Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Тарифи на світло для населення зростуть у понад півтора рази

[08:20 01 июня 2024 года ] [ BBC News Україна, 31 травня 2024 ]

Тарифи на електрику для населення зростуть із 2,64 грн до 4,32 грн за кВт год. Новий тариф діятиме з 1 червня 2024 до 30 квітня 2025 року.

 Уряд ухвалив це рішення на засіданні 31 травня, повідомляє міністерство енергетики.

Крім того, впродовж опалювального періоду (з 1 жовтня 2024 року по 30 квітня 2025 року) діятиме пільговий тариф для споживачів, які використовують електроопалювальні установки, на рівні 2,64 грн/кВт год (при споживанні ними в цей період до 2000 кВт електроенергії на місяць).

При цьому “нічний тариф” (якщо встановлений двозонний лічильник) складатиме 2,16 грн за кВт-год.

При цьому, за словами міністра енергетики, якби не російські удари по українській енергетиці цієї весни, то тариф на світло можна було би поки що не підвищувати.

“Підвищення тарифу — це складний, але необхідний крок. Мета — не залишитись без світла, втримати систему. Нас чекає масштабна реконструкція, яка потребує величезних сил і коштів. Весь цей час триває ремонтна кампанія на об’єктах генерації, розподілу та передачі”, — заявив Герман Галущенко.

Напередодні джерела в українських ЗМІ анонсували дещо більше підвищення, але із поверненням до диференційованого тарифу залежно від обсягів споживання. Але цього так і не сталося.

Натомість тариф для усіх побутових споживачів зросте на 60%.

Рік тому тарифи на світло підвищили також майже удвічі. До цього ті, хто споживали менше 250 кВт на місяць, платили 1,44 грн, а ті, хто споживав більше, — 1,68 грн.

В кожному разі, навіть після підвищення тариф для побутових споживачів є нижчим за ринковий рівень, який нині близько 7,5-8 грн.

Ще до того, як уряд ухвалив рішення про підвищення для населення, комісія, що здійснює регулювання у сферах енергетики (НКРЕКП) запровадила нову структуру граничних цін — так званих “прайс-кепів” — для бізнесу, який вже давно оплачує електрику за ринковими цінами. З 1 червня 2024 року вони зростуть на 20% у вечірні години.

Натомість тарифи для населення формуються в рамках “спеціальних обов’язків”. Цей механізм (Public Service Obligation) запозичений із ЄС і передбачає надання субсидій через постачальників універсальних послуг, наприклад, електроенергії. В Україні ці функції поклали на державні компанії “Енергоатом” і “Укргідроенерго”.

В результаті “спонсори” нижчих за ринковий рівень тарифів для побутових споживачів — “Енергоатом” та “Укргідроенерго”, на які покладені “спецобов’язки” із забезпечення населення світлом за нижчою ціною, — у 2023 році продотували населення на 145 млрд грн.

Для порівняння: за оцінками Світового банку, до 2026 року відновлення української енергетики може коштувати 110 млрд грн, а ГЕС, що входять до “Укргідроенерго”, зазнали руйнувань під час російських атак цієї весни.

ДніпроГес, руйнування

Автор фото ЗАПОРІЗЬКА ОБЛАСНА ПРОКУРАТУРА

Найбільша в Україні ДніпроГЕС зазнала знайчних руйнувань під час російських ударів навесні 2024

Підвищення тарифів рік тому пояснювали потребою підготовки до опалювального сезону після руйнувань в енергетиці восени 2022 — взимку 2023.

За підрахунками Міненерго, це підвищення дало можливість відновити до 3 ГВт потужностей до зими.

Проте навесні 2024 Росія завдала по українській енергетичній інфраструктурі нових ударів, потужніших за попередні. За підрахунками Міненерго, через ці удари втрачено близько 8 ГВт генеруючих потужностей.

руйнування енергетики, ТЕЦ

Автор фото UKRINFORM

Через російські удари навесні 2024 українська енергетика втратила до 8 ГВт потужностей

Втім, як зазначають більшість учасників ринку та оглядачів, цього разу руйнування в енергетиці є такими, що відновлення залежить не так від грошей, як від часу та можливості знайти обладнання.

Проте кошти від підвищення тарифів (особливо якби вони сягли ринкового рівня із одночасним запровадженням системи адресної підтримки тих, чиї доходи не дозволяють платити) можуть допомогти вирішити проблему багатомільярдних боргів між учасниками ринку і нормалізувати його роботу.

Дискусії щодо підвищення комунальних тарифів точаться в Україні багато років. Коли це питання обговорювали у мирні роки, експерти звертали увагу, що подвійний тариф не стимулював до економії, а споживачі із великими обсягами використання електрики часто були й серед найбільших боржників за рахунками за світло. Проте політичної волі для вирішення тарифного і боргового питання у мирний час не було.

Від початку великої війни заборгованість за електрику зросла на 40%, і є побоювання, що підвищення тарифів лише збільшить її.

З іншого боку, субсидії на оплату комунальних послуг вже також є суттєвими.

На їхню виплату у бюджеті 2024 року уряд заклав 50 млрд грн (на 25% більше, ніж у 2023), очікуючи, що субсидіями скористаються 3 млн домогосподарств.

Повідомляючи про підвищення тарифу на світло міністр енергетики зазначив, що в умовах складної економічної ситуації через війну не можна дозволити підвищення ціни на електроенергію для населення до ринкового рівня, але і не змінювати його не може, адже тариф на електроенергію у розмірі 2,64 грн покривав лише третину реальної вартості електроенергії.

В уряді підрахували, що за середнього щомісячного споживання електроенергії в обсязі 170 кВт*год, після підвищення тарифу платіжка за електроенергію зросте на 285 гривень.

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin
[2024-06-01 11:22:20] [ Аноним с адреса 109.162.34.* ]

пропоную менеджерам укренерго перерахувати місячну зарплатню в фонд відновленя енергетики

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.