Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Сергій Пашинський: “4,5 мільярда доларів кредиту МВФ в Україні витратили за чотири дні! По мільярду в день!”

[15:10 05 декабря 2008 года ] [ Високий Замок, №229, 4 грудня 2008 ]

Народний депутат України Сергій Пашинський вважає, що те, чим нині займається Нацбанк України, є мародерством і злочином проти держави.

ацбанк відмовляється в будь-який спосіб співпрацювати з урядом країни, зокрема не погоджується покривати запланований (!) дефіцит бюджету. Банківський сектор тримається з останніх сил. Після Нового року більшості українських банків треба буде віддавати валютні запозичення, а віддавати нічим. Відтак цілком можливий дефолт. А він потягне за собою у прірву всю економіку країни. Адже металургійні і хімічні комбінати, автомобілебудування в Україні практично стоїть, люди — без роботи і без зарплат. Колосальних втрат зазнають аграрії. Вони не можуть продати свій багатий врожай навіть нижче від собівартості! Більше того, є велика небезпека, що навесні вони просто не посіють! При цьому експерти прогнозують епіцентр кризових явищ на перше півріччя наступного року. Іншими словами, криза тільки розкручується. В цих умовах НБУ ніби свідомо валить гривню, створюючи своїми діями валютний дефіцит. А відтак руйнує економіку держави. Чому Нацбанк так зухвало і безвідповідально поводиться? З цим питанням ми звернулися до народного депутата Сергія Пашинського, який вже підготував постанову про звільнення голови Нацбанку В. Стельмаха.

— На жаль, в Україні юридично НБУ виведений з-під контролю і уряду, і, за великим рахунком, парламенту, — пояснює С. Пашинський. — Закон про Нацбанк написано повністю під нього. Це прикривалося благим наміром, щоб НБУ був незалежним від інших гілок влади. Але що сталося? НБУ поводиться так, ніби він не залежний не лише від уряду і парламенту, а й від держави і народу. Це зараз — держава в державі, яка має свої закони і свої правила гри. Що відбувається? Було 50 млрд. гривень рефінансування. Це небагато-немало — близько 30 відсотків потенційного кредитування в реальний сектор економіки. Це макроцифри. Але з тих 50 мільярдів ні копійки не потрапило в реальний сектор української економіки. Наприклад, в агропромисловий комплекс чи в будівельний сектор. А для того, щоб дати дихати будівельній галузі, АПК треба ж небагато — 3-5-7 мільярдів гривень. І ми б вирішили щонайменше на рік проблему. Але НБУ цим не переймався. Ви можете обдзвонити своїх клієнтів чи знайомих бізнесменів і запитати — за останній місяць їм хоч якийсь кредит дали? Усі ці гроші, без будь-яких зрозумілих правил гри на ринку, було виділено комерційним банкам, причому вибірково і суб’єктивно. Це вирішував один конкретний дядько — голова НБУ Володимир Стельмах! Як у приказці — цьому дам, цьому не дам… Така концентрація влади в одних руках та ще й можливість на свій розсуд розпоряджатися колосальними грошима не може не призвести до зловживання. Будь-яка влада повинна контролюватися. Є кілька просто кричущих прикладів корупції. Запитую пана Стельмаха — куди поділися п’ять мільярдів гривень, наданих Промінвестбанку? Нема відповіді.

Відомо, що хоча Промінвестбанку надали колосальну суму — мільярд доларів державних грошей — нічого не змінилося. Натомість у мене є інформація, яку Верховна Рада перевіряє, що в перший же день два мільярди сімсот мільйонів гривень пішло чотирьом конкретним донецьким клієнтам. Ще одне питання — куди поділися майже сім з половиною мільярдів гривень, наданих “Надра-Банку”? І хто приймав рішення, на яких підставах надали саме цьому банку таку фантастичну суму? У нас що, “Надра-Банк” — основа української економіки? У нас є два державні банки — “Укрексімбанк” і Ощадбанк, якими управляє держава, то вони з цих грошей отримали два відсотки (!) рефінансування. Уряд на колінах просить Нацбанк дати державним банкам рефінансування, а Нацбанк не чує. Натомість 98 відсотків грошей пішли у комерційні банки, а звідти потрапили на валютний ринок. Чотири з половиною мільярди доларів кредиту МВФ в Україні витрачали чотири дні! По мільярду в день! Прийшли гроші, на біржу виставили, за оці дуті гроші викупили і загнали назад за кордон. З такою політикою ніяких золотовалютних запасів та коштів МВФ не вистачить.

Ще один важливий нюанс — за неофіційною інформацією самих банкірів, комерційні банки отримували рефінансування за відкати — від 4 до 7 відсотків. Менеджмент Нацбанку потенційно міг заробити на хабарах, за моїми підрахунками, приблизно півтора-два мільярди гривень готівкою.

— З ваших слів випливає, що в Україні цього першого траншу МВФ у розмірі 4,5 мільярда доларів вже немає?

— Вони вже там, звідки прийшли.

— Тобто підтверджується версія скептиків, що МВФ дав Україні цей кредит, щоб західні інвестори-фінансисти в такий спосіб зуміли вивести з України свої гроші?

— Можливо, на МВФ і тиснули, щоб він так зробив. Але ж нам, як державі, дали ці гроші, ми ними розпоряджаємося. Втручання держави завжди призводить до корупції, але зверніть увагу, що в умовах кризи попит на валюту втричі більший, ніж зазвичай. Що це значить? Вкачуються гроші, за них купують валюту і виводять її за межі України. Держава, влада мала би зупинити цей потік. Але влада не впливає на дії Нацбанку. Замкнуте коло.

— Нинішній курс долара спровокований тим, що валюта викуповується і зникає з українського ринку. Якщо цей потік припинити, курс впаде?

— Думаю, він вже не впаде. Дай Боже, щоб він хоч на такому рівні стабілізувався. А для цього потрібна спільна чітка і жорстка політика НБУ і Кабміну, якої зараз немає. І без створення коаліції не буде!

Юлія ПІДЛУЖНА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.