Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Як облаштувати ринок газу

[17:46 20 октября 2015 года ] [ Економічна правда, 20 жовтня 2015 ]

Розгалужені газові магістралі та газові родовища об'ємом понад 30 млрд куб м вражають західноєвропейських інвесторів перспективністю і водночас дивують: чому ринок газу в Україні такий непрозорий?

У цьому матеріалі мова піде про відкритий ринок контрактів на газ.

Європейські стандарти трейдингу контрактами на газ може запропонувати Польща, де такі угоди перебувають в обігу на енергетичній біржі. Її назва — Акціонерне товариство “Товарна біржа енергії” — Towarowa Giełda Energii SA.

Її засновником і повним власником є найбільша фондова біржа у Східній та Центральній Європі — Варшавська фондова біржа. Акціонерами ж останньої є держава — 98,8%, а також банки, маклерські доми та емітенти цінних паперів — 1,2%.

Показники структури власності підтверджують повну державну спрямованість на володіння та управління такою надважливою фінансовою інфраструктурою.

Обіг термінових контрактів на газ — термін виконання від місяця до року — на біржі енергії стартував на початку 2012 року. А 31 грудня того ж року відкрився обіг спотових контрактів на газ — термін виконання від одного дня до 30 днів.

На Товарній біржі енергії, крім спотових, перебувають в обігу такі контракти на газ.

1. Місячні термінові торговельні контракти (товарні ф'ючерсні контракти) відповідно до стандарту контракту GAS_BASE_M.

2. Квартальні термінові торговельні контракти (товарні ф'ючерсні контракти) відповідно до стандарту контракту GAS_BASE_Q.

3. Річні термінові торговельні контракти (товарні ф'ючерсні контракти) відповідно до стандарту контракту GAS_BASE_Y.

Ось так впорядкований ринок газу у Польщі.

Натисніть для збільшення

Яка ситуація з ринком газу в Україні?

У 2010-2013 роках питання відкритості торгів природним та скрапленим газом, іншими продуктами нафтопереробної промисловості навіть не порушувалося.

У лютому 2015 року ПАТ “Укргазвидобування” як єдину платформу для реалізації власної продукції визначило товарну біржу “Українська міжрегіональна спеціалізована”. Чому саме цю біржу, невідомо — офіційного пояснення не було.

Проте у вересні 2015 року у компанії заявили про готовність до моменту визначення єдиної біржі проводити аукціони з продажу продукції власного виробництва на всіх біржах, з якими у компанії діють договори.

Звичайно, така позиція — уже крок у напрямку відкритості. Проте це тільки початок, як і закон “Про ринок природного газу”, який набрав чинності кілька днів тому.

Наступні значущі кроки можуть допомогти зробити партнерська підтримка поляків та досвід литовців у реалізації проекту LNG, створенні ринку газу та управлінні ним. Він у них повністю відкритий і конкурентний.

Відкритий ринок купівлі і продажу газу — це фіксація ціни зараз чи в майбутньому, що робить сектор конкурентним, передбачуваним та убезпеченим від ризиків корупції.

Існування у державі розвинутих фондового та товарного ринків свідчить про стійкість економіки країни, її динамічний розвиток. Також це робить країну привабливою для внутрішніх та зовнішніх капіталовкладень.

Фондовий ринок в Україні перебуває на стадії становлення, тому він поки не приваблює зовнішніх інвесторів. На це є об'єктивні причини, у першу чергу, політичні.

За останні 10-15 років були достойні інвестори, готові долучитися до динамічного розвитку фондового ринку, проте за відсутності законодавчого регулювання і національної інтервенції фондовий ринок призупинив свій розвиток.

Важливим індикатором привабливості може стати енергетичний ринок в Україні, зокрема, ринок газу, з огляду на наступні геополітичні переваги.

1. Створення газового хабу.

Питання не раз обговорювалося з європейськими високопосадовцями. Перспективи співробітництва України та ЄС у створенні газового хабу в Україні чималі.

Трейдери матимуть можливість одночасно зберігати 15 млрд куб м газу за значно нижчими тарифами, ніж у Європі. В перспективі стрімкої розбудови інфраструктури транспортування та зберігання газу — використання газових сховищ України загальною ємністю понад 30 млрд куб м.

2. Можливість диверсифікованого постачання газу в Україну.

Диверсифікація поставок газу шляхом реверсу з європейських держав в Україну відкриває для Києва перспективу входження в європейську систему спотової торгівлі газом. Це дозволить залучити європейські компанії в енергетичний сектор України.

3. Сусідство з ЄС.

Близькість до ЄС — це не тільки перевага у швидкому транспортуванні газу, а й перспектива зацікавленості ЄС у купівлі туркменського та іранського газу в Україні.

4. Торгівля зрідженим газом.

В Україні, на узбережжі Чорного моря, поблизу міста Южне, будується LNG-термінал. Потенційними постачальниками зрідженого газу в Україну можуть бути країни Північної і Західної Африки — Єгипет, Алжир, Нігерія, Перської затоки — Катар, Каспійського регіону — Азербайджан, Туркменістан.

Наведені переваги може об'єднати навколо себе українська енергетична біржа, яка у близькій перспективі централізує та структурує національний енергетичний ринок, а в дальшій перспективі — міждержавний регіональний енергетичний ринок.

Викладена точка зору — не критика, а пропозиція зробити український ринок газу чесним і відкритим. Малими кроками потрібно рухатися до єдиної інтегрованої транспарентної системи торгів газом в Україні.

Микола ВОЙТІВ, засновник та голова громадської організації “Управління нової генерації”, MBA, стипендіат програми ЄС Erasmus-Mundus, магістрант Дипломатичної академії України, Київ-Рига
 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.