Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Позов Луценка у США: “шоу” чи політичний крок

[10:13 14 февраля 2012 года ] [ Українська служба Бі-Бі-Сі, 13 лютого 2012 ]

У матеріалах справи екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, переданих bbc.ua його американським адвокатом Кеном Маккеліоном (Ken McCallion), йдеться про те, що пан Луценко має серйозні юридичні підстави, аби виграти в американському суді щодо порушення міжнародних прав людини.

В Генпрокуратурі діяльність адвокатів Юрія Луценка назвали спробами влаштувати шоу.

Екс-урядовець подав позов до Федерального суду округу Колумбія проти генпрокурора України Віктора Пшонки, його першого заступника Рената Кузьміна та слідчих у своїй справі. У позові пан Луценко вимагає визнати його кримінальне переслідування незаконним і політично мотивованим, а також стягнути на його користь компенсацію моральної шкоди, сума якої не уточнюється.

30 січня Федеральний суд округу Колумбія прийняв до розгляду цей позов. За інформацією українських ЗМІ витрати на американських адвокатів начебто взяли на себе депутати Олександр Третьяков і Микола Мартиненко.

Захисником виступає нью-йоркська юридична фірма McCallion & Associates, яка також представляє екс-прем'єр-міністра Юлію Тимошенко у її позові до суду Нью-Йорка проти RosUkrEnergo.

Слідами Нігерії та Гондурасу

Звернутися до американських юристів можна завдяки існуванню у чинному законодавстві США нормативного акту, відомого як Статут щодо правопорушень проти іноземців (Alien Tort Statute).

Згідно зі статутом, громадяни інших держав можуть позиватися до американських окружних судів, якщо (навіть поза межами США) їхні права були порушені, а захист цих прав передбачений міжнародним правом. Часто увага таких позовів зосереджується на незаконних ув'язненнях і тортурах.

Час розгляду таких справ, які належать не до кримінального, а цивільного законодавства, є невизначеним і залежить від спроможності надання потрібних документів.

За словами Кена Маккеліона, з позовами в рамках Alien Tort Statute, до судів США у різні часи зверталися, наприклад, громадяни Нігерії та Гондурасу. Приміром у 1994-у кілька громадян Гондурасу позивалися з приводу незаконних ув'язнень і тортур, здійснених колишнім військовим лідером держави.

McCallion & Associates: Луценко — у нелюдських умовах

Як йдеться у матеріалах американських адвокатів Юрія Луценка, він “став об'єктом нелюдського ставлення, включно із позбавленням їжі і води упродовж довгих періодів, що супроводжувалось насильницьким годуванням”. У документах зазначено, що дії нинішньої влади України включають арешт членів опозиції, відмову у наданні їм медичної допомоги персональним лікарем і тортури.

“Це є проявом порушення засадничих прав людини, визнаних міжнародним правом, а також законодавством США, в результаті чого пан Луценко, а також інші арештовані на подібних підставах мають право отримати компенсацію”, — зазначає McCallion & Associates.

За словами адвоката Юрія Луценка Ігоря Фоміна, остаточне рішення суду США за позовом екс-міністра не буде визнане в Україні.

Хоча рішення американського суду визнають на території більшості країн, Україна не має відповідної угоди зі США. Втім, як каже адвокат, важливим є сам факт розгляду таких справ у справедливому, незаангажованому суді.

Перший заступник Генпрокурора України Ренат Кузьмін заявив, що за законом, рішення американського суду може виконуватися в Україні тільки тоді, коли його підтвердить український суд.

Політичні, а не юридичні наслідки

Адвокат Юрія Луценка Ігор Фомін напередодні заявляв, що суд може стягнути значні суми в якості компенсації екс-міністру. Про право на компенсацію йдеться в документах адвокатів Луценка з McCallion & Associates.

Однак, за словами деяких американських експертів, ніхто не може реально змусити сплатити таку компенсацію уряд іншої держави, який не має відповідної юридичної угоди зі США. Втім, за словами експерта міжнародних відносин Ендрю Фопіано з університету Джона Хопкінса, рішення американського суду може мати опосередкований вплив:

“Американські дипломати можуть по-іншому застосувати результати подібних судових рішень. Вони можуть порушувати питання демократії у Києві чи Москві на різних рівнях, показувати, що рішення суду США взяте до уваги. В серйозних випадках можуть бути накладені певні санкції, арешти рахунків, відкритий бойкот. В українському випадку, як відомо, Стів Пайфер нещодавно у рекомендаціях в Конгресі закликав обмежити зустрічі з Віктором Януковичем на підставі політичних переслідувань в Україні. На мою думку, позови українських опозиціонерів до судів США важливі як сигнал про активний спротив антидемократичним діям влади”.

У документах McCallion & Associates, переданих bbc.ua, йдеться: “Не може бути сумніву в тому, що такі арешти лідерів опозиції є частиною систематичної державної політики, яка здійснюється під ширмою “закону”, а насправді проти заарештованих політичних опонентів застосовують тортури, що заборонено міжнародним правом”.

Перший заступник Генпрокурора України Ренат Кузьмін зі свого боку порадив українським адвокатам займатися прямими обов'язками — надавати правову допомогу Юрію Луценку в українському суді, а не робити з цього шоу.

Наталка ХИЖНЯК

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.