Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Як Україна залишилася без свого скла

[07:20 25 сентября 2023 года ] [ zn.ua, 24 вересня 2023 ]

Піску, що є сировиною для виробництва скла, в Україні багато, галузь була розвиненою, але десь ми звернули не туди.

У країні велика потреба в листовому склі. Причина відома — скло вилітає в результаті обстрілів російськими агресорами. Піску, що є сировиною для виробництва скла, в Україні багато, галузь була розвиненою, але десь ми звернули не туди. Виробників листового скла в Україні практично не залишилося — найбільший Лисичанський скляний завод розібрали на брухт ще 2017 року, Костянтинівський розташовується на лінії фронту, ще чотири підприємства практично не працюють через високі ціни на газ, частка якого в собівартості готового виробу становить 50%.

Три сотні мільйонів тонн запасів скляного піску!

Утім, як виявилося, не з усякого піску можна виробити якісне віконне скло. А без газу, розвиток видобутку якого в Україні просто провалили, скла теж не вийде. Доктор геологічних наук, завідувачка відділу геології корисних копалин Інституту геологічних наук НАН України Олена Ремезова поділилася своїм баченням проблеми.

— Пісок у тій чи іншій кількості є в кожній області, — пояснила вона в інтерв'ю ZN.UA. — Загалом по Україні його запаси оцінюються більш як у 331 мільйон тонн. Я кажу саме про скляний пісок.

— А чим відрізняється нескляний пісок від скляного?

— Домішками. Для виробництва скла важливо, аби вміст кремнезему — кварцової складової в піску — був на рівні 95—98 відсотків. Такий пісок є у Львівській, Харківській, Донецькій і Запорізькій областях. Крім того, не вивчено такої проблеми: пісок як супутній компонент є у бурштинових, титанових родовищах.

— Бурштин асоціюється передусім із Рівненською і Житомирською областями.

— Так. І ми нещодавно побували в Рівненській області, де є родовища піску. Взяли зразки на кар'єрі в Дубровицькому районі, завезли в Польщу, в аналітичну лабораторію Інституту хімічних наук Університету імені Марії Кюрі-Склодовської в Любліні. Люблінські фахівці зробили висновок, що цей пісок придатний для виготовлення деяких сортів скла.

 

Повільна деградація, а потім колапс

— В Україні склодувне ремесло має давні традиції, що видно за топонімікою...

— Так, такі топоніми, як Гута, Буда, Поташня, вказують на те, що в цих населених пунктах існувало виробництво скла. Найдавніші сліди виробництва скла, датовані IV століттям нашої ери, виявлено в Чернівецькій області, в селах Комарів і Дністрівка Кельменецького району. В XIX столітті скляна промисловість почала розвиватися на Донбасі. Лисичанський завод, що припинив, на жаль, роботу, — з тієї епохи.

— Ну, а нині є в Україні скляна промисловість?

— Я як геолог можу з упевненістю говорити лише про обсяги видобутку тієї чи іншої сировини. Отже, перед війною для скляної промисловості було видобуто понад один мільйон тонн піску. Зауважу, що 2010 року видобули майже 2 мільйони тонн. Різниця багато про що говорить.

Історія зі склом дуже нагадує ситуацію з нафтопереробкою, здається, що галузь роками свідомо вбивали, зміщаючи акцент на видобуток сировини з наступною передачею його на переробку вже в РФ і РБ. Тут тобі й неможливість технологічного зростання, і залежність від країн-переробників, та й бідність, адже продаж сировини з подальшою купівлею вже готового виробу — це точно не плюс для економіки.

Із 2014-го по 2022 рік імпорт готового термополірованого скла (яке використовують для виготовлення усім знайомих склопакетів) із РФ і РБ зріс до 70%. Та й решта 30% були імпортом, тільки з інших країн, адже якщо власне виробництво мінімальне, то й розвиток його такий самий, на рівні XIX століття. Звичайно, після 2022-го проблема стала очевидною, от тільки запущена вона настільки, що розв’язання точно не буде швидким.

Вдумайтеся, 2016-го Україна експортувала в РФ 300 тисяч тонн скляної сировини, а імпортувала з РФ 314 тисяч тонн якісного скла. Свого скла того року виробили аж 673 тонни. За величезної потреби в 3,5—4 мільярди квадратних метрів будівельного скла на рік нарощувати власне виробництво вдома виглядає більш ніж логічним, погодьтеся, але пріоритети, очевидно, були іншими.

— Хто й чим думав, коли віддавав стратегічні родовища росіянам?!

— До речі, високоякісна силікатна сировина потрібна також і для виробництва сонячних батарей — це дуже актуально нині. Але в Сумській області одне з найкращих родовищ віддали в руки росіян. Я маю на увазі Баницьке родовище кварцових піщаників у Шосткінському районі. Це сировина для сонячних батарей та іншої електроніки. Запитання: хто й чим думав, коли віддавав? Що цікаво, 2010 року нашому інституту фінансування цієї теми закрили.

— Щоб закрити роти вченим?

— Так. Але ж і зараз тема сонячних батарей більш ніж актуальна. І скла теж. Але наш пісок ішов у Росію і Білорусь.

Мова про унікальний Глухівський кар'єр (Баницьке родовище) кварцитів, аналогів якому у світі небагато, а в Європі взагалі немає. Із кварциту цього родовища виробляють кремній видатної якості, незамінний не лише для сонячних батарей, а й в автомобіле- і авіабудуванні, військовій і космічній галузях, виробництві високоточної медтехніки. Кінцевим бенефіціарним власником Глухівського кар'єру з 2011 року була кіпрська компанія United Company Rusal Silicon Limited, по суті, дочірня компанія “Русала” російського олігарха Олєга Дєріпаскі. У лютому 2023 року Вищий антикорупційний суд задовольнив позов Міністерства юстиції щодо передачі в державну власність України підприємств Дєріпаскі, включаючи Глухівський кар'єр. Тепер він знову наш, але що робити з цінною сировиною, ми, як і раніше, не розуміємо.

 

Хто сказав, що в Україні немає газу?!

— Для виробництва скла, крім сировини, потрібен іще й газ! У нас згорнули виробництво багатьох видів скла саме через газову проблему.

— А хто сказав, що в Україні немає газу?! Україна — самодостатня за ресурсами країна. І газ є. Але організацією його видобутку теж треба було займатися. Раніше вся європейська частина СРСР забезпечувалася газом за рахунок Шебелинського родовища в Харківській області. Коли ж відкрили сибірські родовища, газ пішов звідти. Свою газову галузь розвивати перестали. Я вважаю, що це все нераціональне використання наших ресурсів. Вигідніше було прокручувати газові махінації, а потім скаржитися на бідність.

— Чи є нині в Україні виробництво листового скла за сучасними технологіями?

— Це так зване флоат-скло, для виробництва якого в нас технологій немає. Саме тому багато років поспіль Україна віддавала сировину в Росію і Білорусь, а скло возила звідти. У нас збиралися будувати такі заводи, але війна всі проєкти зупинила. Раніше я намагалася доводити, що скло потрібно підняти в ранг якщо не критичного, то хоча б ключового продукту… А тепер віконне скло доводиться купувати втричі дорожче на Заході при тому, що Україна по вуха в сировині, але без технологій. Я сподіваюся, що й в Україні почнуть розвивати сучасні технології виробництва флоат-скла. І видобутку газу, звісно.

Нарощування власного видобутку газу в Україні дрейфує від амбіційних планів, яких ніхто й ніколи не виконував, до повного ігнорування навіть такої можливості, хоча теоретично ми могли б повністю обходитися власним газом, але його ще спробуй видобудь. Більшість розвіданих родовищ майже вичерпано, а обладнання зношене. Необхідні інвестори, причому ризикові, які згодні вкласти кошти й сили в георозвідку та пошук нових ділянок, щоб омолодити наш парк родовищ. Та не складаються з такими інвесторами в нашої країни відносини. Перспективні й проривні проєкти з видобутку умовно сланцевого газу в Юзівському й Олеському родовищах, які мали розвивати Shell і Chevron, війна зупинила ще 2015-го. І тут без РФ не обійшлося. А без газу й скла не буде.

Звичайно, озираючись назад, можна не одну теорію змови сфабрикувати, але все-таки основна причина того, що сталося, — багаторічна відсутність розумної економічної політики в країні, спрямованої на стратегічний, а не спорадичний розвиток. Політики, яка підтримувала б виробництво готової продукції на внутрішньому ринку, а не культивувала лише видобуток сировини. Політики, яка забезпечувала б і приплив інвестицій на внутрішній ринок, і трансфер технологій, які зазвичай привозять разом із грішми інвестори. Але її не було, і тепер ми імпортозалежні, навіть маючи сировину й колись розвинене виробництво. 

Віктор КОНЕВ, академічний філолог, журналіст

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ

SpaceX запустила частную миссию к Луне. Как развивается космическая гонка миллиардеров Маска и Безоса?

[07:00 16 января]

[BBC News Русская служба, 15 января 2025]

Основатель Amazon Джефф Безос и его компания Blue Origin вот-вот запустят ракету New Glenn. Запуск должен был состояться еще в понедельник, но был отложен по техническим причинам — и, скорее всего, произойдет в ближайшие дни. Все это происходит на фоне успехов SpaceX Илона Маска: компания в прошлом году совершила прорыв, посадив часть гигантского корабля Starship прямо на стартовую площадку. А сегодня ракета Falcon 9 компании SpaceX отправилась к Луне вместе с двумя посадочными модулями, созданными частными компаниями из США и Японии. Они будут исследовать лунный грунт и изучать магнитное поле земли. Компании обоих миллиардеров были основаны более 20 лет назад. SpaceX значительно опередила конкурента за последние годы, но успешный запуск New Glenn может сократить отставание.

НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.