Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Банки відмовляються від масових кредитних канікул, що діяли від початку війни

[08:20 31 мая 2022 года ] [ Forbes-Украина, 30 травня 2022 ]

Чому це не погана новина, а хороший знак.

На початку червня добігає кінця термін кредитних канікул для позичальників українських банків, які були запроваджені на початку війни. І хоча парламент продовжив воєнний стан до 23 серпня, найбільші банки продовжувати канікули не збираються. Чому попри війну, що триває, для більшості українських підприємців це не буде проблемою.

Найбільші українські банки з 1 червня припиняють кредитні канікули, якими упродовж перших трьох місяців після почтаку війни з Росією могли скористатися майже всі позичальники серед бізнесу та громадян.

Після того як 25 лютого НБУ дозволив банкам впроваджувати канікули на час воєнного стану, більшість великих фінустанов автоматично запропонували таку опцію усім клієнтам. Законодавство дозволяє банкірам застосовувати канікули до моменту припинення воєнного стану, однак найбільші фінустанови країни — державні ПриватБанк та Ощадбанк — вирішили відмовитись від такої практики.

За словами банкірів, переважна більшість клієнтів здатні обслуговувати борги, навіть незважаючи на проблеми, викликані війною.

Чому банки вже зараз збираються повертати позичальників до нормального життя та як це відбуватиметься?

Час платити

За даними опитування Gradus Research, 75% компаній малого та середнього бізнесу в Україні наразі продовжують працювати. Майже усі респонденти зазначили, що планують відновити роботу після війни або найближчим часом.

Відповідно до внутрішнього опитування найбільш популярного серед підприємців ПриватБанку, 62% його позичальників — у зоні бойових дій та 81% — на мирних територіях віддають перевагу новим кредитам замість відстрочки за старими.

“Більшість клієнтів з регіонів, які не постраждали безпосередьно від війни, здатні виконувати кредитні зобов’язання на діючих умовах”, — каже керівник дирекції обслуговування бізнес-клієнтів ПриватБанку Євген Заіграєв. Решті банк запропонує реструктуризацію. Кредитні канікули банк продовжуватиме лише у порядку винятку — якщо клієнт знаходиться у регіоні, де тривають активні бойові дії.

Ситуація не була критичною від початку. У державному Ощадбанку близько 80% позичальників відмовились від можливості отримати канікули та продовжили обслуговувати кредити, розповідає директорка департаменту мікро-, малого та середнього бізнесу Ощадбанку Наталя Буткова-Вітвіцька. Схожі показники і в банку “Південний”, який, за словами директора департаменту корпоративного бізнесу Олександра Матюшенка, отримує понад 80% нарахованих відсотків. Частка реструктуризації — менше 5% портфеля.

Основна частина клієнтів найбільшої фінустанови з іноземним капіталом Райффайзен Банку очікує на продовження канікул, говорить директор департаменту управління мережею та клієнтів середнього бізнесу Руслан Співак. Але частка позичальників, що можуть погашати кредити без цього, зростає. Пропонуючи реструктуризацію, “Райф” окрім відстрочки сплати боргу та відсотків може зменшити ставку, говорить Співак.

Нові запити

За оцінками Ощадбанку, кожен четвертий з позичальників, що відмовились від канікул, зараз зацікавлений у новому фінансуванні, каже Буткова-Вітвіцька. Реструктуризація, за її словами, торкнеться лише близько 20% бізнес-позичальників.

Один з підприємців, якому під час війни знадобилися додаткові гроші, а не пільги за старими боргами, — співвласник компанії “Димне м’ясо від Тараса” Тарас Парандій, 34. До вторгнення його бізнес з виробництва мʼясних смаколиків добре зростав, однак зараз зазнав втрат через скорочення точок продажу та борги замовників.

“Збитки можна покрити, якщо швидко рухатись”, — вирішив Парандій. Після релокації до Рівного з Києва, що стикнувся з проблемами логістики та дефіциту персоналу, підприємець запустив новий продукт. На кредитні кошти від “Ощаду” придбали сировину і найняли персонал на новій локації. Про канікули або реструктуризацію за чинними боргами не просили.

Повернення до довоєнних умов співпраці з банками дозволить підприємцям зберегти позитивну кредитну історію, що важливо для отримання нових кредитів, пояснює Заіграєв з ПриватБанку. Окрім аграріїв, що, за даними уряду, взяли в банках вже 31,5 млрд грн кредитів, можливість отримати дешеве фінансування є й у іншого бізнесу — на релокацію, купівлю техніки, розбудову експорту та поповнення обігових коштів.

Парандій з “Димне м’ясо від Тараса” вже виношує плани про будівництво заводу в Рівному й експорт до Європи. Після того як компанія звернулася до Ощадбанку за додатковим кредитом, їй вдалося отримати грант від USAID. “Жоден підприємець не відмовиться від кредиту під 0%, — каже Парандій. — Головне — викоритати кошти з користю, а не лише на погашення старих боргів”. 

Ольга ГОРДІЄНКО

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.