Наприклад, дружина спікера Тетяна Литвин засвітилася в одному ганебному бізнес-проекті в Криму. А саме: в селищі Ореанда під Ялтою був знищений дитячий садок, який справно працював, а на його місці побудований житловий комплекс “Ореанда-плаза” — три багатоповерхові будинки з рестораном, салоном краси, критим басейном 17 метрів, тренажерним залом і… вертолітним майданчиком на даху. Співвласницею комплексу є дружина спікера. Очевидно, не обійшлося в цій негарній історії і без голови сімейства. Адже санаторій Верховної Ради “Нижня Ореанда” подарував “Ореанда плазі” землю, пляж та повітряний простір якраз в той час, коли спікером був Володимир Литвин.
Хай мами-тата думають перед тим, як дітей народжувати
Ця історія почалася в далекому 2004-2005-тому році, коли у дітей Лівадії був забраний і зруйнований дитячий садочок. Але історія актуальна досі, адже дітей в Лівадії народжується більше, а виховувати їх ніде.
Тому до LB.ua звернулися жителі селища Ореанда, що входить до Лівадійської селищної ради. Люди поскаржилися, що нині на всю Лівадію діє лише садочок при школі на 40 місць. Що таке сорок місць? Це ніщо! Отож чергу доводиться займати з народження дитини, і то не факт, що пощастить потрапити в дитячий заклад. “Не прилаштуєш дитину навіть за хабарі!” — обурювалися мами. Вони розповіли, що раніше у них був великий гарний дитсадок, але його зруйнувала фірма ТОВ “Ренесанс-південь”, близька до спікера Литвина. “Ми просимо Вас підняти це питання, — звернулися до LB.ua батьки з Ореанди. — Родина Литвина зробила бізнес, який побудований на руїнах нашого дитсадочка. Нехай тепер особисто спікер несе відповідальність і вирішує питання з нашими дітьми. Тим паче, що він в санаторії “Нижня Ореанда” кожне літо відпочиває. А так нам звертатися нема до кого. Селищний голова каже, що бюджет пустий, а в одному інтерв’ю навіть зауважив, мовляв, мами-тата повинні думати перед тим, як дітей народжувати”.
До речі, під час спілкування з жителями Ореанди автор зрозуміла, що місцеві вважають бізнесом спікера чимало новобудов, які мов гриби ростуть на схилах Ореанди. Тому спочатку автор поставилася до розповідей про причетність родини Литвина до місцевого будівельного буму скептично.
Але перевірка засновників фірми, що зруйнувала дитсадок, в податковій продемонструвала, що мешканці Ореанди в цьому випадку були добре обізнані. Серед засновників ТОВ “Ренесанс-південь” справді довго фігурувала Тетяна Костянтинівна Литвин, яка не може не бути дружиною спікера, адже прописана в Києві в тій самій квартирі, що і діти Литвина, і сам Володимир Михайлович. Внесок Тетяни Литвин в статутний фонд спочатку становив 3,5 млн., а потім 4,5 млн. грн. (До речі, в деклараціях спікера Литвина за цей період, зокрема 2008 рік, 2009 рік, немає жодної інформації, що його дружина має хоч якісь внески до статутних фондів підприємств).
Дама з собачкою
Дитсадку не пощастило, бо знаходився він у дуже мальовничому місці — обабіч Сонячної стежини, яка була прокладена за часів Російської імперії, як місце прогулянок монаршої родини. Щоправда нині стежина занедбана, засмічена, захаращена парканами новобудов, але в деяких місцях досі чарівна. Зокрема в районі колишнього дитячого садочка вона добігає до давньої бесідки-ротонди, з якої відкривається вид на море, санаторій Верховної Ради “Нижня Ореанда” і церкву, біля якої сиділи закохані герої Чехова з оповідання “Дама з собачкою”.
“Все прекрасно на этом свете, все, кроме того, что мы сами мыслим и делаем, когда забываем о высших целях бытия, о своем человеческом достоинстве”, — міркував герой Чехова, милуючись цією самою Ореандою більше ста років тому.
Вид на море з ротонди прекрасний до сих пір. Але якщо повернутися на 180 градусів, то можна оглянути ілюстрацію другої половини думки героя Чехова про те, що не є прекрасним (не скільки за формою, правда, стільки за змістом). Вище по схилу, де раніше бавилися діти, тепер розкинувся житловий комплекс “Ореанда плаза”. Місцеві жителі іронізують, що “Ореанда плаза” виросла саме тут, бо місце примітила сучасна “дама з собачкою” — дружина Литвина з плямистим песиком з породи далматинців. Тепер ця нерухомість вночі нависає над сонячною стежиною темною громадою, бо рідко які вікна світяться. Адже квартири в ній не продані повністю, та навіть куплені заселяються лише на кілька тижнів в літку.
Ротонда, а за нею “Ореанда-плаза”
До 2005-того ця земля використовувалася з більшою користю. Там знаходилося квіткове господарство санаторію “Нижня Ореанда”, і між трояндовими плантаціями з однієї сторони і тінистим парком з іншої, в петлі царської стежини розташовувався дитсадочок №18. Доволі великий — майже на 700 кв. м., з окремою підсобною будівлею на 69 кв. м., розрахований на 120 малюків. Садочок мав просторі та тінисті ігрові площадки і по праву вважався найкращим на всю Ялту. Але весною 2005 року, коли черга в дитячі садки Ялти нараховувала майже тисячу осіб, саме він був стертий з лиця землі. І це при тому, що він не був ні занедбаний, ні аварійний. Як розповіли автору мешканці сусіднього будинку, за три роки до зносу в дитсадку був зроблений капремонт — замінені вікна, постелена нова підлога. Все це пішло під знос, після рішення Лівадійської селищної ради, яка дозволила ТОВ “Ренесанс-південь” приватизувати дитячий садок.
Отже Ореанда лишилася без дитсадочка, а що селищна громада отримала взамін? Смішно і сумно одночасно! Взамін Лівадія отримала “потужний інвестиційний проект” від ТОВ “Ренесанс-південь” — реконструкцію північного крила Лівадійської школи №14 для розміщення там дитячого саду на … 40 осіб. Що ж, надзвичайно “вигідний” та “достойний” обмін! Це просто знущання — підприємцям було віддано садочок на 120 місць, а натомість місцева громада отримала садочок на 40 місць. До того ж новий дитсад розмістився в екологічно неблагополучному районі. Адже лівадійська школа збудована на крутому схилі, її територія представляє собою бетонні тераси, з’єднані сходами. Там обмаль зелені та брудне повітря — у дошкільного закладу спільний кордон з автобазою санаторія “Росія”, також поблизу велика дорожня розв’язка, гараж таксопарку, 62-га автобаза. “Новий сад виявився настільки “хороший”, що діти часто травмуються”, — розповіли мешканці Ореанди. Також відомо, що інвестиційні обов’язки “Ренесанс-півдня” були трохи більше 2 млн. грн. Але за словами батьків, виглядає так, що роботи по облаштуванню дитячого садка в Лівадії були виконані на куди скромнішу суму.
Отож, мешканці Ореанди були обурені таким знущанням. В міру своїх можливостей вони намагалися відстояти дитячий садок — ходили на зібрання, писали листи, скарги в усі владні кабінети. Але нічого не вийшло. Власники ТОВ “Ренесанс-південь” разом із селищною радою досить швидко і хитромудро провели всі необхідні для законодавства процедури, щоб знищити дитячий садочок. А саме: в 2003 році після капремонту частина дитсадка №18 була здана в оренду ТОВ “Ренесанс-південь”, тоді ж припинився набір дітей в молодші групи. Батькам розповідали, що дитячий садочок стоїть в небезпечному місці, на розломі. Коли ж кількість дітей була штучно зменшена до кількох десятків осіб, садочок був закритий, як неліквідний, і в кінці 2004-ого Лівадійська селищна рада дозволила його приватизувати. В січні 2005 року цей самий орган дав ТОВ “Ренесанс-південь” дозвіл на оренду земельної ділянки 1,3 га на 49 років за символічну щорічну плату.
Після отримання цих рішень швидкими темпами, поки ніхто не встиг опротестувати, було зруйновано приміщення дитячого садочка. І на їх місці почалося спорудження трьох багатоповерхівок під спільною назвою “Ореанда плаза”. При цьому підприємці не злякалися “розлому”, через який був закритий дитячий садочок...
Власниками новобудов стали згідно бази податкової в рівних долях наступні люди: Коверник Ольга Іванівна з Дніпропетровська, Карнаух Сергій Дмитрович — кримський політик, Кунченко Олег Миколайович з Ялти, і Тетяна Костянтинівна Литвин — дружина спікера. Всі вони володіли в цьому комплексі рівними долями, що вимірювалися спочатку 3,5 млн., а потім 4,5 млн. грн.
Пізніше доля Тетяни Литвин перейшла членові партії Литвина, колекціонеру вертольотів Івану Атаманенку. Мешканці Ореанди вважають, що він лише прикриває інтереси Литвина в цьому проекті. Адже до цього він був директором ТОВ “Ренесанс-південь”, саме така його посада була вказана у виборчому списку Блоку Литвина на виборах 2007-го року.
Місцеві жителі розповіли, що за їх інформацією дружина Литвина володіє крайнім найменшим 6-ти поверховим будиночком з просторими боковими терасами, прикрашеними художньою ковкою, з яких відкривається чудовий вид на Хрестову скелю і море. Хоча родичів голови ВР тут бачать дуже рідко. Мовляв, будинок споруджували не для власного проживання, а на продаж.
Чи знали Литвини, що лишають дітей без садочка?
Коли автор ознайомився з цією історією, то намагався з'ясувати, чи справді Литвини знали про брудний бік справи. Чи були причетні до руйнування дитячого садочку? Чи, може, спікеру просто не пощастило, і його дружина купила долю в бізнесі з поганою історією?
Однак як не крути, така версія не здається логічною. Вона розбивається об один факт. Справа в тому, що територію “Ореанда-плази” складає не лише земля дитсадка, а також земельна ділянка в 33 сотки, де раніше знаходилося квіткове господарство санаторію “Нижня Ореанда”. Згідно листа заступника прокурора АРК Олексія Домнікова від 2005 року, який є у розпорядженні автора, стало відомо, що санаторій “добровільно відмовився” від цієї ділянки на користь ТОВ “Ренесанс-південь”. Тобто депутатський санаторій віддав землю без жодної користі для себе, якраз в той час, коли спікером був Володимир Литвин! Таке рішення ніяк не могло бути ухвалене без відома Володимира Михайловича.
Цілком можливо, це рішення і було внеском Литвина, за який його дружина отримала свою частку приміщень в “Ореанда плазі”. При чому це був не єдиний внесок. Другим і, безумовно, ще кориснішим став пляж: в тому ж 2005 році депутатський санаторій віддав в оренду ТОВ “Ренесанс-південь” 30 соток пляжу на власній території (згідно договору від 14.02.2005 року рег. № 040500100014). Отож політик, який дуже любить говорити про мораль, не міг не бути в курсі “маленького” бізнесу своєї дружини, який не лише відкусив від власності Верховної Ради, а залишив без садочку дітей Лівадії.
Пляж для клієнтів Литвина
З пляжем для мешканців “Ореанда плази”, щоправда, не одразу все склалося чудово. Зі зміною спікера в 2006 році почалися проблеми з проходом та проїздом до моря через режимний об’єкт — санаторій Верховної Ради “Нижня Ореанда”. Однак нині всі проблеми вирішені. В єдиному реєстрі судових рішень за серпень 2010 року можна знайти Мирову угоду між Головним Управлінням апарату Верховної Ради і ТОВ “Ренесанс-південь”. Тепер мешканцям елітних новобудов дозволяється гуляти та їздити парком “Нижня Ореанда”, спускатися ліфтами санаторію до моря, та користуватися пляжем “в районі насосної станції очисних споруд”. Звучить не дуже, але автор побував на тому пляжі і переконався, що насправді ніяких очисних споруд поблизу немає, а лише насосна станція, яка качає воду кудись далеко на гору.
В своїх рекламних проспектах “Ореанда плаза” називає цей орендований у Верховної Ради пляж власним. Цитую: “Ореанда плаза” имеет собственный пляж, граничащий с “Золотым пляжем” Ореанды, протянувшимся на 400 с лишним метров и, по праву, считающийся лучшим на крымском побережье”.
При чому згідно мирової угоди пляж, який орендує “Ореанда плаза”, знаходиться в господарському управлінні санаторію “Нижня Ореанда”. Тобто за гроші Верховної Ради там прибирається, упорядковується, вирощуються квіточки. А “Ренесанс-південь” зі своєї сторони зобов’язується відремонтувати берегоукріплювальні споруди. Але з берегоукріпленням, як пересвідчився автор, в депутатському санаторії і так все в порядку, отож ТОВ “Ренесанс-південь” може собі дозволити не витрачатися.
Отже підведемо підсумок: маючи в співвласниках дружину спікера, можна легко вирішити всі проблеми з доступом до моря. Причому вирішити з шиком, адже не кожний житловий комплекс в Ялті має власний пляж “400 з лишком метрів”. А в Ореанді це взагалі проблема! Зокрема, жителі простої радянської пятиповерхівки, по сусідству з “Ореанда плазою”, які прожили тут все своє життя, не бувають на морі. Адже доступ їм до пляжів перекривають режимні об’єкти — санаторій Верховної Ради “Нижня Ореанда” та “Гліцинія”. Певний час їх без перешкод пускали на службовий пляж санаторію Верховної Ради, але останніми роками адміністрація санаторію вимагає гроші. При чому далеко не малі — 100 грн. з людини.
“Теоретично можна отримати безкоштовну перепустку, як місцевий мешканець, але практично доводиться півліта просити-принижуватись. Це так важко, що більшість не бачить моря”, — розповідає літня жіночка з будинку на вулиці Сонячна, 8.
“А мені заради дітей і онуків доводиться і побігати, — додає її сусідка. — В цьому році пішла за перепустками. Кажу, приїде дочка з зятем та онуком. Прошу-вмовляю. Дають перепустку, дивлюся — на одну особу. Я аж розплакалася від знущання. Пожаліли — пишуть на перепустці плюс один. Це як? Мені, що, лише онука водити, а дочка з зятем будуть всю відпустку в квартирі сидіти? А мені кажуть: “Викручуйся, як хочеш, бабко, до нас ЛЮДИ скоро приїжджають, не можна пляжну зону завантажувати”. Люди це депутати. А ми хто?”.
Скоро біля автора зібрався цілий мітинг з мешканців цього будинку. І кожен розповів про свої подвиги у боях за доступ до моря. Одна бабуся розповіла, що знає дірочку в паркані і лазить через неї з онуком, а потім, никаючись від охоронців, пробирається таємними стежками до моря. Буває, охоронці ловлять, залякують різними санкціями. “Але що з бабусі візьмеш!” — хвалиться мужня жінка.
Інша жінка розповіла, що її дочка оперна співачка Великого Театру в Москві ходила в адміністрацію “Нижньої Ореанди” попросити перепустку на пляж, натомість пропонувала виступити перед депутатами. “Вони їй сказали, що депутатський санаторій “не потребує її послуг”. Перепустку не дали”, — поскаржилася автору жіночка. Її сусід по будинку, що стояв поряд, іронічно прокоментував її розповідь: “А на що ви сподівалися? Якщо ваша донька “Владимирский централ” не співає, то кому вона там потрібна?” Це, звичайно, не всі історії місцевих жителів. Але навіть і після стає по справжньому зрозуміло, що 400 метрів пляжу це чималий подарунок спікера для бізнесу своєї дружини.
Але пляж і земля санаторію “Верховної Ради” це ще не весь вклад родини спікера в бізнес “Ореанда плази”. На сайтах з продажу тутешніх апартаментів можна прочитати наступне: “В настоящее время осуществляются работы по созданию надежной канатной дороги, которая соединит ЖК “Ореанда-Плаза” с собственным благоустроенным пляжем”. А на сайті ПКИ “Проммеханизация” знаходимо: “В 3-м квартале 2008 года завершен рабочий проект пассажирской маятниковой одноканатной дороги для ООО “Ренессанс-Юг”, не имеющей аналогов в Украине. Дорога с четырехместными закрытыми кабинами протяженностью 286 м и перепадом высот 77,4 м”.
Це, звичайно, дуже хороші новини для покупців квартир в “Ореанда плазі”. Лише не зрозуміло, як це все буде облаштовано, адже пляж елітного житлового комплексу знаходиться на режимній території санаторію Верховної Ради, отже канатна дорога до цього пляжу також мусить протягнутися над санаторієм Верховної Ради. А як же особливий охоронний режим парламентського санаторію? Адже над резиденціями та санаторіями ДУС, КМ та ВР навіть повітряні зони на висоті до 700 метрів закриті!
Але, як виявилося, в нашому випадку це не проблема. Дівчина в агентстві “6 елемент”, яке продає квартири в “Ореанда плазі”, розповіла, що є “домовленості на високому рівні”, “всі необхідні дозвільні папери, відведення землі, проектна документація”. Будівництво канатки, за її словами, затримується лише через брак коштів. Мовляв, нині забудовникам південного узбережжя все важче продавати нерухомість. “Але ми від цієї ідеї не відмовилися, бо дуже багато зроблено на шляху її реалізації”, — розповіла дівчина. “А якщо зміниться керівництво Верховної Ради, проект може накритися”, — зауважила автор. “Все може бути. Але у нас грамотно зроблені всі дозвільні документи”, — відповіла дівчина з “6 елементу”.
Отже, як бачимо: одним — закон, іншим — всі дозволи. Прості мешканці Ореанди на колінах повзають, щоб отримати перепустки на службовий пляж санаторію Верховної Ради, а клієнтам “Ореанда плази” можна і 400 метрів депутатського пляжу, і канатну дорогу над депутатським санаторієм, де з висоти пташиного польоту можна буде спостерігати депутатів без “бріоні”. От що значить бути клієнтами бізнесу, дотичного до родини Литвина!
Р.S. Факти, викладені в статті, дають більше інформації про те, ким є Володимир Литвин. Попри любов до моралізаторських промов він не відрізняється від цілої когорти посадовців в Україні, які приторговують тією державною власністю, яка знаходиться в їх управлінні. Разом з тим, на жаль, оприлюднення цього фрагменту родинного бізнесу Литвина нічого не змінить для дітей Лівадії, адже дитсадок уже зруйнований.
Втім, ореандівці мають ще одну біду, яку ще можна відвернути. Вони попросили автора згадати її в статті, мовляв, це допоможе їм в їх боротьбі. Отож виконую прохання — згадую. Справа в тому, що у мешканців Ореанди забирають парк. В той самий час, коли ТОВ “Ренесанс-південь” руйнувало садочок, інше ТОВ “Пакс” захопило та обгородило парканом парк. Ореандівці зауважують, що це робилося зі значним порушенням законодавства, адже парк як пам’ятник садово-паркового мистецтва мусить охоронятися державою від забудовників.
Боротьба ореандівців з будівельниками з перемінним успіхом триває вже багато років. Дечого жителі таки добилися — парк занедбаний, але не знищений. А зараз у них з’явилася певна надія на успішне звільнення зеленого куточку від забудовника. Справа в тому, що цього року з посади керівника Рахункової Палати пішов Валентин Симоненко. До чого тут Симоненко? Ореандівці вважають, що саме він лобіював інтереси “Пакса”. Очевидно, вони мають рацію, адже, як встановив автор, син Симоненка Костянтин Валентинович довгі роки був співзасновником ТОВ “Пакс”. Автор сподівається, що оприлюднення цієї інформації хоч трохи допоможе жителям Ореанди в боротьбі за парк.
Татьяна ЧОРНОВИЛ
Что скажете, Аноним?
[18:17 20 января]
[15:50 20 января]
[11:44 20 января]
18:00 20 января
17:50 20 января
17:40 20 января
17:30 20 января
17:20 20 января
17:10 20 января
16:50 20 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.