Це найбільше перетрушування уряду Дениса Шмигаля за час його роботи — в кабінеті міністрів дев'ять новоспечених повноправних міністрів.

На початку тижня шість міністрів один за одним написали заяви про звільнення. 4 вересня депутати проголосували за відставку віцепрем'єрки з питань європейської інтеграції Ольги Стефанішиної, міністра з питань стратегічних галузей промисловості Олександра Камишіна, міністра захисту довкілля Руслана Стрільця та міністра юстиції Дениса Малюськи.

П'ятого вересня Рада дозвільнила керівника МЗС Дмитра Кулебу і віцепрем'єрку Ірину Верещук.

Одразу ж після цього почались призначення — посади отримали дев'ять міністрів. Напередодні усі кандидатури на призначення погодив особисто Володимир Зеленський на зустрічі з фракцією “Слуга народу”.

Андрій Сибіга — новий міністр закордонних справ

Новим міністром закордонних справ став Андрій Сибіга.

“Професійний дипломат, системний і зорієнтований на результат. Відзначу конструктивний виступ у парламенті і підкреслення важливості парламентської дипломатії”, — прокоментувала призначення Євгенія Кравчук, заступниця голови фракції “Слуга народу”.

На цю посаду він прийшов з офісу президента, де з 2021 року працював заступником Андрія Єрмака.

Сибіга має значний дипломатичний досвід — з 2016 по 2021 він був надзвичайним і повноважним послом у Туреччині.

У 2006 році почав роботу — заступником директора департаменту в МЗС. За два роки став радником-посланником посольства України в Польщі.

Із 2012 року був директором департаменту консульської служби МЗС України.

Підвищення Стефанішиної, а Верещук в ОП

Ольга Стефанішина, яку звільнили з посади віцепрем'єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, призначили на посаду віцепрем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України — міністра юстиції України.

У новій ролі Стефанішина матиме ще більше впливу.

Ольга Стефанішина

Автор фото УНІАН

Ольга Стефанішина

“Маємо значно посилити нашу роботу з НАТО; для цього потрібна особлива взаємодія. Четверте — Євросоюз, реальні переговори щодо членства, підготовка відповідних частин майбутньої угоди щодо членства. Це дуже чітка одночасно і юридична, і політична робота. За неї буде персональна відповідальність”, — натякнув на посилення Стефанішиної Зеленський у зверненні напередодні.

Віцепрем'єркою з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина працювала з червня 2020 року.

Ірина Верещук, до цього віцепрем'єрку з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, мають призначити профільною заступницею керівника ОП.

Ірина Верещук

Автор фото УНІАН

Ірина Верещук

“Перезавантаження”, — написала Верещук у фейсбуці і подякувала за довіру Зеленському, Кабміну, Раді та своїй команді.

Верещук призначили головою Мінреінтеграції в листопаді 2021 року. До того вона працювала депутатом Ради, а перед тим 5 років була міською головою міста Рава-Руська Львівської області.

На місцевих виборах 2020 року вона балотувалась у мери Києва, але програла.

Олексій Кулеба і реформа Мінрегіону

Олексія Кулебу призначили на посаду віцепрем'єр-міністра з відновлення та міністра розвитку громад та територій України.

У травні 2024 року з цієї посади звільнили Олександра Кубракова, який очолював міністерство два роки. Ще тоді йшлося про те, що міністерство можуть поділити на два окремі: міністерство інфраструктури та міністерство регіональної політики.

“Він очолить міністерство у тому вигляді, як воно працює зараз. Згодом, як і було задумано, його розділять за напрямками інфраструктури і регіональної політики”, — анонсував призначення Кулеби у своїх соцмережах голова фракції “Слуги народу” Давид Арахамія.

Олексій Кулеба

Автор фото Уніан

Олексій Кулеба

З січня 2023 року Олексій Кулеба працював заступником керівника офісу президента.

Перед цим він був керівником Київщини, а до того працював у Київській міській адміністрації.

Мер Києва Віталій Кличко визнавав, що в адміністрацію Кулебу йому рекомендував Андрій Єрмак.

Віталій Коваль майбутній аграрний міністр

Віталія Коваля, колишнього директора фонду держмайна, призначили на посаду міністра аграрної політики та продовольства України

Попередником Коваля на посаді голови фонду держмайна був Рустем Умєров, який нині обіймає посаду міністра оборони.

Віталій Коваль

Автор фото Віталій Коваль/Facebook

Віталій Коваль

З 2019 року Віталій Коваль очолював Рівненську обласну державну адміністрацію, а ще раніше — працював у банківській сфері (2004-2006 роки), очолював підприємства в аграрній, транспортній та будівельній промисловостях (2006-2019 роки).

Коваль є членом національного олімпійського комітету України, першим віцепрезидентом федерації греко-римської боротьби України та віцепрезидентом асоціації спортивної боротьби України.

Дипломат Микола Точицький — на міністра культури

На посаду міністра культури і стратегічних комунікацій призначили Миколу Точицького, який до цього займав посаду заступника керівника офісу президента, а впродовж 2021-2024 років працював заступником міністра закордонних справ.

Попередній міністр культури, Олександр Ткаченко, пішов у відставку ще в липні 2023 року. Після цього обов'язки голови міністерства виконував Ростислав Карандєєв.

Микола Точицький має блискучу дипломатичну кар'єру. Перекладач французької та англійської мов та юрист-міжнародник за освітою (вчився з Андрієм Єрмаком, за даними УП), він представляв Україну в різних країнах — генеральний консул України в Сан-Франциско (2005-2007), постійний представник України при Раді Європи (2010-2016), посол України у Бельгії (2016-2021).

Микола Точицький

Автор фото УНІАН

Микола Точицький

Микола Точицький має довіру президента і особливо відомий культурною дипломатією, яку він проводить разом зі своєю дружиною Тамарою Точицькою.

“На даному етапі маємо посилити боротьбу з дезінформацією, для цього завдання потрібен кандидат з міжнародним досвідом”, — написав у своїх соцмережах голова фракції “Слуга народу” Давід Арахамія, анонсуючи зміни в уряді.

Про культурно-дипломатичну програму згадав і президент у вечірньому зверненні напередодні голосування: “Треба поєднати все, чого Україна досягла у відносинах із партнерами — довіру до України, силу українського духу, відносини з партнерами — і ті завдання, які є перед нашою державою в протидії російській пропаганді, а також у захисті української культурної спадщини. Нам потрібен новий рівень одночасно інформаційної роботи, культурної та дипломатичної. І новий рівень відносин із глобальною українською спільнотою”.

Промовистою є також зміна назви міністерства — з культури та інформаційної політики на культури та стратегічних комунікацій, яка натякає, що культурі, ймовірно дадуть більше стратегічну роль.

Наталя Калмикова — з міноборони в мінветеранів

Наталю Калмикову, яка з вересня 2023 року була заступницею з питань соціального розвитку міністра оборони Рустема Умєрова, призначили очільницею міністерства у справах ветеранів.

Медик за першою освітою та магістр публічного права і адміністрування за другою, Калмикова вже роками має справу з ветеранами.

Наталія Калмикова

Автор фото УНІАН

Наталія Калмикова

У лютому 2022 року її призначили виконавчою директоркою новоствореного Українського ветеранського фонду при міністерстві у справах ветеранів.

Установу створили для бюджетної підтримки ветеранських ініціатив. Фонд почав працювати за кілька днів до початку повномасштабної війни РФ проти України 24 лютого 2022 року.

До цього, у червні-грудні 2021 року, Калмикова була радницею з гендерних питань командування Сухопутних військ ЗСУ. Ще раніше (2018-2021) — менеджеркою, а тоді й заступницею директора благодійного фонду “Повернись живим”. У 2015 році Калмикова почала свою діяльність у фонді як волонтерка.

Герман Сметанін — новий наймолодший міністр у мінстратегпром

Герман Сметанін став новим очільником міністерства з питань стратегічних галузей промисловості.

З червня 2023 року він працював генеральним директором акціонерного товариства “Українська оборонна промисловість” (Укроборонпром), що об'єднує державні багатопрофільні підприємства різних галузей оборонної промисловості.

Сметанін отримав диплом інженера в Харкові та магістра з управління оборонно-промислового корпусу в київській політехніці.

Працював у Харківському конструкторському бюро машинобудування, яке є складовою частиною Укроборонпрому (2014-2015), а згодом головним конструктором та головним інженером Львівського бронетанкового заводу (2016-2020).

Перед тим, як очолити Укроборонпром, Сметанін був директором з виробництва ДП “Завод імені В. О. Малишева”, а також очолював Харківський бронетанковий завод.

Герману Сметаніну в жовтні 2024 виповниться 32 роки. Він на рік молодший за Михайла Федорова, якого називали наймолодшим міністром в історії української політики.

Герман Сметанін

Автор фото,Герман Сметанін/Facebook

Герман Сметанін

Його попереднику Олександр Камишіну обіцяють призначення в офіс президента.

На посаді міністра він пропрацював трохи більше року, до цього був позаштатним радником президента, а ще раніше — головою правління Укрзалізниці та радником міністра інфраструктури.

На новій посаді в ОП Камишін продовжить займатися питанням озброєння та інфраструктури, в якому він зарекомендував себе ефективним.

Камишін — єдиний міністр, який виступав перед депутатами в день звільнення четвертого вересня.

Мінспорту і Мінекології

Посаду міністра молоді та спорту отримав Матвій Бідний, який з листопада 2023 року виконував обов'язки очільника міністерства, а з 2020 року працював заступником міністра молоді і спорту.

Під керівництвом Бідного міністерство розробляє санкційні списки російських та білоруських спортсменів, які підтримують російські військові злочини.

Перед Олімпійськими іграми він публічно висловлював занепокоєння участю атлетів з Росії та Білорусі під нейтральними прапорами.

Матвій Бідний

Автор фото УНІАН

Матвій Бідний

З 1999 по 2004 рік Бідний був членом Національної збірної України з бодібілдингу, а також чемпіоном України 2000, 2001, 2002 років.

Світлану Гринчук призначили на посаду міністра захисту довкілля та природних ресурсів України.

З 2022 року вона була заступницею міністра. Гринчук відповідала за систему моніторингу, звітності та верифікації викидів парникових газів, а також за систему торгівлі викидами.

З 2020 року вона обіймала посаду радниці міністра фінансів України, а також була головою робочої групи у Міненерго з питань охорони довкілля та зміни клімату.

Світлана Гринчук

Автор фото Мінекології

Світлана Гринчук

Гринчук була директоркою департаменту з питань зміни клімату та захисту озонового шару у міндовкіллі (2016-2019).