Кремль готує “гібридну атаку” на владу Молдови. Як зазначає колишній речник сенату Румунії, заступник генсека НАТО Мірча Джоане, росіяни можуть діяти за сценаріями, які Москва використовувала до відкритого вторгнення в Україну.
“Поки що немає безпосередньої загрози для Молдови, тому що Москва не змогла захопити Одесу і прийти в Придністров'я”, - сказав Мірча Джоане.
Проте заступник генсека НАТО припустив, що “гібридний сценарій” проти Молдови може загалом збігатися з діями РФ проти Чорногорії у 2016 році, коли було здійснено спробу державного перевороту.
Протести, хаос та диверсії
Загалом, на думку експертів, завдання російських спецслужб — спровокувати хаос у діяльності органів влади, а також дестабілізувати ситуацію через соціальні протести та кібератаки.
Соціальна карта розвивається повним ходом. Минулого вівторка у столиці Молдови пройшов антиурядовий мітинг, основну масу протестувальників склали члени партії “Шор”, керівником якої є проросійський політик Ілан Шор, щодо якого в 2022 році США ввели санкції. Учасники протестували проти режиму надзвичайної ситуації у Молдові, запровадженого через кремлівську агресію проти України, який спровокував соціально-економічні труднощі. Місцеві журналісти звернули увагу, що участь в акції брали не лише громадяни Молдови, але й росіяни.
“Проросійські мітинги в Молдові останнім часом надто багатолюдні. Такої маси людей на початковому етапі достатньо, щоб захоплювати адміністративні будівлі або навіть аеропорт у Кишиневі приблизно за тим самим сценарієм, як “туристи Путіна” у лютому 2014 року почали “гібридну” окупацію Криму. Мета Москви не просто “взяти” Молдову, а й відвернути увагу сил країн НАТО. Насамперед Румунії”, — каже “Апострофу” військовий експерт Дмитро Снєгірьов.
Президент Молдови Майя Санду кілька тижнів тому повідомила про плани Кремля здійснити державний переворот у Кишиневі. За її даними, Москва має намір змінити владу в Молдові під виглядом “гібридних” протестів проросійської опозиції.
Удар російським десантом?
Президент України Володимир Зеленський також підтвердив інформацію щодо підготовки перевороту силами російських військових.
“Наша розвідка перехопила документ. Я відкрито про це сказав, привіз цю інформацію до ЄС і передав її Майї Санду. Там є докази, що вони хотіли змінити керівництво Молдови. Як вони можуть це зробити? Кордонів із Молдовою я не бачу. Тобто буде висадка (десанта — “Апостроф”). Ми говоримо про атаку з Придністров'я або атаку з Кишинева”, — сказав Зеленський на прес-конференції 24 лютого.
Останнім часом в інформаційному просторі циркулює версія, що Москва націлена будь-що організувати повітряне сполучення з Кишиневом щоб транспортувати туди військову техніку та особовий склад для відкриття “другого фронту” з боку Придністров'я.
Інша річ, що такий фінт виглядає фантастикою саме через географічні особливості регіону — із Заходу туди не потрапиш, оскільки там знаходиться Румунія, зі сходу — Україна. Російські літаки просто туди не долетять, хоча це не скасовує факту, що Москва готує переворот у Молдові.
“Цікавішою ціллю росіяни може стати аеродром у Маркулешти, захопивши який з території ПМР, вони постараються вийти на Бельці, а потім на Фалешти. Таким чином Кишинів буде відрізаний від північної частини Молдови. Кидати відразу російський спецназ на захоплення аеропорту в Кишиневі безглуздо, так як вони туди просто не долетять. ЗСУ їм точно не дозволять”, — каже “Апострофу” військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.
“Військові збори” у Придністров'ї
Намагаючись посилити паніку, російське МЗС активно розгойдує човен, звинувачуючи ЗСУ у нібито “радіоактивній провокації” поблизу невизнаної “республіки”, а на території ПМР оголосили проведення тримісних військових зборів. Такі мобілізаційні дії є прямою загрозою Києву та Кишиневу, оскільки наявних окупаційних сил у ПМР явно недостатньо, щоби розпочати “війну” з Україною або законною владою Молдови.
“Офіційно” на території “республіки” знаходиться невеликий російський військовий контингент близько 1,5 тисячі осіб — два батальйони. Один із них охороняє склад із озброєннями у селі Ковбасне, а другий входить до складу “миротворчих сил”, які патрулюють “кордон” між Молдовою та ПМР.
“Боєздатність цих сил просто мінімальна, тому що там багато контрактників — місцеві жителі, які отримали російський “паспорт” або вихідці з РФ, що осіли в регіоні. Ось “збройні сили” ПМР — більш серйозна структура, в яких близько 10 тис. чоловік. Але це не точно. Для військового перевороту в Молдові таких сил явно мало, але якщо виникне повітряний міст з РФ, то ситуація може змінитися. Хоча повторюсь, такого “повітряного мосту” не буде”, — зазначив в ефірі Апостроф TV російський військово-політичний експерт із Праги Юрій Федоров.
Щоб збільшити цей контингент Кремлю, потрібні налагоджені логістичні маршрути, у тому числі за допомогою державного перевороту та повалення уряду Санду. У разі такого сценарію ризики відкриття “другого фронту” проти України суттєво зростають. Проте після нещодавнього призначення новим молдавським прем'єр-міністром Доріна Речана, силовика, в минулому міністра внутрішніх справ, є підстави вважати, що Кишинів утримає ситуацію під контролем, нейтралізуючи кремлівських провокаторів.