Перша хвиля так званої реформи, ніби катком, пройшлася по ВАТ “Вінницягаз”. Внаслідок скасування Національною комісією з питань регулювання енергетики ліцензії і створення на його місці ДП “Нафтгазмережі” безробітними залишилися більш як тисячі робітників цього підприємства. Відтак 17 грудня Профспілка газових господарств вирішила розпочати пікетування Кабміну з вимогою не допустити повторення ситуації, яка, переконує її керівник Олег Агрба, залишить напризволяще десятки тисяч людей по всій Україні.
— Олеже Володимировичу, днями ви заявили, що під петицією з вимогами до уряду поставили свої підписи 50 тисяч працівників газових господарств. Під чим конкретно підписалися ці люди?
— Люди закликають уряд довести тариф на постачання газу до економічно обґрунтованого рівня, адже нині він не покриває видатки постачальника “блакитного палива”, що, у свою чергу, не дозволяє провести модернізацію газотранспортної мережі. Питання тарифів порушується вже протягом останніх восьми років. У середньому по Україні тарифи занижені на 47 відсотків, а облгази працюють собі у збиток. Друге, за що виступають працівники газових господарств, — не допустити звільнення десятків тисяч робітників. На початку року ми начебто досягли угоди з урядом щодо приведення тарифів на постачання газу до економічно обґрунтованого показника, але, на жаль, Кабмін так і не виконав цієї обіцянки. Як і багатьох інших. Приміром, ще 5 травня Прем’єр—міністр Тимошенко обіцяла, що з 15 травня середня зарплата для працівників газових господарств зросте до 2,5 тисячі гривень. На сьогодні ж маємо лише 1 700 гривень — це для спеціалістів вищої категорії!
— З ваших слів можна зробити висновок, що йдеться не стільки про модернізацію, скільки про бажання за будь—яку ціну поставити “свого” оператора...
— Цілком вірогідно. На місце газових господарств, які пропрацювали не один десяток років, заводять незрозумілу посередницьку структуру. Керівниками філій призначають людей із сумнівним минулим, часто без досвіду роботи в галузі.
Якщо це буде державна компанія, розкажіть, як ви це бачите? Утім усі мовчать, а ініціатори змін визнають: чіткого плану модернізації чи реформування вони не мають. Більш того, звучать зовсім протилежні думки, як насправді відбуватиметься нинішня “реформа”. Наприклад, керівництво “Нафтогазмереж” сьогодні розказує, що викуповуватиме у приватних власників частину акцій, і обл— та міськгази й далі існуватимуть. Тоді питання: навіщо створювати в регіонах альтернативні структури? Запроваджувати по два номери аварійних служб? Або ж радник Прем’єр— міністра з енергетичних питань публічно пропонує інший варіант: давайте в облгазах залишимо інженерів, аварійні служби, технічний персонал, а в новостворені філії переведемо економістів і фінансистів... Тоді вийдіть і чесно скажіть — безпека труб нас не цікавить, ми хочемо відповідати винятково за грошові потоки.
— Чи потрібне поспішне реформування облгазів?
— Свою думку з цього приводу ми виклали у листі на адресу Президента України Віктора Ющенка, в якому, зокрема, зазначили, що розуміємо необхідність реформування газової галузі, але модернізація повинна бути планомірною! Ми також просимо Віктора Ющенка бодай призупинити реформування (адже в розпал опалювального сезону впроваджувати зміни у таку непросту галузь дуже складно) або взагалі скасувати розпорядження Кабміну.
— А як на ваші заяви реагує, власне, Кабмін? Невже вам нічого не обіцяють?
— Про які гарантії від уряду може йтися, якщо наші вимоги, висунуті ще на початку року, так і не були виконані. Минулого четверга на засіданні НКРЕ один із керівників новоствореного вінницького ДП “Нафтогазмережа” чітко заявив, що тариф за обслуговування населення і постачання газу в домівки людей дозволяє взяти на роботу 1 400 працівників, тоді як на ліквідованому ВАТ працювали 2 500 працівників. Що буде з рештою, нікого не турбує. Люди опинилися на вулиці. Наше завдання як профспілки — зберегти робочі місця для спеціалістів, які відпрацювали у газових структурах держави по кілька десятків років. У листі на ім’я Президента України ми звертаємо увагу на те, щоб без роботи ризикують залишитися близько 50 відсотків робітників газових господарств України. Врахуймо, що у деяких газових господарствах люди працюють сім’ями. Відтак у випадку звільнення родини можуть залишитися одразу без обох годувальників.
Галузева профспілка сформувала чіткі вимоги до органів влади. Перше і найголовніше — виконайте старі обіцянки, перегляньте тарифи на послуги обл— та міськгазів з урахуванням підвищення зарплат і повного відшкодування витрат. Друге — не підривайте ситуацію в розпал опалювального сезону, не створюйте напруження в трудових колективах. Третє — хочете реформувати галузь? Проведіть широке суспільне і експертне обговорення, врахуйте європейський досвід, вислухайте трудові колективи і тільки потім прийміть зважене і відповідальне рішення. На жаль, зараз все відбувається з точністю навпаки.
— А наскільки правомірним є те, що НКРЕ позбавила ліцензії ВАТ “Вінницягаз”? Побутує думка, що так звана реформа — ні що інше, ніж банальне рейдерство...
— Наскільки правомірними є дії НКРЕ — питання до юристів. Звичайно, можна назвати це і рейдерством, адже, окрім ідеї реформування, ні Кабмін, ні НАК “Нафтогаз України” не пропонує чіткого плану реформування чи, як кажуть, плану передачі газових мереж у державну власність. Очевидно, що за короткий проміжок часу провести реформування 42 відкритих акціонерних товариств неможливо. Тому ми і вимагаємо: якщо обіцяєте, що це буде зроблено, як і записано у рішенні Кабміну про реформування, — надайте нам план, згідно з яким реформа не залишить на вулиці жодного працівника.
Для того, щоб створити аналоги облгазів, потрібні величезні кошти, яких, як ми розуміємо, уряд не має. Цілком логічніше було б спрямувати кошти, виділені на створення ДП “Нафтогазмережі” (а це 1,6 мільярда гривень), на реформування галузі і соціальний пакет для десятків тисяч робітників.
— Якщо реакції уряду на завтрашню акцію протесту профспілчан все—таки не буде...
— У такому випадку акції протесту триватимуть, доки нам письмово не гарантують, що жоден із працівників не залишиться без роботи. А тому вимагатимемо підписання договірного погодження з урядом, де цей момент буде чітко прописаний. Якщо Кабмін таки не піде на компроміс, є юридичні механізми, щоб відстоювати права громадян у судових інстанціях.
Тетяна СВІТЛИК
Что скажете, Аноним?
[16:49 02 января]
[12:50 02 января]
[10:45 02 января]
17:00 02 января
15:50 02 января
15:40 02 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.