Точніше — цілісного майнового комплексу, без юридичної особи. Раніше серед власників підприємства була й родина екс-прем’єр-міністра Миколи Азарова.
Але у 2015 році власники ініціювали банкрутство та все майно відійшло державному “Укрексімбанку”. На жаль, ліквідатор продав обладнання в рази дешевше, ніж його оцінювали. Вочевидь, банку довелося зафіксувати збитки в сотні мільйонів гривень.
Громадське з’ясувало, як майно відійшло холдингу Ріната Ахметова та Вадима Новинського.
“Ми розвиваємося в замкнених профілях — зварні труби. Ми викупили обладнання колишнього заводу “АГ Сталь”, — сказав під час виступу на Національній конференції учасників ринку сталевого будівництва директор з маркетингу ТОВ “Метінвест Холдінг” Роман Курашев. Це перша публічна заява компанії з цього приводу. У прес-службі “Метінвесту” відмовилися надавати додаткову інформацію.
Цех заводу ТОВ “АГ Сталь” (Маріуполь) Фото: АГ Сталь
Три незалежних джерела повідомили Громадському, що на сьогодні завод “АГ Сталь” працює як трубозварювальний цех “Маріупольського металургійного комбінату імені Ілліча”, яким володіє “Метінвест”. Наразі всіх клієнтів, які бажають купити продукцію заводу, переводять на “Метінвест”.
Раніше “АГ Сталь” був одним з найбільших в Україні виробників зварних сталевих труб. У 2010-му компанія планувала збудувати власний електрометалургійний завод у Маріуполі. Сподівалися на державну підтримку в межах програми розвитку економіки країни, яку просував уряд Миколи Азарова. Будівництво так і не почалося, а після зміни влади в Україні підприємство взагалі зупинилося.
У 2015 році компанія ініціювала власне банкрутство. У липні того ж року Господарський суд Запорізької області затвердив реєстр вимог кредиторів.
Найбільшим з них виявився державний “Укрексімбанк”. Місцевому відділенню компанія заборгувала 49 мільйонів гривень. Ще майже 93 мільйони мали повернути коштом майна банкруту. Тож саме цей державний банк урешті-решт отримав майно “АГ Сталь”. За словами топ-менеджера великої металоторгової компанії, “Метінвест” став власником компанії торік.
Але в судових рішеннях ідеться, що майно в банку викупила зовсім інша компанія з Маріуполя — ТОВ “ТД Азовмашекспорт”. Громадське з’ясувало, що пізніше це майно розпродали різним зацікавленим особам.
Чому так відбулося? В “Укрексімбанку” не відповіли на запит Громадського. Але в Реєстрі судових рішень містяться відомості, що “Укрексімбанк” намагався оскаржити результати аукціону 2016 року на майданчику ТБ “Універсальна міжрегіональна товарна біржа”.
Господарський суд Запорізької області в січні 2016 року дозволив ліквідаторові продаж майна ТОВ “АГ Сталь”, яке було в заставі та іпотеці “Укрексімбанку”.
На перший аукціон, призначений на 2 серпня 2016 року, його виставили за оцінною вартістю майже 370 мільйонів гривень (з урахуванням вимог кредиторів). Але претендентів не знайшлося. Відтак призначили два повторні аукціони. Стартова ціна була вже зі знижкою. Але результат узагалі вразив банк.
“Реалізація майна банкрута ТОВ “АГ Сталь” пройшла не за найвищою ціною, а за найнижчою. Початкова вартість майна на другому повторному аукціоні становила 236106021,01 гривень, а продали майно за 4722120,00 гривень, чим порушили права й законні інтереси ПАТ “Укрексімбанк” як заставного кредитора”, — зазначається в тексті постанови Донецького апеляційного господарського суду. Тобто майно, яке планували продати за 236 мільйонів, продали лише за 4,7 мільйона.
Також у цьому документі повідомляють, що в серпні 2016 року група “Метінвест” цікавилася майном та обладнанням, але учасником аукціону тоді не стала. Вищий господарський суд України у квітні 2017 року остаточно зафіксував рішення про продаж.
Через мовчання ключових дійових осіб ми не можемо дійти конкретного висновку, як саме “Метінвест” став власником обладнання. Чи то був випадковий збіг обставин і компанія Ахметова/Новинського скористалася пропозицією, від якої не можна було відмовитися. Чи то із самого початку схема розроблялася під нинішнього власника.
Цех заводу ТОВ “АГ Сталь” (Маріуполь) Фото: АГ Сталь
Нагадаємо, що у 2014 році видання “Ділова столиця” повідомляло, що власниками “АГ Сталь” є родина Анатолія Голубченка (раніше був міністром промислової політики, першим віце-прем’єр-міністром та заступником міського голови Києва) та структури, наближеної до родини Миколи Азарова — екс-прем’єр-міністра України.
Трубоелектрозварювальний цех “АГ Сталь” обладнаний двома станами BTM-160 і ВТМ-520, які дозволяють виробляти труби круглого, квадратного й прямокутного перерізу.
За даними об’єднання “Укртрубопром”, останні два роки “АГ Сталь” не виробляє продукцію. Але комбінат імені Ілліча за цей рік збільшив випуск труб на понад 75%. Можливо, зростання досягнули, зокрема, й коштом продукції, виробленої на лініях, які раніше належали ТОВ “АГ Сталь”.
За даними “Інтерфакс-Україна”, у 2012-2013 роках підприємство виробляло більш ніж 40 тисяч тонн труб на рік. Згідно з прайс-листами “Метінвесту” зварні труби наразі пропонуються ринку за ціною 21-22 тисяч гривень за тону. Тобто дохід від продажу такого обсягу готової продукції за поточними цінами перевищуватиме 840 мільйонів гривень на рік.
Варто зазначити, що більша частина з цього — витрати на сировину та напівфабрикати. Проте конкретні суми визначити майже неможливо, бо “Метінвест” — це вертикально-інтегрований холдинг, який контролює всі етапи від видобутку руди та вугілля до виробництва готової продукції.
Артем ІЛЬЇН
Что скажете, Аноним?
[11:40 26 ноября]
11:15 26 ноября
11:00 26 ноября
10:50 26 ноября
10:30 26 ноября
10:00 26 ноября
09:50 26 ноября
09:30 26 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.