Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Пекарі лякають — хліб подорожчає

[17:02 22 июля 2010 года ] [ Високий Замок, № 135, 22 липня 2010 ]

Цьогорічний липень для селян — справжнє пекло.

І справа навіть не у тому, що стовпчики на термометрах показують далеко за тридцять. Через затяжні дощі роботи на городах затягнулись, тож тепер усе на купу — і отави сушать, і пшениці обмолочують, і на грядках пораються. Ті, кому є де поратися. Бо на городах, на яких довго трималася вода, все давно погнило.

“Cпоконвіку перший раз “дерли” молоду картоплю на Івана Купала. Деколи була навіть така велика, хоч бери на деруни. Того року — самі “бобіки”. Ранні сорти взагалі попропадали. Люди, які мають мало зимової картоплі, не знати як перезимують. Навіть поросята на базарі подешевшали. Минулого четверга в Бібрці були по 150 гривень, а раніше хотіли навіть по 300. Та хто ті свині буде купувати, як нема бульби? “Грисів” не напасеш”, — розповідає пані Марія. Каже, цього року пшениці не сіяли. Торік намолотили мало, бо комбайн був поламаний, — більше порозсипав, а гроші заплатити довелося. Ті, що посадили цього року, тепер каються — урожай нікудишній.

“Я мала всього двадцять соток пшениці. Намолотили неповних дев’ять мішків, хоча раніше з того клаптика збирала по 15 мішків. А за комбайна заплатила 200 гривень. А ще як порахувати, що прийшлося платити за оранку, хімію… Ще й гони по полях за комбайном. То не колись, що перебирали: той комбайн затяжкий, той — зле молотить. А тепер є два комбайни на ціле село. Хто приїхав на куток, той і молотить”, — розповідає пані Анна Хамуляк. Втім, якщо жінка заплатила 10 гривень за ар — їй ще пощастило. По інших селах, де працюють лише заїжджі комбайнери, деруть навіть по 12-14 гривень з ара. Така пшениця виходить золотою, а хліба з неї не спечеш. Майже усе зерно селяни пускають на корм худобі, а борошно купують.

Та не факт, що цього року “магазинна” мука буде краща. Аграрії кажуть, що дощі вимили з зерна клітковину, тож борошно з цьогорічної пшениці буде не дуже. Пекарі уже навіть встигли заявити, що через неврожай та низьку якість пшениці хліб до кінця року може подорожчати в середньому на 10%. А через дорогі корми може подорожчати м’ясо…

“Урожай цього року буде менший, ніж торік, але не набагато. Якщо торік зібрали 20 мільйонів тонн пшениці, цього року очікують зібрати 18 мільйонів. Загалом минулого року зібрали 46 мільйонів тонн зернових, цього року буде 42-44 мільйони. Тобто зниження несуттєве, — каже аналітик Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лаба. — Якість зерна і справді буде гіршою, але побоювання хлібопекарів передчасні. З усієї зібраної пшениці приблизно третина — продовольча. Річні потреби країни у такій пшениці — близько п’яти мільйонів тонн. Тобто продовольчої пшениці вистачить і для внутрішнього ринку, і для експорту. Щодо цін, то уже зараз вони трошки вищі, аніж були два тижні тому. Але зараз тонна продовольчої пшениці коштує приблизно 1200 гривень — стільки ж, як і в такий час минулого року. Але на ціни в Україні вплинуть ціни у чорноморському регіоні, а вони пішли вгору. Якщо нещодавно тонна пшениці на міжнародному ринку коштувала 165 доларів, то зараз уже 190”.

Тож якщо хлібопекарні хочуть купувати дешеву пшеницю, варто запастись нею уже зараз. За три-чотири місяці ціни підуть вгору. Щодо овочів так званої “борщової групи”, то їх буде досить, оскільки посадили з надлишком. “Проблема не у кількості, а у якості. Скажімо, картопля буде непридатна для тривалого зберігання. Інші овочі теж за якістю змушують бажати кращого, бо у деяких регіонах були надто сильні дощі, тепер — спека, — каже Володимир Лаба. — Але підстав для підвищення цін немає. Дефіциту не буде. Якщо щось і подорожчає, то хіба через паніку”.

За словами міністра агрополітики Миколи Присяжнюка, станом на 19 липня в Україні намолотили 11,6 млн. тонн зерна (торік на цю дату було 14,6 млн. тонн). За його словами, через складні погодні умови потрібно завершити збирання ранніх зернових та зернобобових культур за 10-15 днів, а для цього щодоби треба збирати урожай з 800-850 тис. га. Такий поспіх пов’язаний з тим, що через дощі жнива почались з запізненням, тож якщо не поквапитись, зерно висиплеться. Через морози та льодову кірку взимку і так загинуло 733,8 тис. га озимини та 632,5 тис. га озимого ріпаку. Їх пересівали ярими культурами. Тож аграрії підніматимуть ціни на продукцію — щоб не опинитись у мінусі.

 

А тим часом…

За даними Держцінінспекції, станом на 30 червня 2010 року, порівняно з початком року, роздрібні ціни на хліб з борошна І сорту зросли на 3,8% (з 3,44 до 3,57 грн. за 1 кг), на хліб житньо-пшеничний — на 3,8% (з 3,38 до 3,51 грн. за 1 кг), хліб з борошна вищого сорту (батон) — на 4,1% (з 4,19 до 4,36 грн. за 1 кг). Гуртово-відпускні ціни на ці сорти хліба зросли на 4,2-4,7%. Основні причини подорожчання — зростання цін на борошно та підвищення мінімальної зарплати.

Зіновія ВОРОНОВИЧ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.