Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Файлообмінники не вмирають. І революцій через них не буває

[07:23 02 февраля 2012 года ] [ Комментарии, 2 февраля 2012 ]

Народний гнів з приводу закриття ex.ua навряд чи матиме реальні наслідки.

За два дні після закриття найбільшого українського файлообмінника — серверу ex.ua — інтернет вибухнув хвилями масового обурення користувачів. Одні закликають виходити на мітинги, другі — малюють демотиватори і клепають відеороліки, треті — не словом, а ділом “зламують” сайти урядових органів.

“Коментарі” дізнались у соціального психолога Вадима Денисенка, що стало причиною такої істерії, і чи стане вона причиною масового “повстання” інтернет-користувачів проти існуючої влади.

Що, на Вашу думку, стало причиною закриття сайту ex.ua?

Причин, чому закрили цей сайт, може бути рівно сто, а може трошки і більше. Від красивої і правильної з точки зору держави ідеї про те, що це дійсно відпрацювання введення нового закону в Америці про боротьбу з піратством, і закінчуючи банальним переділом влади. На жаль, я не знаю офіційну статистику користування цим сайтом, але мало хто буде сперечатись, що сайт ех.ua — це був сайт №1 в Україні по обміну файлами. І тому, якщо ми говоримо про версію боротьби з піратством, це слушна версія, яка має бути підкріплена, як мінімум, кількома заявами від держави і хоча б якоюсь більш-менш банальною “інформаційною атакою”. Тобто, якщо це дійсно боротьба за дотримання авторських прав, то треба було як мінімум за пару тижнів до цього надавати докази того, як і що саме порушує сайт: якісь заяви, скарги і т.п. Таким чином, суспільство би було готово до кардинальних дій щодо ресурсу. А так, це впало як сніг на голову, що і стало ґрунтом для виникнення багатьох запитань.

Якщо ж казати про другу версію — перерозподіл ринку, — то цілком логічно, що через деякій проміжок часу замість ех.ua з’явиться ехех.ua чи у.ua. Відповідно, таке закриття виглядає також не менш безглуздо з точки зору тих людей, які це зробили.

Чому закриття сайту призвело до такої істерії? Людям раптом стало нічим зайнятись вдома ввечері, чи інтернет-війни допомагають зігрітись в холодну погоду?

Як я вже це казав, ніхто просто такого не очікував. А ефект несподіваності завжди стає таким собі поштовхом до вибуху. Якби було адекватне інформування суспільства про це все діло, то такої різкої реакції не було. Ще один нюанс: не треба забувати про достатньо велику напругу, яка існує в нашому суспільстві, коли будь-яка іскра може стати причиною якихось соціальних заворушень.

Тобто закриття ex.ua може призвести до соціального вибуху?

Ні, говорити про те, що відбудеться революція “офісного планктону”, як мінімум, безглуздо. Але, в той же час, осад все ж у нього залишиться. Не треба забувати, що це той самий “планктон”, який сидить в інтернеті і щодня читає і сам дописує до багатьох соціальних мереж і сайтів. І пише, що влада його дістала. Він чує від свого керівника, що податки та вартість оренди приміщення зростає, тому йому треба урізати зарплату працівникам і т.п. А тут, чи не вперше в житті, він стикається з тим, що держава торкнулась його особисто, а не через посередників. Тобто зачепила конкретно його, в його системі координат комфорту. І це не може не дратувати. От люди і обурюються, знаходять можливість “воювати” за допомогою інтернет-засобів: роблять демотиватори, влаштовують флеш-моби на форумах і у соцмережах, роблять пародійні відеороліки чи “зламують” інтернет-сайти урядових органів.

Але, певно, не варто забувати про одну з найбільш яскравих рис українця — любов до халяви? Чи зможе позбавлення цієї “привілеї” вивести натовпи людей на демонстрацію?

Ми ростили і продовжуємо вирощувати патроналістичне суспільство, яке вважає, що ні за що платити не треба. Більше того, можна із впевненістю сказати, що будь-яка людина, яка прожила в Україні більше трьох днів, вважає, що їй хтось щось винен. Хоча, насправді, кожен із нас вважає неправильним працювати безоплатно, щоб результатами його роботи користувались інші за просто так. Таким чином у нас уже впродовж останніх 90 років існує збочене суспільство.

Що ж стосується “виходу на вулицю”, то такого не відбудеться. Скачування піратських копій з інтернету не зможе стати тою політичною іскрою, яка здатна обурити більшу частину суспільства. З однієї простої причини: ніхто з серйозних політиків не буде відкрито демонструвати підтримку піратства.

Чим ця вся ситуація, на Вашу думку, закінчиться?

Тим, що через максимум десять днів з’явиться аналогічний сервер, з яким міліція буде або доблесно боротись, або не менш доблесно його “кришувати”. А народ буде спокійно продовжувати качати з нього фільми, книги чи програми. Сама ж “революція” завершиться одним або кількома флешмобами, які покажуть всі телеканали. І далі цього нічого не піде.

Ольга МОСКАЛЕНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.