Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Приватизація: хто кого?

[15:31 21 марта 2008 года ] [ Львівська газета, 14 березня 2008 ]

Українські політики продовжують вправлятися в епістолярному жанрі.

Учора Віктор Янукович написав листа Президентові з проханням призупинити приватизаційні процеси (які розпочав Кабінет Міністрів) до затвердження Верховною Радою нової редакції програми приватизації. Аргументація — “дії уряду в галузі приватизації несистемні” і такі, що становлять загрозу національній безпеці. Призупинення приватизації може спричинити проблеми із соціальними виплатами й виплатами заощаджень, які ініціював уряд.

Янукович — проти

Як сказано в листі В. Януковича, “уряд має намір приватизувати державне майно в обсягах, які дестабілізують ринок, призведуть до знецінення активів за відсутності адекватного сучасним умовам законодавчого забезпечення приватизаційних процесів та програм приватизації в умовах погіршення кон’юнктури на світовому фондовому ринку”. Також лідер Партії регіонів упевнений, що “уряд розглядає приватизацію лише як джерело покриття дефіциту бюджету й фінансування популістських проектів, що є проїданням національного багатства України, загрозою зростання інфляції та зубожіння населення”.

На думку В. Януковича, “приватизація є поспішною, непідготовленою, не враховує всіх негативних наслідків її здійснення та призведе до втрати контролю над стратегічними об’єктами”. А “продаж стратегічно важливих підприємств приватним компаніям (у тому числі іноземним) становить ризики для інформаційної, енергетичної і транспортної безпеки України”, наголошує він. А тому просить ужити заходів, які призупинили б продаж державного майна до затвердження Верховною Радою нової державної програми приватизації.

Пишучи цей лист, навряд Віктор Янукович не розумів, що накладення мораторію на приватизацію може призвести до призупинення соціальних виплат, а особливо виплат заощаджень, які розпочала Юлія Тимошенко. Адже презентуючи Державний бюджет України на 2008 рік, наголошували: цей бюджет є бюджетом соціальних ініціатив, а от гроші на ці ініціативи мають отримати з приватизації. Так, заплановане надходження від приватизації на 2008 рік становить 8,6 млрд. грн., а щоб виплатити кошти із заощаджень, приватизація має додатково “принести” ще 12 млрд. грн.

Безпрецедентний “розпродаж”

Як повідомив “Газету” член спеціальної контрольної комісії Верховної Ради з питань приватизації, народний депутат фракції Партії регіонів Василь Кисельов, він повністю поділяє позицію Віктора Януковича. “Я як член спеціальної комісії з питань приватизації можу сказати: те, що робить Ю. Тимошенко стосовно розпродажу державного майна, народного добра, — безпрецедентний випадок, — стверджує він. — Приватизувати високорентабельні підприємства може тільки людина, яка без царя в голові. Ніде у світі не приватизовують високорентабельні підприємства, а тим паче підприємства-монополісти. Вона одного разу нас підставила, приватизувавши Криворіжсталь, а зараз хоче приватизувати Одеський припортовий. Якщо, не дай Боже, це трапиться, то втратимо монополію з перекачки, зберігання й перевантаження аміаку. Це буде катастрофою для нас. Цей завод — високорентабельне підприємство, яке дає 700 млн. прибутку, а вона хоче приватизувати його! Це нонсенс! Їй потрібні гроші, щоб надалі купувати своїх виборців. Вона вже купила 2 млн. виборців, які отримали по тисячі гривень, хоче купити ще 4 млн., а страждатимуть 46 млн. українців”.

Василь Кисельов запевнив: на засіданні комісії був проти приватизації “Укртелекому”, Одеського припортового, “Турбоатома” тощо. “Правильно зробив Янукович, треба зараз зупинити приватизацію, бо буде біда, — стверджує регіонал. — Ця жінка — руйнівниця, вона не може нічого створити. Вона може тільки зруйнувати”.

Водночас пан Василь заперечив, що призупинення приватизації унеможливить виконання тієї графи Держбюджету, якою передбачено доходи від приватизації. “Повторюю ще раз: ніхто у світі не приватизовує бюджетостворюючі, а тим паче рентабельні підприємства. Це аксіома, — каже Василь Кисельов. — Якщо воно працює нормально, то для чого його приватизовувати? Щоб “роздерибанити”? Маємо велику кількість об’єктів, які треба приватизувати, вдихнути в них нове життя. Там не лише 20 млрд. можна знайти, там 200 млрд. можна знайти. Може, їх продадуть не так дорого, але вони цього потребують. А вона що хоче? Продати три об’єкти і злупити гроші. І ще один момент. Вона поставила завдання приватизувати в першому кварталі. Про що це свідчить? Про те, що вона не отримає навіть половини з того, що можна отримати на аукціоні. Бо люди ж бачать, що їм “горить”, що їм треба продати його сьогодні. То хто ж за нього дасть багато? З усіх боків це дуже невигідно державі”.

Також Василь Кисельов не зумів спрогнозувати, коли Верховна Рада розгляне нову редакцію програми приватизації. “Нехай вносить, нехай не крутить, — каже він. — Бо яке зараз найнагальніше питання в державі? Тендерні закупівлі. Уся країна стогне. А вони що роблять? Який порядок денний вони пишуть? Нехай поставлять програму приватизації, тендерні закупівлі, а не проект Тарасюка щодо НАТО, питання ОУН-УПА тощо. Не можна ставити питання, які зараз розділяють Україну. Треба порушувати питання, які живлять країну, які дадуть їй новий поштовх”.

Приватизація “в кишеню”

Своєю чергою, народний депутат від БЮТ Андрій Шкіль, який теж є членом спеціальної контрольної комісії Верховної Ради з питань приватизації, коментуючи “Газеті” лист Віктора Януковича, зауважив: “Це самокритичний лист, якщо він мав на увазі ту вакханалію з розпродажем державної власності, яку розпочав його Кабмін”. “Адже зараз в Україні приватизаційні ініціативи уряду не підтримують, тому що немає Фонду державного майна, — каже А. Шкіль. — Він обслуговував інтереси опозиції — колишньої влади, а тепер узагалі не працює, обслуговуючи якісь свої схеми, індивідуальні”.

Як запевняє Андрій Шкіль, метою В. Януковича є, власне, призупинити виплати соціальних ініціатив уряду, і як наслідок — знизити рейтинг БЮТ. “Хоча ці приватизаційні кошти не позначаться на загальній соціальній картині, є бажання Партії регіонів не підняти свій рейтинг, а знизити наш шляхом, як вони вважають, соціальних виплат, — стверджує він. — Але соціальні виплати не зупинять, їх продовжуватимуть, не зважаючи на те, що процес приватизації в Україні не відбувається”.

Щодо заперечення приватизації стратегічно важливих об’єктів, то, на думку Андрія Шкіля, опозиція просто лукавить. “Коли говоримо про колишню владу, то саме вона мала б показати приклад. Просто не вдалося Януковичу приватизувати Одеський припортовий завод у свою кишеню чи кишеню своїх спонсорів, — заявляє пан Шкіль, — тому зараз він намагається зупинити цей процес, щоб, маючи якісь підстави повернутися до влади, згодом покласти гроші в кишені спонсорів його політичного проекту”. І зазначив: приватизація цих об’єктів не спричинить жодної шкоди національній безпеці.

“Ці питання стоять на порядку денному, — додав Андрій Шкіль, — але розглянути їх неможливо, позаяк Фонд державного майна саботує роботу. Тому питання про приватизацію тих чи інших об’єктів вирішено лише теоретично, а практично їх можна буде вирішити тільки тоді, коли призначать фахівця на посаду голови Фонду держмайна”. Лише тоді можна очікувати, за словами А. Шкіля, на розгляд Верховною Радою нової редакції програми приватизації.

Основний претендент на цю посаду — Андрій Портнов — відмовився коментувати “Газеті” лист В. Януковича. Як він сказав — з етичних міркувань.

Нагадаємо, в січні Кабінет Міністрів затвердив перелік господарських товариств, які повністю або частково (державні пакети акцій, частки) підлягають першочерговому продажу у 2008 році. Серед них: “Укртелеком”, Одеський припортовий завод, “Турбоатом”, Криворізький гірничо-збагачувальний комбінат окислених руд і шість обленерго. 30 січня Кабмін затвердив умови приватизації Одеського припортового заводу. Початкова вартість об’єкта становить 3 млрд. грн.

Ірина ГАМРИЩАК

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.