Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Якщо ломбардам добре, отже, всім іншим — не дуже

[07:20 11 сентября 2023 года ] [ zn.ua, 10 вересня 2023 ]

Падіння реального сектору української економіки, спричинене широкомасштабним російським вторгненням, потягнуло вгору іншу шальку терезів, — ринок небанківських фінансових послуг почувається відносно непогано й залишається прибутковим.

Справді, щоб звести кінці з кінцями, купити предмети першої необхідності та продукти харчування, ви несете до ломбарду свої активи — золото та інші цінності. Страхувати перевезення людей і вантажів страхові компанії теж стали здебільшого пропорційно до зростаючих ризиків, міграції та мінливої логістики. Загалом війна не заважає фінансистам заробляти. Свіжий огляд небанківського фінансового сектору, виконаний Нацбанком України, — свідчення цього.

У більшості сегментів обсяги активів зросли

У другому кварталі 2023 року небанківський фінансовий сектор змінювався різноспрямовано: у більшості сегментів обсяги активів зросли, повідомляє Нацбанк у своєму огляді, але кількість фінустанов скоротилася й грошей у небанківському секторі поменшало (див. рис. 1), як, утім, і в усій економіці.

Ломбарди

Діяльність ломбардів пожвавішала, — багатьом і навіть дуже багатьом не вистачає на найнеобхідніше, от і несуть до ломбардів коштовності, антикваріат, дорогі телефони та інше (див. рис. 2). Обсяги активів ломбардів і нових кредитів у розглянутому періоді збільшилися, власний капітал ломбардів показав ознаки зростання. Відсоткові доходи та доходи від реалізації майна підвищилися, що дало можливість отримати прибуток і поліпшити показники рентабельності.

Страховий бізнес

Цей підсектор теж був прибутковим. У другому кварталі обсяг активів страховиків життя збільшився на 4%. Активи ризикових страховиків незначно зменшилися через вихід із ринку семи установ.

Обсяги премій і виплат зі страхування життя впродовж кварталу майже не змінилися. Однак порівняно з другим кварталом 2022 року зміни значні: премії стали вищими на 18%, а виплати зросли на 56%.

Обсяги валових премій з ризикового страхування збільшилися на 12% за квартал і досягли рівня четвертого кварталу 2021 року (див. рис. 3).

У другому кварталі 2023-го обсяг премій з автострахування (КАСКО, ОСЦПВ, “Зелена карта”) збільшився на 21%, перевищивши довоєнний рівень. Обсяг премій з особистого страхування (страхування життя та медичне) за квартал майже не змінився. Премії зі страхування майна зросли на 9% за квартал, однак їхній обсяг усе ще становить лише близько половини довоєнного. За іншими видами страхування надходження в основному зменшувалися.

Виплати за основними видами страхування майже не змінилися, крім майнових, що скоротилися на 10% у другому кварталі. Показник обов'язкового страхування, навпаки, виріс на два відсоткові пункти — до 49%, повторивши свій історичний максимум.

Відсоткові доходи за депозитами і ОВДП, що залишаються основним джерелом інвестиційного прибутку ризикових страховиків, підвищилися, хоча й незначно, порівняно з попереднім кварталом. Доходи від інвестицій страховиків життя продовжували збільшуватися: на 8% порівняно з першим кварталом і на 63% — з аналогічним кварталом 2022-го.

Страховики життя зафіксували рекордну рентабельність капіталу

Рівень проникнення страхування в Україні низький, зазначає НБУ. 2022 року премії за страхуванням життя становили лише 0,09% ВВП.

Проте обсяги активів страховиків життя зросли на 4%. Їхня частка становила 31% у загальних активах сегмента. Обсяги депозитів і державних цінних паперів перевищили 61% прийнятних активів. Страховики життя зафіксували рекордну рентабельність капіталу — 17%.

Обсяги валових премій і виплат зі страхування життя залишалися постійними впродовж кварталу. Премії ризикового страхування зросли на 12%, а виплати — на 3%.

Обсяги премій автострахування, майна та вантажів підвищилися за квартал, а інших видів трохи зменшилися. У другому кварталі обсяг премій з ризикового страхування від фізичних осіб збільшився на 18%, а від юридичних — на 5%.

Резерви збитків ризикових страховиків зберегли свій тренд: за добровільними видами — до зменшення, за обов'язковими — до збільшення.

Кредитні спілки

Кредитні спілки вперше від початку повномасштабної війни продемонстрували ознаки пожвавлення. У другому кварталі перервалося майже дворічне падіння активів КС, сегмент показав невеликий прибуток. Однак до кінця кварталу загальний обсяг їхніх активів становив лише 60% від довоєнного рівня.

 

Небанківських фінансових організацій стає менше

У розглянутому періоді кількість представників небанківських фінансових послуг продовжувала зменшуватися: з Реєстру виключено 38 фінансових компаній, вісім лізингодавців, по сім страховиків і ломбардів, а також шість кредитних спілок. Причому 18 фінансових компаній і п'ять страховиків добровільно відмовилися від частини ліцензій.

Обсяги активів постачальників небанківських фінансових послуг загалом знизилися на 6,7%. Таке скорочення відбулося лише через істотне зменшення активів фінансових компаній. В інших сегментах зафіксовано невеликий приріст обсягів активів. Кредитні спілки наростили активи вперше з третього кварталу 2021 року. Частка НБФУ в активах фінансового сектору, нагляд за якими здійснює НБУ, за квітень—червень зменшилася на 1,2 в.п., до 10,9%.

Обсяги фінансових послуг у цілому знизилися

У другому кварталі обсяги всіх видів фінансових послуг, крім фінансового лізингу, скоротилися. Кредитування й надалі становило половину обсягу послуг, що надаються фінансовими компаніями. Водночас обсяг позик трохи знизився, перервавши сталу тенденцію зростання в попередні три квартали. Найістотніше скоротилися факторингові операції, а обсяг фінансового лізингу, який забезпечували в основному юрособи-лізингодавці, надалі зростав.

Також у зазначеному періоді зменшився обсяг валового кредитного портфеля фінансових компаній, але не критично. Залишки за кредитами домогосподарствам зросли на 0,7% (-3,2% р/р), а корпораціям — на 1,1% (+11,7% р/р). Структура портфеля залишилася незмінною, частка позик корпораціям становить майже 90%. Бізнес був основним отримувачем нових кредитів. Однак обсяги кредитування підприємств за квартал упали на 8,9%, домогосподарств — на 0,9%.

У другому кварталі знизилася строковість нових кредитів: домінує частка позик строком від 93 днів до року. Однак більшість кредитів населенню надавалися на строк до трьох місяців.

Обсяг фінансового лізингу зріс на 21%. Структура нових лізингових угод в останні чотири квартали не змінюється: 97% договорів укладалися на придбання легкових автомобілів, вантажівок і сільськогосподарської техніки.

За розглянутий квартал окремі фінансові компанії демонстрували рекордні прибутки порівняно з аналогічними періодами минулих років.

Перспективи та ризики

У липні було прийнято Закон України “Про кредитні спілки”, що дав можливість підвищити ефективність, фінансову стійкість і надійність цих установ. Зокрема, закон розширює коло учасників кредитних спілок і перелік їхніх фінансових послуг, удосконалює вимоги до системи управління, встановлює нові вимоги до структури капіталу. Кредитним спілкам слід підготуватися до нового ризик-орієнтованого регуляторного підходу та впровадження системи завчасного попередження ризиків, щоб швидко реагувати на можливі шоки. Не виключено, що добровільна здача ліцензій триватиме — не всі готові працювати за новими стандартами. 

Віктор КОНЕВ, академічний філолог, журналіст

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ

SpaceX запустила частную миссию к Луне. Как развивается космическая гонка миллиардеров Маска и Безоса?

[07:00 16 января]

[BBC News Русская служба, 15 января 2025]

Основатель Amazon Джефф Безос и его компания Blue Origin вот-вот запустят ракету New Glenn. Запуск должен был состояться еще в понедельник, но был отложен по техническим причинам — и, скорее всего, произойдет в ближайшие дни. Все это происходит на фоне успехов SpaceX Илона Маска: компания в прошлом году совершила прорыв, посадив часть гигантского корабля Starship прямо на стартовую площадку. А сегодня ракета Falcon 9 компании SpaceX отправилась к Луне вместе с двумя посадочными модулями, созданными частными компаниями из США и Японии. Они будут исследовать лунный грунт и изучать магнитное поле земли. Компании обоих миллиардеров были основаны более 20 лет назад. SpaceX значительно опередила конкурента за последние годы, но успешный запуск New Glenn может сократить отставание.

НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.