360 тис. грн.).

Крім того, інспекцією в установленому порядку було передано для вирішення питання відповідальності посадових осіб та відшкодування збитків через суди:

• в органи прокуратури 86 розрахунків збитків на суму 24,5 млн. грн. Органами прокуратури порушено 5 кримінальних справ;

• до органів внутрішніх справ — 25 розрахунків збитків на суму близько 680 тис. грн.;

• до органів СБУ — 4 матеріали та розрахунки збитків на суму 55 тис. грн.

Передано в правоохоронні органи 58 справ для притягнення до кримінальної відповідальності, у тому числі:

• до органів прокуратури — 33 матеріали;

• до органів внутрішніх справ — 25.

- Шановний Ігоре Миколайовичу, наведіть, будь ласка, приклади найбільш серйозних порушень, виявлених в ході перевірок у 2007 році.

Перший заступник начальника Держекоінспекції І.М.Абузяров:

— Державна екологічна інспекція в Донецькій області проводить постійну роботу по виявленню порушень природоохоронного законодавства України, притягненню порушників до відповідальності, виконанню заходів для відшкодування державі завданих порушниками збитків. Наприклад:

• ТОВ “Енергоімпекс” м.Макіївка експлуатує терикон, що горить. За результатами перевірки підприємству пред'явлено позов та стягнуто на користь держави 116 тис. грн.;

• За позовом інспекції з ВАТ “ММК ім. Ілліча” за наднормативний викид забруднюючих речовин рішенням Господарського суду Донецької області стягнуто 94,7 тис. грн.;

• До ДП “Селідіввугілля” за порушення вимог законодавства ВП “Шахта ім. Коротченко” пред'явлено позов і винесено рішення суду про відшкодування 474,8 тис. грн.

На цей час багато справ за позовами інспекції розглядаються в судах різних інстанцій. Наприклад, позов до ТОВ “Донецьк-Вторма” на суму 788,5 тис. грн. за викид забруднюючих речовин без дозволу розглядається у Вищому Господарському суді України. У Господарському суді Донецької області на розгляді позов інспекції до ВАТ “Єнакіївський металургійний завод” за забруднення земель на суму 174 тис. грн.

В судах також розглядаються позови органів Прокуратури до підприємств на відшкодування завданих державі збитків на підставі матеріалів перевірки та розрахунків збитків, які виконані екологічною інспекцією.

— Ігоре Миколайовичу, які надзвичайні та аварійні ситуації найбільш негативно вплинули на стан довкілля області?

Нажаль, мали місце й надзвичайні ситуації об'єктового рівня. Так, наприклад, 04.10.2007 зафіксовано забруднення води у р.Кальчик сірководнем, пов'язаного з переливом зворотних вод з дуже високим вмістом сірководню із оборотного циклу грануляції шлаку цеху шлакопереробки ВАТ “ММК ім. Ілліча” в результаті порушення правил експлуатації технологічного обладнання персоналом цеху. Поінформовані всі контролюючі органи м. Маріуполя, видані приписи щодо усунення наслідків аварії, організовано лабораторний контроль за якістю води в річці Кальчик. Виконано розрахунок збитків, завданих забрудненням води річки Кальчик у сумі 140 тис. грн. та рибним ресурсам у сумі 451 тис. грн. Складено протоколи на 2 посадовців, матеріали передані до Маріупольської міжрайонної природоохоронної прокуратури. Відносно посадових осіб підприємства порушено кримінальну справу за ст. 367 ч.2 КК України від 01.11.2007.

На водопровідно-каналізаційних господарствах сталося 2 значних аварійних скиди у річки області.

12.07.2007р., при проведенні планового відбору проб стічних вод з очисних споруд № 2 КП “Ясинуватське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства”, Держекоінспекцією встановлено факт скиду забруднених стічних вод в басейн р. Кривий Торець внаслідок виходу з ладу системи аерації на очисних спорудах. Згідно приписам Держекоінспекції та для зменшення негативного впливу на навколишнє природне середовище було тимчасово скорочено подачу питної води м. Ясинувата, а також виконано терміновий ремонт системи аерації. Місцевими органами виконавчої влади було поінформовано населення та встановлені знаки про заборону рибальства та купання в ставах, розташованих нижче за течією балки. В короткий термін було відновлено стабільну роботу очисних споруд. 19.07.2007 р. встановлено факт скиду забруднених нафтопродуктами стічних вод з очисних споруд Артемівського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства. При перевірці підприємств міста Артемівськ було встановлено, що причиною став скид до міської каналізації забруднених нафтопродуктами стічних вод ТОВ “Артемівський завод скловиробів”. Це призвело до виходу з ладу системи аерації міських очисних споруд та знищення активного мулу в аеротенках та відстійниках. Згідно приписам Держекоінспекції та рішенню Артемівської комісії ТЕБ та ЧС для зменшення негативного впливу на навколишнє природне середовище було тимчасово скорочено подачу питної води м. Артемівськ, виконано ремонт системи аерації, завезено 90 м3 активного мулу та виконано санітарний попуск чистої води із Званівського та Верхньо-Кам'яньського водосховищ. Роботу очисних споруд було відновлено.

— Шановний Володимире Станіславовичу, читачам газети буде цікаво дізнатися про серйозні факти браконьєрства та покарання порушників, про факти великих лісових пожеж.

Заступник начальника Держекоінспекції В.С.Хоптяр:

— Підрозділами Держекоінспекції в Донецькій області в 2007 році проведено 49 оперативних перевірок користувачів водними живими ресурсами та здійснено майже 80 рейдів по охороні рибних ресурсів (в тому числі 65 в період нересту). В ході цих рейдових перевірок на порушників Правил рибальства складено 262 протоколи, 118 з яких за грубі порушення правил рибальства направлено на розгляд до суду. По 144 винесеним постановам Держекоінспекцією накладено понад 12 тис. грн. штрафів. Стягнуто (в тому числі за судовими рішеннями) більше 19 тис. грн. штрафів. Обраховано та направлено до судів 20 матеріалів про відшкодування шкоди, завданої браконьєрами рибним ресурсам на суму 11 тис. грн.

Крім того, інспекторами Держекоінспекції проведено 16 рейдових перевірок та понад 30 рейдів по виявленню та припиненню фактів браконьєрства на полюванні. В ході проведених рейдів, в тому числі спільно з користувачами мисливських угідь та громадськими інспекторами складено 81 протокол на браконьєрів і інших порушників Правил полювання, 2 протоколи направлено на розгляд до суду. Розглянуто та винесено 79 постанов за порушення Правил полювання на суму більше 7 тис. грн., з яких на даний час стягнуто близько 4 тис. грн. штрафів. Вилучено 1 незареєстровану рушницю.

Велику шкоду довкіллю області наносять щорічні лісові пожежі. Наприклад:

Внаслідок підпалу сухої рослинності невстановленими особами, що мав місце в березні 2007 p., поза межами Українського степового природного заповідника (с. Хомутово) виникла пожежа, яка завдяки сильному вітру розповсюдилася на територію заповідника. Це призвело до загоряння заповідної території та знищення поверхневого шару сухої рослинної біоти заповідника на площі 133,7 га. Крім того, пожежею було завдано шкоду тваринному світу заповідника.

Збиток, завданий пожежею території природно-заповідного фонду, який було розраховано відповідно до затверджених Кабінетом Міністрів України методик, склав понад 2,5 млн. грн.

Матеріали за цим фактом для проведення слідчих дій направлені до Новоазовського РВ ДУМВС України в Донецькій області та Прокуратури Донецької області.

У квітні 2007 через випалювання степової рослинності сталася пожежа у регіональному ландшафтному парку “Донецький кряж”. Пожежа гасилася директором парку П.А. Овечко, водієм і старшим інспектором, лісничим Благодатнінського лісництва, пожежною командою Амвросієвського МНС. Спільними зусиллями (27 чоловік) пожежу було ліквідовано. Загальна площа, пройдена пожежею, склала 282 га. Збиток від пожежі склав понад 5,6 млн. грн.

На адресу Амвросіївського РВ УМВС України в Донецькій області направлені акт перевірки та розрахунок шкоди, завданої внаслідок пожежі на території РЛП “Донецький кряж” для встановлення осіб, винних у цьому злочині.

Це лише окремі приклади. Пожежі були і в інших заповідних об'єктах області. Але користуючись можливістю, хотів би зі сторінок газети звернутися до мешканців області бути пильними та уважними під час перебування в лісі, дотримуватися правил пожежної безпеки, берегти зелене багатство Донецького краю.

— Шановна Вікторія Анатоліївна, відомо, що у великих містах одним із головних забруднювачів довкілля є автомобільний транспорт. Як здійснює Держекоінспекція контроль за автотранспортом?

Начальник відділу екологічного контролю атмосферного повітря В.А. МАРЧЕНКО:

— Дійсно, в останні роки, автотранспорт став одним із основних забруднювачів атмосфери у великих містах. Тому, на автошляхах Донецькій області в ході проведення операції “Чисте повітря” (весною та осінню 2007 року) перевірено 2704 автомобіля, з яких 2622 належали індивідуальним власникам. Серед загальної кількості перевіреного на лінії автотранспорту 617 автомобілів мали перевищення вмісту СО2- За порушення вимог законодавства з охорони атмосферного повітря до адміністративної відповідальності, у вигляді штрафу, притягнуто 752 особи, в тому числі: 140 посадових осіб, 586 водіїв індивідуального транспорту, 26 водіїв державного автотранспорту. Загальна сума штрафів склала понад 17 тис. грн.

— Шановний Станіслав Володимирович, читачам буде дуже цікаво дізнатися про найбільш резонансні факти затримання порушників на державному кордоні.

Начальник відділу екологічного контролю на державному кордоні та митній території області С.В. Воронько:

— Протягом 12 місяців 2007 року відділом екологічного контролю на держави ому кордоні та митній території області у складі 40 державних інспекторів було перевірено 62640 транспортних засобів, 16 мільйонів тонн вантажів, складено 38 актів, накладено 431 адміністративне стягнення на суму 9 тис. грн., стягнуто — 100%.

6 та 7 листопада 2007 року на посту екологічного контролю на державному кордоні та митній території “Донецьк — аеропорт” інспекторами Держекоінспекції в Донецькій області була затримана велика партія прострочених лікарських засобів. 11 листопада рейсом Донецьк-Мюнхен авіакомпанія “Люфтганза” відправила прострочені медичні препарати назад.

- Шановний Костянтине Валерійовичу, відомо, що у нашому регіоні дуже гостро стоїть проблема побутових відходів. Як здійснює Держекоінспекція контроль та моніторинг у сфері поводження з відходами?

Начальник відділу екологічного контролю та поводження з відходами:

— Держекоінспекцією проведено 193 перевірки міст складування твердих побутових відходів. За порушення вимог природоохоронного законодавства до адміністративної відповідальності притягнуто 193 посадові особи. Сума накладених штрафів склала понад 14,5 тис. грн. Більшість штрафів накладено за порушення встановлених правил та режиму експлуатації полігонів для захоронения ТПВ та за порушення правил складування відходів.

Іван КАРАГОДОВ-БУЛГАКОВ

Яна ДОРОХІНА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.