Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Мільярд “зелених” за руду?

[12:58 04 декабря 2007 года ] [ Україна молода, №224, 4 грудня 2007 ]

Як перейменовувався “Міттал стіл” і хто від цього отримав вигоду, а кого обікрали.

Стали відомі подробиці чергового скандалу, пов’язаного з компанією “Арселор Міттал Кривий Ріг” (колишня “Криворіжсталь”). Цей “флагман” української приватизації, керований індійськими менеджерами, поширює зону своїх апетитів в Україні й намагається вибороти контроль над Криворізьким гірничозбагачувальним комбінатом окислених руд (КГЗКОР). Для початку компанія Лакшмі Міттала в дуже неоднозначний спосіб підім’яла під себе сировину для КГЗКОРу, яка мала б залишатися у держави. Згідно з матеріалами сайту “Обком”, виходить так, що “Арселор Міттал”, не добираючи засобів, ніби випадково, ледь не отримав активів вартістю 1 млрд. доларів, які належать Українській державі. А експерти гірничометалургійної галузі дивуються: як можна вести серйозні переговори з компанією, яка не гребує використовувати такі некрасиві методи? І якби ж такий випадок у практиці “Міттала” був поодинокий....
Особливості інтернаціонального перейменування

А тепер, власне, про конкретний приклад — дещо складний для розбирання, але показовий, а головне — дуже прибутковий.

Підстава угоди — потреба переоформлення ліцензії в разі зміни власників та назви компанії. Колишньому ВАТ “Криворіжсталь” упродовж двох років двічі довелося переоформлювати ліцензію на видобуток залізної руди. Спочатку підприємство брало назву “Міттал стіл Кривий Ріг”, потім — “Арселор Міттал Кривий Ріг”.

Як пише сайт “Обком”, у першому випадку — 9 червня 2006 року — “Міттал стіл Кривий Ріг” отримав у Мінприроди спеціальний дозвіл, переоформлений замість попереднього, на використання природних надр — видобуток залізної руди на Валявкинському родовищі. У цьому документі зазначено, що “Міттал стіл Кривий Ріг” отримала дозвіл добувати залізисті кварцити магнетиту й залізисті окислені кварцити. Причому в довідці відзначається, що ліцензіат повинен окремо складувати видобуті суміснозалягальні окислені кварцити.

Щоб краще розуміти геологічні терміни, варто пояснити: йдеться про окислені руди як сировину для переробки на Криворізькому ГЗКОРі — недобудованому гіганті, який хочуть узяти під свій контроль чимало великих промислових груп, у тому числі й “Міттал”. Але оскільки це підприємство належить державі, то вона й мала б контролювати сировину для КГЗКОРу. У спеціальному дозволі підкреслюється: умови селективного видобутку та окремого складування окислених кварцитів регулюються договором про умови користування надрами, який є невід’ємною частиною спеціального дозволу.

У договорідоповненні від 9 червня 2006 р. чітко вказано, що “держава є власником селективно видобутих і складованих на спеціальному відвалі запасів окислених кварцитів (окислених руд), які тимчасово не використовують у промисловості”. Тобто “Міттал” повинен добувати й зберігати цю корисну копалину, але вона залишатиметься річчю державною. І без спеціального дозволу з Києва зась “змінювати цільове призначення запасів окислених кварцитів”.
Спроба №2

Але настає другий етап перейменування “Криворіжсталі” — фірма бере назву “Арселор Міттал Кривий Ріг”, що, нагадаємо, було пов’язано зі злиттям двох відомих закордонних компаній воєдино. І саме в цьому місці переоформленням ліцензії варто зацікавитися й широкій громадськості, і, можливо, “компетентним” органам.

І тепер відбувається найцікавіше: завдяки маніпуляціям, відомим напевне лише самим представникам “Арселор Міттал Кривий Ріг”, чомусь “забувається” попередній спеціальний дозвіл, а новий — від 1 листопада 2007 р. — свідчить про право добувати залізні кварцити без поділу на магнетит і окислені руди. І найголовніше — “втрачається” зобов’язання “Арселор Міттал Кривий Ріг” окремо складувати добуті спильнозалягальні окислені кварцити. Важлива деталь: у доданому договорі про використання надр таки йдеться про право власності держави на скандальні окислені руди. Але, відзначають експерти, цей пункт не дозволить державі в разі потреби вибороти контроль над видобутими копалинами, адже правоустановчим документом є інший — згаданий вище спеціальний дозвіл № 4483 від 1 листопада.

Як пише “Обком”, мільярдну аферу вдалося припинити на рівні Кабінету Міністрів. На “Арселор Міттал Кривий Ріг” 12 листопада відправили відповідний лист. І навіть, знаючи наполегливість у досягненні своєї мети, компанії “Арселор Міттал Кривий Ріг”, пригрозили: якщо 21 листопада оригінали спеціального дозволу не повернуть уряду для внесення змін, документ буде взагалі анульовано.

Треба сказати, така засторога була виправдана. Вже 27 листопада Міністерство охорони навколишнього природного середовища, не дочекавшись повернення “неточної” ліцензії, було змушене офіційно оголосити про недійсність бланка спеціального дозволу на використання надр Валявкинського родовища, виданого ВАТ “Арселор Міттал Кривий Ріг”, і замість нього видати новий спецдозвіл.

А тепер — головне: ціна такої “помилочки”. Відповідно до “помилкового” договору, не зовсім законний видобуток і складування окислених кварцитів можуть становити 18,3 млн. тонн у 2008 році і 24,2 млн. тонн — у 2009му. Якщо взяти за ціну тонни окислених кварцитів хоча б п’ять доларів, то держава за два роки втратить понад 200 млн. доларів. Коли ж врахувати, що у спецвідвалах відкладено вже 186,84 млн. тонн тих кварцитів, — державні збитки сягнуть одного млрд. “зелених”. Якщо ж узяти до уваги загальні поклади окислених руд у цьому родовищі — понад 1,6 млрд. тонн, втрати держави можуть зрости до 10 млрд. доларів.

Тож справді цікаво: чи випадково були допущені “технічні помилки” під час видачі спеціального дозволу й написання “уточнювального” листа з цього приводу? І чи вважають у Міттала нормальним такий спосіб ведення бізнесу?

Руслан КАЛЬЧЕНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.