Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Ігри... В сутінках

[18:05 08 февраля 2007 года ] [ Запорізька правда (Запорожье), 6 лютого 2007 ]

Конфлікт з приводу можливого будівництва в Токмаку феросплавного заводу триває вже не перший рік й останнім часом широко висвітлюється в ЗМІ, де шукають підтримки не тільки ті, хто відстоює це будівництво, але й ті, хто всіма засобами протистоїть цьому.

Із пропозицією прокоментувати цю складну ситуацію в Токмаку ми звернулися до заступника голови облради Леоніда АНІСІМОВА, котрий координує в межах повноважень обласної ради розробку пріоритетних напрямків економічного та промислового розвитку, а також; розвиток будівельної інфраструктури регіону.

Справді, у Токмаку знову загострилося протистояння між прихильниками можливого будівництва на окраїні міста феросплавного заводу та їхніми опонентами. Запорізька обласна рада не має наміру залишатися стороннім спостерігачем ситуації, що склалася у Токмаку. Це протистояння необхідно врегулювати на принципах законності й норм, встановлених у відповідних документах.

Продовження політичної реформи — становлення місцевого самоврядування — неможливе без демократичних перетворень. І позиція обласної ради сьогодні однозначна: при стратегічному плануванні соціально-економічного розвитку того або іншого регіону необхідно, по-перше, враховувати думку людей, котрі живуть на цій території. Якщо більшість громадян висловлюється за першочергове вирішення будь-якої проблеми у своєму регіоні, завдання влади, приймаючи місцевий бюджет, — звернути увагу саме на цю проблему.

На жаль, раніше влада найчастіше не дотримувалася цих принципів. Наприклад, даючи “добро” на будівництво будь-якого заводу, ніхто не брав до уваги думку громади. Говорили, що, мовляв, “є думка...”. І — будували.

Утвердження місцевого самоврядування припускає надання права брати участь у вирішенні подібних питань і громаді. У Токмаку було бажання пройти цей шлях. Однак...

Хотіли зробити, як краще, а вийшло, як завжди. Звідси й потік листів та звернень токмачан, що обрушився й на З МІ, і на органи місцевої влади.

Якщо вже затівається спорудження металургійного заводу, то, відповідно до затвердженого Державним комітетом України з будівництва й архітектури “Переліку й змісту матеріалів оцінки впливу на навколишнє середовище при проектуванні та будівництві підприємств, будинків й об'єктів”, необхідно провести громадські слухання. Існують відповідні рекомендації із проведення цих слухань.

Я назвав би їх навіть не рекомендаціями, а вимогами. У Токмаку подібні суспільні слухання за фактом начебто й відбулися, але за змістом вони виявилися... “липовими”.

Можливо, я занадто категоричний. Громадські слухання, справді, проводилися, але через численні порушення вони не відповіли на багато запитань токмачан, що й привело людей до сум'яття.

Нещодавно з моєї ініціативи у Токмаку відбулася нарада з питання будівництва феросплавного заводу. У роботі наради взяли участь представники як облради, так і облдержадміністрації, керівники місцевих органів влади, депутати Токмацької міськради та Запорізької обласної ради — голова комісії з питань економіки, промислової політики та інвестицій Володимир Шамілов, а також голова комісії з питань екології та використання природних ресурсів Олег Сквірський. На засідання були запрошені не тільки ті, хто ратує за будівництво нового заводу в Токмаку, але й їхні опоненти — утому числі депутати міськради Володимир Тарасенко та Володимир Дуйловський, голова профкому “Південдизельмашу” Марк Пліскін, а також Любов Пєтухова, яку делегувала громадськість Токмака.

Нараду ми провели у два етапи: були вислухані та проаналізовані аргументи обох конфліктуючих сторін. Тоді ж і підтвердилися порушення, які припустила місцева влада під час проведення громадських слухань.

Сьогодні багато розмов про те, що, мовляв, рішення про виділення ділянки землі на КШЗ, яке підтримали 95 відсотків депутатів, сесія Токмацької міськради прийняла неправильно. Стверджувати подібне означає обманювати самих себе. Сесія витримала всі регламентні норми, і щодо самої процедури рішення прийняте правильно. Справа в іншому: чому багато людей не задоволені цим рішенням?

У бесідах з тими, хто виступає проти будівництва феросплавного заводу в Токмаку, з'ясувалося: якщо після надання необхідної інформації більшість виборців підтримає це будівництво, конфлікт буде вичерпаним — “меншість” погодиться з “більшістю”.

Але для цього спочатку потрібно витримати всі рекомендації із проведення громадських слухань: інформація про них повинна бути опублікована в ЗМІ за 30 діб, людей необхідно ознайомити із “Заявою про наміри”, проінформувати про екологічні наслідки тощо. Ігри в сутінках уже породили всілякі домисли й чутки. І запитань у токмачан стільки, що громадські слухання нібито й не проводилися: чи будуть витримані ГДК викидів і захисна санітарна зона; звідки буде братися вода; чи достатньо її сьогодні в чаші артезіанських колодязів, якими користуються токмачани; куди вивозитимуться відходи виробництва; чи проводилися дослідження рози вітрів... Так, місцева влада в Токмаку, готуючись до ухвалення рішення щодо будівництва нового заводу, не переконливо провела роботу з населенням міста. І до цього треба повертатися. Такі наміри у Токмацької міськради є.

Я рекомендував міському голові Токмака та його команді зробити опитувальні аркуші й провести щось на зразок референдуму: дати людям можливість відповісти на поставлене запитання: бути чи не бути у Токмаку феросплавному заводу?

У випадку, якщо буде прийматися позитивне рішення щодо будівництва нового заводу, необхідно потурбуватися про гарантії першочерговості введення в експлуатацію тих соціальне значимих об'єктів, звести які обіцяють інвестори. Про це також ішлося на минулій нараді.

На сьогоднішній день ніяке будівництво заводу в Токмаку ніхто не розпочинав. Отриманий лише дозвіл на виділення землі під це будівництво. Визначено кілометрову зону. Близько 11 гектарів для майбутнього заводу повинен виділити район. Але райрада і адміністрація ще не розглядали це питання. І ТЕО експертизі ще не піддавалося.

У профільних комісіях обласної ради (з екології, з промисловості тощо) питання, які стосуються можливого будівництва феросплавного заводу в Токмаку, також поки не розглядалися. Однак це не означає, що в облраді байдужі до тривог і застережень токмачан.

Особисто я про роботу металургійних підприємств знаю не з чуток: пройшов шлях від підручного сталевара до керівника великого металургійного комбінату в місті Дніпродзержинську (ДМК). Знаю, що таке пил, чад і викиди від сталеплавильного виробництва. Добре знайомий і з викидами, які не тільки забруднюють територію, але й вбивають все живе на ній. Це викиди з домішками сірки на заводах, де виготовляють нікель та мідь. Мені й там довелося попрацювати. На таких заводах люди працюють у протигазах...

Отже, стурбованість токмачан зрозуміла. І коли фахівці оцінюватимуть ТЕО будівництва заводу, проводитимуть екологічну експертизу або розглядатимуть інші питання, які турбують токмачан, облрада стоятиме на позиціях тих людей, які виявлять порушення та ігнорування всіх норм і правил промислового будівництва. Тобто, обласна рада й надалі відстоюватиме права громади, чиї інтереси вона представляє в нашому регіоні.

Така позиція й у Токмацької міськради. Тому, вірю, у Токмаку місцева влада докладе всіх зусиль для дотримання загальноприйнятих норм і законності, щоб не було соромно не тільки перед виборцями, які за нас голосували у березні минулого року, але й перед майбутніми поколіннями, які після нас житимуть на цій землі.

Олександр АБЛІЦОВ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.