Конфлікт перевізників на польсько-українському кордоні зачепив-таки внутрішній продовольчий ринок. Попри те, що Україна виростила вдосталь зерна, овочів і має необхідні потужності для випуску продуктів харчування, цінники почали хитатися ще в листопаді. Далі продовжили повільне, але неухильне сходження вгору протягом грудня 2023 року. Січень-лютий 2024-го не стануть винятком.
Засмучений імпорт
Загадувати наперед не будемо, однак поляки кажуть, що після свят знову повісять великі замки на основних пунктах пропуску: йти на поступки сусіди не поспішають. (Нагадаємо, ще 6 листопада 2023 року перевізники Польщі заблокували рух вантажівок у пунктах пропуску з Україною.)
Тим не менш тимчасове розблокування багатокілометрових корків нарешті змінило сіру непривабливу картинку локальних магазинів. До картоплі, моркви, буряків додалися яскраві традиційні помаранчі.
Проте якість імпорту місцями жахлива. Ящики з перемерзлими та інколи напівгнилими мандаринами височіють у торгових залах супермаркетів чи на базарах. Дивно, але якісна продукція теж трапляється.
Ароматні цитрусові прибувають морем, а потім уже машинами з Польщі, Болгарії, Румунії прямують до жителів українських міст і сіл. Постійні трабли на кордоні починаючи з осені 2022-го завершилися очікувано: перекосами вітчизняного продовольчого ринку.
Кілограм мандаринів можна придбати за ціною від 50 до 100 грн (товар з Іспанії). Що ближче до лінії фронту, то ціни вищі. На Сумщині, наприклад, середня ціна мандаринів — 72—78 грн/кг.
Більшість столичних магазинів пропонують постійні акції. Мережі констатують, що кількість споживачів зменшилася, середній чек не зростає, відтак, треба метикувати, як хоч якось оживляти торгівлю.
Особливим попитом у січні-лютому цитрусові користуватися навряд чи будуть. Отже, враховуючи тривалий термін перебування продукції на кордоні та необхідність заробляти, існують два ймовірні варіанти розвитку подій.
Перший: за аналогією з кавунами, які влітку 2023-го продавали-продавали, але малувато. А потім ці гори так званих херсонських кудись пропали. (Обізнані люди подейкують, що на смітники.)
Другий: максимально довго, наскільки можливо, магазини мінятимуть цінники та даватимуть можливість покупцям покопирсатися в імпортних залишках.
Банани після турне в фурах із порушеннями температурного режиму теж мають неідеальний вигляд. Ціна — близько 60 грн/кг. Асортимент фруктів розбавлений виноградом, ківі, папаєю, ананасами (від 150 до 300 грн за штуку).
Бананів завезли десь на рівні 2022 року за обсягами, однак замість 140 млн дол. витратили на закупівлю 183 млн. Цитрусових імпортували 202 тис. т на 206 млн дол. проти 210 тис. т на 183 млн.
Баклажани — 150 грн/кг, цукіні — 140, солодкий перець можна придбати в діапазоні 150—200+ грн. Салат айсберг — 189 грн/кг. Найдорожче позиціонує себе броколі — 230 грн/кг. Капуста цвітна — 90 грн/кг.
Радує око капуста пекінська — 20—23 грн/кг. Капуста молода — 30 грн, капуста білокачанна — 12 грн/кг.
Картопля — потенційний рекордсмен
Коли вже зайшла мова про капусту, то кілька слів про борщ. Дива не сталося, попри обіцянки влади щодо стабільних цін. Основні складові популярної страви почали зростати в ціні акурат із початком блокади кордонів. За листопад-грудень кожна позиція здорожчала.
Лариса ГУК, експерт у галузі сільського господарства інформаційно-аналітичного центру “АГРО ПЕРСПЕКТИВА”
Что скажете, Аноним?
[07:40 30 ноября]
[20:31 29 ноября]
[19:12 29 ноября]
08:30 30 ноября
08:00 30 ноября
19:00 29 ноября
18:50 29 ноября
18:40 29 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.