11 травня держкомпанія Оператор ГТС України (ОГТСУ) заблокувала майже 30% транзиту російського газу в Європу у відповідь на несанкціонований відбір пального на окупованій території. Російський Газпром всі звинувачення заперечує й у відповідь заблокував для України можливість постачати газ у Донецьку та Луганську області.
Чому Росія та Україна знову стоять на порозі газової війни та хто в ній може перемогти — в короткому матеріалі LIGA.net.
ЩО СТАЛОСЯ. 11 травня о 7:00 Оператор ГТС припинив приймання газу з Росії у точці з’єднання Сохранівка, що веде до компресорної станції Новопсков у Луганській області [території, які тимчасово захоплені РФ після нападу у 2022 році]. Так оператор української газотранспортної системи відповів на незаконний відбір Росією газу з транзитного потоку в Європу.
За версією ОГТСУ, РФ незаконно викачувала транзитний газ через захоплену російською армією компресорну станцію Новопсков. Далі вкрадене паливо росіяни спрямовували споживачам в окупованих Донецькій та Луганській області.
“Вказані дії, згідно з чинним транзитним контрактом, є форс-мажором”, — заявили у пресслужбі ОГТСУ. В держкомпанії наполягають, що внаслідок агресії російської сторони “оператор” втратив можливість виконувати свої зобов’язання за контрактом.
Компенсувати вкрадені об'єми газу європейським покупцям довелося б Україні, оскільки за транзитною угодою з Газпромом, доставлення — відповідальність НАК “Нафтогаз України”.
Але не тепер. “Україна більше не несе відповідальності за транспортування газу через окуповані Росією території”, — заявили у Нафтогазі 10 травня.
КОНТЕКСТ. Транзитний контракт на 5 років Нафтогаз, ОГТСУ та Газпром підписали в грудні 2019 року. Угода передбачає, що РФ постачатиме в Європу по 109,6 млн кубів газу на день через українську територію. Загальна вартість контракту — $7,2 млрд.
Згідно з даними ОГТСУ, через заблокований вузол проходило близько третини транзиту російського газу в Євросоюз — до 32,6 млн кубічних метрів на добу. Щоб зберегти ці об’єми Нафтогаз і Оператор ГТС пропонували Газпрому перенести їх на інший маршрут — у точку з’єднання Суджа, яка перебуває на підконтрольній Україні території.
“Компанія неодноразово повідомляла Газпром про загрози транзиту через дії окупаційних сил, але ці звернення Росія проігнорувала”, — стверджують в ОГТСУ. Про ризик, що Україна може втратити третину транзитних потужностей оператор попереджав ще з перших тижнів війни.
За версією Газпрому, компанія начебто не отримала “жодних підтверджень обставин форс-мажору” та не бачить причин і можливостей змінювати маршрути. Ба більше, Газпром заявив, що продовжує виконувати умови контракту та повністю оплатив послуги за транзит.
Втім, вже наступного дня [11 травня] о 6:55 ранку Газпром припинив постачати газ з Росії до точки Сохранівка, а невідомі на окупованій території перекрили “кран” на газопроводі Шебелінка—Новопсков на Луганщині. “Фактично агресор позбавив Україну можливості транспортувати газ до Луганської та Донецької областей”, — прокоментував ці дії голова ОГТСУ Сергій Макогон у Facebook.
ЧОМУ ЦЕ ВАЖЛИВО. Скільки споживачів у Луганській та Донецькій області залишилися без газу, порахувати складно, каже президент Центру глобалістики Стратегія ХХІ Михайло Гончар. На 1 лютого 2022 року на територіях Донецької та Луганської областей проживало понад 6,1 млн людей — дані Держстату.
Чому Кремль залишив мешканців двох областей без газу? Якщо вірити заяві Газпрому, Нафтогаз погрожував відбирати газ з потоку у разі, якщо російський постачальник і далі використовуватиме транзитний маршрут через Луганську область.
Газпром маніпулює, упевнені Михайло Гончар та президентка аналітичного центру Dixi Group Олена Павленко.
“Це — чергова багатоходівка Кремля, щоб дискредитувати Україну в очах мешканців ОРДЛО та Європи, — каже Гончар. — Вони надсилають меседж європейцям: бачите, це ж не ми перервали транзит. От ви закачуєте у підземні сховища газ на зиму, готуєтеся до ембарго на нафту, ми можемо вам з газом допомогти, а можемо й не допомогти”.
Словами експерта, якби Газпром справді хотів діяти як надійний партнер, то перевів би потоки газу на станцію Суджа, потужності якої задіяні лише на 30%. Згідно з даними ОГТСУ, через цю станцію проходить три газопроводи загальною потужністю 244 млн кубометрів на добу. Це у 2,3 раза перевищує загальний обсяг транзиту в день за чинним контрактом.
“Тут домінує воєнна логіка. Раніше їм важливо було зберегти транзит. Станцію Новопсков Росія могла захопити ще у 2014-2015 роках. Зараз ситуація інша. Їм треба володіти цим пунктом, він відіграє важливу роль у постачанні газу на Донбас. Відновивши постачання газу, вони покажуть, так би мовити, свою турботу”, — додає президент Центру глобалістики Стратегія ХХІ.
Павленко — іншої думки. Вона вважає, що українські компресорні станції опинилися під контролем Росії не цілеспрямовано, а унаслідок хаосу у діях російської армії. А все що відбувалося далі, найімовірніше, — ”рішення на емоціях”.
“Якщо це сигнал, то він — нерозумний. Поки що Газпром стріляє собі в ногу. Росіянам не вдасться розіграти карту, що Україна — ненадійний партнер. Після газової кризи, яку спровокував цієї зими Газпром, європейці вже розуміють, що Росія може маніпулювати”, — говорить президентка Dixi Group.
ЩО БУДЕ ДАЛІ. Поки що умови транзитного контракту Газпром не порушує. В іншому разі компанії загрожуватиме арбітражні суди, зокрема — від європейських партнерів, каже Гончар. Голова Нафтогаз України Юрій Вітренко вже пообіцяв російським колегам арбітраж, якщо ті порушать транзитну угоду.
Вітренко нагадав, що у 2019 році ОГТСУ, Нафтогаз і Газпром підписали контракт з положенням “качай або плати”. Воно передбачає, що російський монополіст повинен щомісяця робити передоплату за транзит 109 млн кубів газу.
За даними російського РБК, кожен мільярд кубічних метрів, що були прокачані через Україну в Європу, коштує Газпрому $31,72 млн.
“Чи подавати газ для транзиту — вирішувати Газпрому. А от платити, навіть якщо не подаєш газ, — це борг за контрактом. Якщо не буде оплати, то виглядає так, що повинен бути новий арбітраж. “Можемо повторити”?”- написав Вітренко у Facebook 10 травня.
Попередній арбітраж приніс Нафтогазу після чотирьох років судової тяганини понад $5 млрд доходу. Чи наважиться Газпром знову увійти в судовий клінч із Нафтогазом і контрагентами з Європи? Газпром переконує, що партнерам хвилюватися не має підстав. Втім, Гончар не виключає, що заради політичних цілей Росія на таке здатна.
За даними ОГТСУ, на 12 травня Газпром транспортує газ через Україну лише через одну точку — станцію Суджа. Обсяг транзиту — 53,2 млн кубометрів, що на 27% менше, ніж 11 травня. “Транзит газу через Сохранівку не відбувається. Газпром не скористався своєю можливістю перенести потоки”, — констатують в державній компанії.
Что скажете, Аноним?
[15:06 24 ноября]
[11:45 24 ноября]
[08:15 24 ноября]
15:45 24 ноября
12:30 24 ноября
12:00 24 ноября
11:30 24 ноября
10:00 24 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.