Яку роль під час війни відігравали українські топбізнесмени та який їхній внесок у перемогу, ймовірно, детально стане відомо згодом. Дехто з олігархів, як днями зазначав секретар Ради нацбезпеки і оборони Олексій Данілов, усупереч забороні, виїхали за кордон, зокрема до Монако та під Варшаву.
Звісно, виїхали не всі. Четвертий у списку найбагатших українців Ігор Коломойський залишається в Україні і, якщо вірити чуткам від мера Дніпра Бориса Філатова, може перебувати у місті.
Ще вісім років тому Коломойський, як голова Дніпропетровської області, був однією з ключових персон, які організовували спротив російським бойовикам в Україні. На публіці бізнесмен не приховував свого ставлення до Росії та особисто до президента РФ Володимира Путіна.
“У нас був один великий шизофренік, а там — шизофренік маленького зросту. Він повністю неадекватний, повністю збожеволів. Його месіанство, відновлення Російської імперії-1913 або СРСР-1991 може довести світ до катастрофи”, — заявляв Коломойський.
Згодом його критика зійде нанівець, а ставлення до Росії — буде більш стриманим. У своїх інтерв'ю 2019 року Коломойський не соромився називати російську агресію проти України протистоянням Заходу та Росії. Пропонував Україні оголосити дефолт, відмовитися від співпраці з МВФ та брати кредит у країни-агресора.
“Який найшвидший спосіб розв'язати проблеми та відновити стосунки? Тільки гроші”, — стверджував бізнесмен в інтерв'ю The New York Times.
Зміну орієнтирів у Коломойського пояснити нескладно — між цими двома подіями олігарх встиг стати фігурантом кримінальної справи ФБР у США, а згодом — не виїзним з України. Ще один цікавий факт: за 50 днів війни бізнесмен ще не дав жодної оцінки нападу Росії на Україну і фактично зник з інформаційного поля.
Пояснити такий контраст і мовчання Ігоря Коломойського певною мірою можуть матеріали судового процесу, який триває у Великій Британії. Дві сторони конфлікту — ПриватБанк та його колишні акціонери. LIGA.net вибрала з матеріалів справи факти, які розкривають, як змінилося життя бізнесменів після 24 лютого.
Контекст. До націоналізації ПриватБанку у грудні 2016 року Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов володіли понад 80% його акцій. Наразі банк закидає їм збитки у $1,9 млрд завдяки сумнівним операціям, які відбулися у 2013—2014 роках. Йшлося про надання безнадійних кредитів низці українських та кіпрських компаній. Як стверджують у ПриватБанку, ланцюжок, за яким рухалися гроші, контролювали тодішні власники банку. На сьогодні сума вимог банку перевищує $4,2 млрд (включно з відсотками).
7 червня у Високому суді Лондона мало розпочатися слухання по суті цієї справи. Але в Україні розпочалася війна і відповідачі переконали суд відкласти процес ще на рік. Окрім Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова, відповідачами у ній проходять і підконтрольні або пов'язані з ними компанії: Teamtrend Limited, Trade Point Agro Limited, Collyer Limited, Rossyn Investing Corp, Milbert Ventures Inc, ЗАТ Укртранзитсервіс Лтд.
Ігор Коломойський
Адвокати Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова зазначають, що обидва не можуть залишити Україну, бо діє заборона на виїзд за межі країни чоловіків у віці від 18 до 60 років.
Коломойський перебуває в Україні, але місцеперебування своїм адвокатам не повідомляє з міркувань особистої безпеки.
За словами адвоката, Ігор Коломойський “…як відомо, є ворогом президента Путіна і перебуває у розшуку в Росії”. Захисник нагадав, що проти Коломойського розпочато розслідування в РФ за його дії у 2014 році, коли той очолював Дніпропетровську область, а Росія анексувала Крим і вторглася на Донбас.
Адвокати вказували й на те, що Ігор Коломойський має усі шанси бути у розстрільних списках РФ.
28 лютого 2022 року бізнесмен повідомив адвокатам, що займається питаннями безпеки себе і власної родини, а також підтримки українських зусиль у спротиві вторгненню.
Через два тижні адвокати інформували суд, що Ігор Коломойський все ще перебуває в Україні, у місці, яке час від часу бомбардувалося Росією.
24 березня адвокати знову говорили з Коломойським протягом 20 хвилин захищеною лінією. Бізнесмен повідомив, що повністю зайнятий питаннями, пов'язаними з бойовими діями в Україні, деталі яких він не має права обговорювати.
LIGA.net звернулася за коментарем до самого бізнесмена, але на час публікації не отримала відповіді.
Геннадій Боголюбов
Зі слів адвокатів, Геннадій Боголюбов розуміє, що у свої 60 років не може залишити країну, як і Ігор Коломойський. Він це і не планує, вважає своїм обов'язком робити все можливе, щоб допомогти у захисті країни.
Бізнесмен не уточнив адвокатам місцеперебування з міркувань безпеки. Його повідомлення перехоплюються, оскільки протягом тривалого часу він “був ціллю російської держави”. Ці побоювання пов'язані з його відносинами з Ігорем Коломойським. Мовляв, він, як бізнес-партнер, має ті самі ризики.
Боголюбова турбувало відчуття беззаконня на вулицях, де люди ходять зі зброєю, але не є представниками української чи російської армій. У середині березня бізнесмен повідомляв адвокатам, що не може жити як раніше, бо виникли обмеження, серед яких — відсутність доступу до мережі мобільного зв'язку. Ані його iPad, ані телефон не підключені до мобільної мережі. Є проблеми зі стабільним доступом до Wi-Fi.
Це, за словами адвокатів, одна із важливих причин, яка заважає Боголюбову зосередитися на підготовці до судового процесу.
Наприкінці березня Боголюбов перебував десь у передмісті Львова, за словами адвокатів, близько до ракетних ударів. Wi-Fi був доступний, але не дозволяв робити дзвінки через інтернет. Мобільний зв'язок бізнесмен не використовує — дуже легко визначити місцеперебування.
Його офіс більше не працює, словами бізнесмена, всі охоронці й помічники пішли захищати країну, а особисті помічники-жінки залишили країну з його допомогою. Він сказав, що банки закриті, їжу дістати важко, нормальне життя і бізнес — неможливі.
Що думає ПриватБанк
Адвокати позивача — ПриватБанку — у суді наполягали, що банки в Україні продовжують працювати задовільно, нормальне життя не всюди і не повністю, але можливе. Мовляв, відповідачі перебільшили труднощі, з якими зіткнулися. Також поставало питання — чому бізнесмени, заможні люди, не переїхали у безпечні місця країни, де могли б повноцінно комунікувати з адвокатами.
Частина претензій ПриватБанку до позивачів полягала у тому, що Коломойський та Боголюбов майже не повідомили деталей того, що вони насправді роблять зараз. Це викликає у банку сумніви, чи справді відповідачі не в змозі готуватись до судового процесу.
Як вже відомо, англійський суд посприяв відповідачам та переніс засідання на один рік.
Раніше повідомлялося, що в межах забезпечення позову у всьому світі було заблоковано майно відповідачів у цій справі на $2,5 млрд. Як зазначено вище, сума претензій ПриватБанку вже перевищила $4,2 млрд. Згідно з інформацією банку, яку було надано для LIGA.net, щодня на суму позову продовжують нараховувати відсотки у розмірі близько $500 000.
Федор ОРИЩУК, Богдан ЗАИКА
Что скажете, Аноним?
[16:52 23 ноября]
[14:19 23 ноября]
[07:00 23 ноября]
13:00 23 ноября
12:30 23 ноября
11:00 23 ноября
10:30 23 ноября
10:00 23 ноября
09:00 23 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.