Справді, щоб звести кінці з кінцями, купити предмети першої необхідності та продукти харчування, ви несете до ломбарду свої активи — золото та інші цінності. Страхувати перевезення людей і вантажів страхові компанії теж стали здебільшого пропорційно до зростаючих ризиків, міграції та мінливої логістики. Загалом війна не заважає фінансистам заробляти. Свіжий огляд небанківського фінансового сектору, виконаний Нацбанком України, — свідчення цього.
У більшості сегментів обсяги активів зросли
У другому кварталі 2023 року небанківський фінансовий сектор змінювався різноспрямовано: у більшості сегментів обсяги активів зросли, повідомляє Нацбанк у своєму огляді, але кількість фінустанов скоротилася й грошей у небанківському секторі поменшало (див. рис. 1), як, утім, і в усій економіці.
Ломбарди
Діяльність ломбардів пожвавішала, — багатьом і навіть дуже багатьом не вистачає на найнеобхідніше, от і несуть до ломбардів коштовності, антикваріат, дорогі телефони та інше (див. рис. 2). Обсяги активів ломбардів і нових кредитів у розглянутому періоді збільшилися, власний капітал ломбардів показав ознаки зростання. Відсоткові доходи та доходи від реалізації майна підвищилися, що дало можливість отримати прибуток і поліпшити показники рентабельності.
Страховий бізнес
Цей підсектор теж був прибутковим. У другому кварталі обсяг активів страховиків життя збільшився на 4%. Активи ризикових страховиків незначно зменшилися через вихід із ринку семи установ.
Обсяги премій і виплат зі страхування життя впродовж кварталу майже не змінилися. Однак порівняно з другим кварталом 2022 року зміни значні: премії стали вищими на 18%, а виплати зросли на 56%.
Обсяги валових премій з ризикового страхування збільшилися на 12% за квартал і досягли рівня четвертого кварталу 2021 року (див. рис. 3).
У другому кварталі 2023-го обсяг премій з автострахування (КАСКО, ОСЦПВ, “Зелена карта”) збільшився на 21%, перевищивши довоєнний рівень. Обсяг премій з особистого страхування (страхування життя та медичне) за квартал майже не змінився. Премії зі страхування майна зросли на 9% за квартал, однак їхній обсяг усе ще становить лише близько половини довоєнного. За іншими видами страхування надходження в основному зменшувалися.
Виплати за основними видами страхування майже не змінилися, крім майнових, що скоротилися на 10% у другому кварталі. Показник обов'язкового страхування, навпаки, виріс на два відсоткові пункти — до 49%, повторивши свій історичний максимум.
Відсоткові доходи за депозитами і ОВДП, що залишаються основним джерелом інвестиційного прибутку ризикових страховиків, підвищилися, хоча й незначно, порівняно з попереднім кварталом. Доходи від інвестицій страховиків життя продовжували збільшуватися: на 8% порівняно з першим кварталом і на 63% — з аналогічним кварталом 2022-го.
Страховики життя зафіксували рекордну рентабельність капіталу
Рівень проникнення страхування в Україні низький, зазначає НБУ. 2022 року премії за страхуванням життя становили лише 0,09% ВВП.
Проте обсяги активів страховиків життя зросли на 4%. Їхня частка становила 31% у загальних активах сегмента. Обсяги депозитів і державних цінних паперів перевищили 61% прийнятних активів. Страховики життя зафіксували рекордну рентабельність капіталу — 17%.
Обсяги валових премій і виплат зі страхування життя залишалися постійними впродовж кварталу. Премії ризикового страхування зросли на 12%, а виплати — на 3%.
Обсяги премій автострахування, майна та вантажів підвищилися за квартал, а інших видів трохи зменшилися. У другому кварталі обсяг премій з ризикового страхування від фізичних осіб збільшився на 18%, а від юридичних — на 5%.
Резерви збитків ризикових страховиків зберегли свій тренд: за добровільними видами — до зменшення, за обов'язковими — до збільшення.
Кредитні спілки
Кредитні спілки вперше від початку повномасштабної війни продемонстрували ознаки пожвавлення. У другому кварталі перервалося майже дворічне падіння активів КС, сегмент показав невеликий прибуток. Однак до кінця кварталу загальний обсяг їхніх активів становив лише 60% від довоєнного рівня.
Небанківських фінансових організацій стає менше
У розглянутому періоді кількість представників небанківських фінансових послуг продовжувала зменшуватися: з Реєстру виключено 38 фінансових компаній, вісім лізингодавців, по сім страховиків і ломбардів, а також шість кредитних спілок. Причому 18 фінансових компаній і п'ять страховиків добровільно відмовилися від частини ліцензій.
Обсяги активів постачальників небанківських фінансових послуг загалом знизилися на 6,7%. Таке скорочення відбулося лише через істотне зменшення активів фінансових компаній. В інших сегментах зафіксовано невеликий приріст обсягів активів. Кредитні спілки наростили активи вперше з третього кварталу 2021 року. Частка НБФУ в активах фінансового сектору, нагляд за якими здійснює НБУ, за квітень—червень зменшилася на 1,2 в.п., до 10,9%.
Обсяги фінансових послуг у цілому знизилися
У другому кварталі обсяги всіх видів фінансових послуг, крім фінансового лізингу, скоротилися. Кредитування й надалі становило половину обсягу послуг, що надаються фінансовими компаніями. Водночас обсяг позик трохи знизився, перервавши сталу тенденцію зростання в попередні три квартали. Найістотніше скоротилися факторингові операції, а обсяг фінансового лізингу, який забезпечували в основному юрособи-лізингодавці, надалі зростав.
Також у зазначеному періоді зменшився обсяг валового кредитного портфеля фінансових компаній, але не критично. Залишки за кредитами домогосподарствам зросли на 0,7% (-3,2% р/р), а корпораціям — на 1,1% (+11,7% р/р). Структура портфеля залишилася незмінною, частка позик корпораціям становить майже 90%. Бізнес був основним отримувачем нових кредитів. Однак обсяги кредитування підприємств за квартал упали на 8,9%, домогосподарств — на 0,9%.
У другому кварталі знизилася строковість нових кредитів: домінує частка позик строком від 93 днів до року. Однак більшість кредитів населенню надавалися на строк до трьох місяців.
Обсяг фінансового лізингу зріс на 21%. Структура нових лізингових угод в останні чотири квартали не змінюється: 97% договорів укладалися на придбання легкових автомобілів, вантажівок і сільськогосподарської техніки.
За розглянутий квартал окремі фінансові компанії демонстрували рекордні прибутки порівняно з аналогічними періодами минулих років.
Перспективи та ризики
У липні було прийнято Закон України “Про кредитні спілки”, що дав можливість підвищити ефективність, фінансову стійкість і надійність цих установ. Зокрема, закон розширює коло учасників кредитних спілок і перелік їхніх фінансових послуг, удосконалює вимоги до системи управління, встановлює нові вимоги до структури капіталу. Кредитним спілкам слід підготуватися до нового ризик-орієнтованого регуляторного підходу та впровадження системи завчасного попередження ризиків, щоб швидко реагувати на можливі шоки. Не виключено, що добровільна здача ліцензій триватиме — не всі готові працювати за новими стандартами.
Віктор КОНЕВ, академічний філолог, журналіст
Что скажете, Аноним?
[10:40 16 января]
[07:00 16 января]
[23:15 15 января]
14:00 16 января
13:50 16 января
13:30 16 января
13:00 16 января
12:30 16 января
11:40 16 января
11:00 16 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.