Заборона українського агроекспорту в Польщі зробила актуальним питання, як польський бізнес оцінює і ставиться до європейської інтеграції України. Нижче — деякі рефлексії з цього приводу, які відображають мій особистий досвід спілкування з представниками польських компаній та бізнес-асоціацій.
Якими є основні рушійні фактори підтримки з боку польського бізнесу європейського та євроатлантичного вектора України? Передусім я маю на увазі європейський вектор, а саме надання Україні статусу країни-кандидата в члени ЄС та формування передумов для початку передвступних переговорів.
По-перше, це відчуття солідарності та спільності долі перед зовнішнім, конкретним джерелом загроз і ризиків для безпеки і стабільності обох суспільств, а отже, стабільності й передбачуваності ділового режиму для польського бізнесу як в Україні, так і в довготерміновій перспективі — в самій Польщі і регіоні в цілому.
Це відчуття ґрунтується на традиційно сильній для польського суспільства і політичного класу геополітичній інтуїції, виробленій упродовж кривавих століть досвіду взаємодії з Російською імперією та її наступниками.
По-друге, членство України в ЄС розглядається як найкраща гарантія економічної безпеки і процвітання Польщі.
Йдеться про якісне і стале покращення ділового, інвестиційного клімату в Україні для польського бізнесу та інвестицій.
Більше того, цю тезу польський бізнес формулює в максимально рішучих, чорно-білих тонах і таким чином тисне не тільки на свій уряд, але й на своїх партнерів у західних країнах ЄС, а саме: без безумовного членства України в ЄС як переконливих гарантій безпеки для українського суспільства, для активів українських бізнес-партнерів польського бізнесу, європейських економічних активів в Україні усі інші альтернативні, конвенційні способи сприяння (реформи, фіндопомога тощо) будуть просто даремним витрачанням ресурсів.
По-третє, польський бізнес виявляє особливу зацікавленість передвступними переговорами, їхньою динамікою, особливостями та умовами цих переговорів, адже вони визначать умови інтеграції української економіки до внутрішнього ринку ЄС.
Різні верстви польського бізнесу по-різному оцінюють вплив, який матиме для польської економіки вступ України до ЄС. Однак консенсус очевидний: вплив буде, він буде масштабним, і до нього треба готуватися вже зараз.
Чого варто чекати від польського бізнесу в публічній площині, по лінії комунікації всередині країни, на двосторонньому та європейському рівнях?
Це буде змішаний і неоднозначний процес. Неминучими будуть негативні сигнали окремих секторів польського бізнесу, які об’єктивно зіткнуться з труднощами пристосування до конкуренції зі своїми українськими бізнес-колегами в умовах відсутності традиційних митних бар’єрів чи нетарифних вимог.
Імовірно, це можуть бути сектори первинної обробки продукції, транспортна галузь, окремі сектори послуг, наприклад в окремих висококваліфікованих категоріях.
Значний вплив на такі голоси чинитиме також політичне життя Польщі, динаміка виборчих кампаній чи парламентської діяльності між виборами, як і в будь-якій іншій розвинутій європейській демократії.
Але такі окремі негативні імпульси з боку окремих секторів не повинні нас засмучувати.
Дуже значна частина польського бізнесу надзвичайно зацікавлена в можливостях, які з’являються у зв’язку з очікуваною лібералізацією економічних контактів з українськими партнерами в рамках спільного для обох країн внутрішнього ринку ЄС.
Майже двадцять років членства Польщі в Євросоюзі не пройшли безслідно для польського бізнесу. У таких сферах, як переробна промисловість, нові інформаційні технології, науково місткі галузі, польський бізнес навчився і тепер особливо цінує можливості інтеграції в загальноєвропейські та світові ланцюжки створення доданої вартості.
Назар БОБИЦЬКИЙ, експерт з торговельної політики ЄС, керівник київського офісу Польської спілки підприємців і роботодавців
Что скажете, Аноним?
[07:10 27 ноября]
[18:18 26 ноября]
[13:40 26 ноября]
09:20 27 ноября
09:10 27 ноября
08:50 27 ноября
08:30 27 ноября
07:50 27 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.