Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Донеччина — анклав Росії

[12:51 17 марта 2006 года ] [ Дело, №47 (99) ]

Існує теза про те, що зовнішня політика має формуватися в регіонах. Не заперечуючи цього, хочу сказати, що, на мій погляд, саме професіонали і фахівці найповніше усвідомлюють наші національні інтереси і необхідність реалізації євроатлантичного покликання України.

Чому я наголошую на необхідності саме фахового підходу? Справа в тому, що той регіон, який я представляю, є дуже специфічним і має певною мірою негативний імідж і проблеми з фаховою оцінкою зовнішньополітичних інтересів України.

На мій погляд, це пояснюється відсутністю української ідентичності у більшості населення Донеччини. Люди залишилися радянськими людьми, паралельно посилюється інформаційний вплив Росії. Тобто регіон знаходиться в інформаційному просторі Росії, який важко запідозрити в проукраїнськості. Саме тому певні політичні сили використовують цю реальність для реалізації своїх власних інтересів.

На минулих президентських виборах була навіть спроба створити якусь певну “донбаську” ідентичність. У нас не було бігбордів з провладним кандидатом, але в нас були бігборди з Пашою Ангеліною, Микитою Ізотовим, Олексієм Стахановим — це ніби уособлення Донбасу було. Чомусь не було Василя Стуса чи, навіть, Павла Тичини — гордості Донбасу. Насаджувалася якась радянська ментальність, на основі якої творили донбаську ментальність, яка б відрізнялася від української.

У ході цієї виборчої кампанії були загострені та кинуті в бій зовнішньополітичні проблеми. Я б сказав, що за результатами соціологічних досліджень навіть традиційна для нас проблема російської мови відійшла на другий план у порівнянні із зовнішньополітичними проблемами. Насаджується обов'язкова необхідність альтернативного вибору: або НАТО, що змальовується поганим, або Росія, що подається дуже позитивно.

Ми у цьому контексті провели дослідження громадської думки. Було поставлено питання щодо вступу до НАТО. У нашому регіоні 4% висловили підтримку вступу. Понад 6% виступають за розширення співпраці і абсолютна більшість виступає проти. З тих, хто підтримує вступ України до НАТО, 60% вважають політику Росії по відношенню до України відверто недружньою. Також понад 50% вважають, що після виборів переможцям треба шукати компроміси для того, щоб створити широку коаліцію. Щодо віку тих, хто висловився за вступ до НАТО, то переважна більшість з них (58%) є у віковій групі від 30 до 50 років. Хоча здавалося б, що молодь мала б більш активно підтримувати наш західний вектор зовнішньої політики.

Думаю, що причина цього в тому, що саме молодь найбільше потрапила під пропагандистські політичні впливи попередньої виборчої кампанії. Іноді навіть у студентській аудиторії достатньо важко довести, що НАТО — це не так вже й погано. Це при тому, що студенти обізнані люди, але все одно не розуміють цих речей.

Відповіді на ці та інші питання показали відсутність української ментальності у населення. На жаль, протягом 15 років незалежності наша регіональна еліта нічого не робила в плані переосмислення своєї ролі і розуміння, що вони є часткою української влади. Відповідно і населення залишалося таким, яким воно було за радянських часів.

У жовтні минулого року в нашому університеті за підтримки НАТО був відкритий центр міжнародної безпеки та євроатлантичної безпеки. Проводимо навчальну роботу, плануємо провести ряд семінарів для засобів масової інформації Донеччини. Відверто кажучи, фаховий рівень журналістів у цій тематиці просто жахливий. З одного боку, він відображає той рівень обізнаності, який існує в суспільстві, але місцеві журналісти не можуть щось донести людям, бо вони самі у цьому абсолютно не розуміються.

Ми будемо проводити роботу, бо працювати треба обов'язково. Не можу не погодитися з президентом, який нещодавно сказав, що проводити референдум по НАТО можна тільки після серйозної дискусії в суспільстві. Щоб не виникало таких комічних ситуацій, що люди не проти організації північноатлантичного договору, але проти НАТО.

Хочу також сказати, що мені здається, якщо до майбутньої парламентської коаліції увійде Партія Регіонів, то, можливо, це буде добре. У них у програмі зазначено про рух України в європейському напрямку. На Донбасі всі звикли “шикуватися” під настрій місцевої еліти. Якщо місцеві “регіонали” таки стануть за європейську інтеграцію, то народ у нас також швидко стане за євроінтеграцію.

Ігор ТОДОРОВ, професор Донецького національного університету

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.