Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

“Wikileaks може зіпсувати настрій українській владі”

[10:11 30 ноября 2010 года ] [ Українська служба Бі-Бі-Сі ]

Американський держсекретар Гіларі Клінтон пообіцяла жорсткі дії щодо тих осіб, які надали інформацію веб-сайту Wikileaks.

Веб-сайт цими днями оприлюднив тисячі шматків із секретного листування американських дипломатів.

Документи, оприлюднені Wikіleaks, містять особисті коментарі на адресу багатьох світових лідерів.

Деякі американські політики і міжнародні діячі назвали злив таємного листування посольств США на сайті Wikileaks відповідником нападів 11 вересня 2001.

Прокоментувати скандальну історію з американськими дипломатами Українська Служба Бі-Бі-Сі попросила Юрія Щербака — дипломата і письменника, колишнього посла України у Сполучених Штатах, який уважно стежить за цією історією і співчуває американським колегам, хоча як літератор розуміє фактичну безцінність оприлюдненої інформації.

— Той скандал, який розгорається на наших очах, є безпрецедентним в історії світової дипломатії і матиме далекосяжні наслідки у вигляді як відставок та якихось поворотів зовнішньої політики, так і переслідування певних людей, які мали відверті розмови з американськими дипломатами. Те, що англійські журналісти назвали “кошмаром дипломатії і мрією істориків”, звичайно, з одного боку, це жахливий провал американської дипломатії, а з другого боку, — це розкриття тих таємниць, яких треба було чекати 25 років дозовано, які б публікувалися у відкритій пресі через такий період, коли ці події вже нікого не чіпають. На сьогодні це матеріал, який торкається живих людей, сьогоднішніх діячів і, звичайно, він є надзвичайно болісним і небезпечним з багатьох причин.

- От як тепер, до речі, працювати далі самим американським дипломатам, а як працювати дипломатам, які спілкуються з американськими колегами? Чи це створює внутрішню самоцензуру,аби чогось не сказати зайвого. Якісь додаткові бар'єри ставляться?

— Безперечно, тепер уже очевидно, що буде введений режим самоцензури для багатьох людей, які спілкуються не тільки з американськими дипломатами, але і з іншими дипломатами. В принципі, робота дипломатів — це в широкому плані розвідувальна діяльність. Але розвідувальна діяльність, яка ведеться легальними способами, способами спілкування, оцінки преси, відкритих джерел і так далі. В даному випадку люди, які спілкувались з американськими дипломатами, будуть задумуватись, чи варто взагалі говорити якісь відверті речі. До речі, вже є повідомлення преси про те, що низка російських опозиціонерів, які розповідали дуже невідкриті речі про режим у Росії, зараз переживають, оскільки можуть мати дуже сумні наслідки в своїй кар'єрі. Але сьогодні виплеск інформації, яка нараховує 243 тисячі донесень з посольств з усього світу і 8 тисяч директив державного департаменту, — це щось неймовірне, безпрецедентне і, звичайно, це нова віха в історії світової дипломатії. До речі, я з великим здивуванням зустрів і український слід у тих публікаціях.

- Українська медсестра при полковникові Каддафі?

— Ні, медсестра — це дрібниці, це просто пікантна деталь. А я знайшов посилання на колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, який нібито американському послу розповідав, що Генеральна прокуратура вимагала від нього, щоб він заарештував Турчинова і Кожемякіна. Я не знаю, наскільки це відповідає дійсності, навіть якщо таке повідомлення таємне було, це не виключено, що може бути і провокація, особливо враховуючи те, що зараз навколо Луценка ведуться різні дії, але, в принципі, це можливо. І я не думаю, що публікації, скажімо, донесень американських послів з Києва покращили настрій київським можновладцям, оскільки я собі можу уявити, які йшли інформації таємні щодо рівня корупції в Україні і щодо поведінки окремих державних діячів України.

- А ви можете собі уявити стан теперішній американських провідників, коли є витоки повідомлень щодо лідерів європейських країн — найближчих союзників і дуже, скажімо так, неприязні оцінки і італійського прем'єра Сильвіо Берлусконі, і на адресу канцлера Ангели Меркель?

— Я повинен сказати, що, в принципі, такі відносини для державних діячів не новина. Це абсолютно холодні, цинічні відносини, коли говоряться якісь дуже жорсткі речі щодо своїх так званих друзів і партнерів. І я не думаю, щоб їх дуже це здивувало.

У суспільстві більш-менш відкритої інформації і відкритого доступу до інформації такі документи просочилися і стали надбанням широкого загалу. Напевно, й українські дипломати, російські, китайські займаються збиранням...

— Що ми будемо тут приховувати? Я прекрасно знаю, які ми повідомлення висилали, і я б не дуже хотів, щоб ці повідомлення були надруковані, скажімо, через рік — через два. Висилаючи свої найбільш якісь закриті повідомлення... я спочатку як письменник, як автор хотів би, щоб вони колись були надруковані, бо там не є такі речі... там цікаві є повідомлення. Але з другого боку, я б звичайно не хотів, щоб вони були оприлюднені негайно, тому що це все ж таки закрита інформація, делікатна інформація. І всі дипломати такими речами займаються, оскільки це є один із дуже важливих методів ведення дипломатичних справ. Оцінка країни перебування тих політиків, з якими маєш справу, і з тими відносинами, які панують в цій країні — це дуже серйозні речі, які кожне посольство веде в будь-якій країні перебування.

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.