“Усі 27 лідерів домовилися про додатковий пакет підтримки України в розмірі 50 мільярдів євро в рамках бюджету ЄС. Це забезпечує постійне, довгострокове, передбачуване фінансування для України. ЄС бере на себе лідерство та відповідальність у підтримці України; ми знаємо, що поставлено на карту”, — заявив Мішель.
Але український уряд звернувся до Брюсселя із пропозицією виділити у перші два роки “посилену” порцію допомоги, — в Києві очікують, що у 2024 зможуть отримати від ЄС близько 18 млрд євро. Приблизно стільки ж, як і у 2023 році.
Це надзвичайно важливе для України рішення, адже в умовах війни вона дуже залежить від західних донорів, за рахунок яких фінансується близько половини бюджетних витрат.
На фоні блокування виділення грошей США подальша затримка з виділенням грошей ЄС могла призвести до серйозних проблем в Україні — відсутності зарплат, пенсій та інших критичних витрат.
Фінансові проблеми для України в ЄС створив Віктор Орбан, який заблокував виділення грошей щонайменше на місяць.
Фактор Орбана
Автор фото GETTY IMAGES
Європарламент схвалив зміни до бюджету ЄС і підтримав створення нового інструменту допомоги Україні Ukraine Facility обсягом у 50 млрд євро ще на початку жовтня 2023 року.
Очікувалося, що остаточно ЄС на рівні керівників держав-членів має ухвалити цей багатомільярдний пакет фінансової допомоги Україні ще наприкінці минулого року, але цього так і не сталося.
Головна причина затримки зі схваленням допомоги — “окрема” позиція Угорщини, яка блокувала згоду решти 26 членів ЄС.
На грудневому саміті європейські лідери знайшли спосіб, як підтримати початок переговорів про членство України в ЄС попри незгоду Угорщини, але рішення про фінансову допомогу так і не схвалили.
Через незгоду угорського прем’єра Віктора Орбана Брюсселю довелося розробляти запасні варіанти в обхід угорського вето, а також способи як “приборкати” Будапешт.
Сам він назвав озвучені у ЗМІ плани Брюсселя “покарати” Угорщину, заблокувавши виділення грошей з європейського бюджету, “шантажем”.
За даними британського видання Financial Times, лідери ЄС нібито були готові публічно оголосити про повне припинення будь-якого фінансування Угорщини, аби спровокувати ажіотаж на валютному ринку Угорщини та ринку запозичень.
У ЄС заявили, що інформація FT побудована на доповідній записці про стан угорської економіки, а не на реальних планах її підірвати.
Як Орбана переконали
Британська газета Guardian опублікувала повідомлення свого європейського кореспондента про те, як лідерам ЄС вдалося домогтися згоди прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана на схвалення пакету допомоги Україні.
За даними Guardian, лідери Європи не пішли на якісь суттєві поступки, але зробили деякі кроки, які дозволили Орбану не виглядати так, наче він програв.
Видання повідомляє, що лідери ЄС вирішили, що допомогу Києву за необхідності можна буде переглянути через два роки, але жодного голосування з цього питання не планується.
В узгодженому документі, за даними Guardian, сказано: “На основі щорічної доповіді Єврокомісії щодо реалізації Ukraine Facility Європейська рада щороку проводитиме дебати для розробки керівних вказівок. За потреби через два роки Європейська рада попросить Єврокомісію зробити пропозиції щодо перегляду [пакету допомоги]”.
Кореспондент Guardian цитує джерела, знайомого з перебігом переговорів, за словами якого Орбан опинився в ізоляції і просто не міг ухвалити інше рішення.
Автор фото EPA-EFE/REX/SHUTTERSTOCK
Раніше в ЗМІ з'явилися дані, що ЄС готує заходи щодо ослаблення угорської економіки у разі, якщо Орбан і надалі чинитиме опір виділенню допомоги Україні.
Однак співрозмовник Guardian “не думає, що їм довелося вдаватися до великих загроз”.
“Останні кілька тижнів показали високий рівень єдності між 26 членами ЄС, — сказала ця людина. — Зрозуміло, що [Орбан] опинився на самоті”.
Фактор США
Автор фото GETTY IMAGES
Складні та тривалі суперечки щодо європейської фінансової підтримки України відбувалися на тлі того, що й допомога від ще одного провідного партнера України — Сполучених Штатів — також затримується.
Там затвердити новий пакет для України не вдається через політичні суперечки між демократами та республіканцями в Конгресі щодо мігрантів та кордону.
Переконати конгресменів не допоміг навіть аргумент президента Джо Байдена про те, що насправді більша частина із виділених Україні коштів насправді залишається у США і підтримує розвиток американської економіки.
Попри те, що американський внесок стосується не стільки фінансів, як військової допомоги, у багатьох столицях ЄС розуміють, що чим меншим буде внесок США, і чим довше його не буде, тим більшим буде навантаження на партнерів України у Європі.
Олаф Шольц, канцлер Німеччини, яка є найбільшою економікою ЄС та другою після США за обсягами військової допомоги Україні, заявив, що Європа має збільшити свою підтримку України та водночас переконати американських політиків розблокувати свою, адже лише європейської допомоги Україні не вистачить:
“Навіть якщо ми робитимемо все, що можливо, цього недостатньо для України, і ми хочемо, щоб більше держав активно долучилися, зокрема, з постачанням озброєнь, з тим, що вони можуть профінансувати”.
А президент Франції Еммануель Макрон закликав Європу бути готовою взяти на себе більшу відповідальність щодо допомоги Україні:
“Ми повинні організуватися таким чином, щоб у разі, якщо Сполучені Штати зроблять суверенний вибір припинити або скоротити цю допомогу, це не мало жодного впливу на ситуацію в Україні”.
Обидва європейські лідери застерегли від того, аби затримки із допомогою партнерів України переконали російського лідера Володимира Путіна в тому, що західна підтримка Києву вичерпується.
+ ще €21 млрд військової допомоги?
Автор фото GETTY IMAGES
Напередодні спеціального саміту у Брюсселі зустрілися міністри оборони країн-членів союзу.
Після цієї зустрічі очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що окремі країни-члени та європейські інституції беруть на себе і певні зобов’язання щодо військової підтримки Україні.
Поки що йдеться про виділення допомоги на 21 млрд євро, які вже зафіксовані у відповідних бюджетах. Але, за словами Жозепа Борреля, ця цифра може зрости, адже деякі країни ще не подали своїх пропозицій.
Він також нагадав, що до цього за час війни ЄС та європейські інституції вже надали Україні військової допомоги на 28 млрд євро.
Водночас топдипломат ЄС визнав, що Брюсселю не вдасться виконати до березня обіцянку надати Україні мільйон артилерійських снарядів.
За словами Жозепа Борреля, “від минулого березня до сьогодні, до початку цього року ми поставили 330 тисяч боєприпасів”, а до березня ці поставки перевищать пів мільйона. Разом із тим він наголосив, що ЄС розширює виробничі потужності і до кінця року вийде на заплановані обсяги виробництва:
“Європейська оборонна машина працює і до кінця року заплановані постачання перевищать мільйон снарядів. Ситуація з постачаннями буде покращуватися у найближчі місяці”.
Про здатність країн ЄС вже зараз виробляти мільйон снарядів на рік заявив і єврокомісар з питань внутрішнього ринку Тьєрі Бретон.
Ціна питання для України
Автор фото GETTY IMAGES
За час, поки у ЄС обговорювали, як затвердити фінансову підтримку Україні, Київ скоротив очікування у міжнародній допомозі із 41 млрд доларів, що були закладені у бюджет 2024 року, до 37,3 млрд доларів.
Оскільки усі доходи, що надходять до бюджету з української економіки, ідуть на фінансування безпеки та оборони, міжнародна допомога іде на фінансування зарплат бюджетникам, виплату пенсій та інші невоєнні видатки.
Весь 2023 рік вона надходила ритмічно і у великих обсягах. Загалом, за даним міністерства фінансів, Україна отримала 42,5 млрд доларів зовнішнього фінансування.
Головним “спонсором” України у 2023 році став саме Європейський Союз, від якого надійшло понад 19,5 млрд доларів. Від США, які вели перед за обсягами допомоги у 2022, надійшло 10,95 млрд доларів.
Коли у грудні минулого року стало зрозуміло, що поки що не варто очікувати схвалення нового допомогового пакету Брюсселем, український уряд заявив про можливі затримки із бюджетними виплатами, зокрема із зарплатами держслужбовцям та пенсіями.
За словами віцепрем'єрки-міністерки економіки Юлії Свириденко, може йтися про 500 тисяч держслужбовців, 1,4 млн вчителів та 10 млн пенсіонерів.
Что скажете, Аноним?
[07:24 02 ноября]
[23:37 01 ноября]
[22:16 01 ноября]
11:30 02 ноября
11:00 02 ноября
10:30 02 ноября
09:30 02 ноября
09:00 02 ноября
08:30 02 ноября
18:00 01 ноября
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
[09:45 17 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.