Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

В Google з’явилися вороги

[16:18 07 июля 2011 года ] [ Тиждень, 6 липня 2011 ]

Антимонопольники дедалі більше дошкуляють пошуковому гіганту З початку цього року акції Google постійно падають в ціні, оскільки інвестори почали переживати через довгострокові перспективи компанії. Тепер їм підкинули чергову підставу для хвилювання.

24 червня компанія повідомила, що Федеральна торгова комісія США розпочала масштабне розслідування пошукового і рекламного відгалужень Google, маючи на меті перевірити, чи не зловживає гігант своїм панівним становищем. Деякі експерти пророкують, що сутичка чиновників, які слідкують за дотриманням антимонопольного законодавства, з Google обійдеться компанії не меншою кров’ю, ніж у 90-х обійшлася Microsoft.

Регулятор вибрав для своїх претензій не надто вдалий час для Google, якому дедалі більше загрожує Facebook — найбільша соціальна мережа у світі. Facebook прагне потіснити Google з його п’єдесталу основного каналу, через який користувачі виходять в інтернет. 28 червня Google наніс удар у відповідь, представивши Google+ — платформу для соціальної мережі, яка має скласти конкуренцію Facebook.

Нова пропозиція від Google, яка ще знаходиться на експериментальній стадії, може похизуватися зручними опціями. В цій мережі легше створювати окремі групи, отже начальник не натрапить на ваші фото голяка або п’яним на вечірці. Тут у відео-чаті можуть спілкуватися до десяти людей. Але цього, скоріш за все, не досить, аби користувачі покинули Facebook, перевагою якого є потужний мережевий ефект: нові люди реєструються, бо у більшості їх друзів тут вже є екаунт.

І все ж цілеспрямована гонитва Google за інноваційністю неабияк допомогла розвинути основну послугу компанії — пошуковик, який вже завоював близько двох третіх ринку в Америці та навіть більше деінде. Домінування в цьому напрямку і привернуло увагу регуляторів у США та закордоном. У листопаді торік і Європейська Комісія заявила про аналогічну загальну перевірку Google.

Google привертає більше уваги ще й тим, що продовжує розширюватися в нових напрямках. Першим питанням потенційного інвестора до нової компанії у Кремнієвій долині буде “Що б ви зробили, якби у ваше поле діяльності прийшов Google?” Деякі новостворені проекти Google справді справляють двозначне враження. Наприклад, нещодавно регулятори дозволили Google (за певних умов) здійснити поглинання пошуковика авіаквитків ITA Software. Кілька інших компаній, що працюють в сфері подорожового пошуку, виступали проти операції, заявляючи, що в результаті будуть створюватися перешкоди конкуренції. Критики Google кажуть, що, оскільки компанія намагається працювати відразу в стількох напрямках — від онлайн-відео до LBS-послуг (сервіс надання інформаційних та розважальних послуг в залежності від місця знаходження користувача) — їй напевне дуже кортить штучно накрутити рейтинги деяких власних проектів.

Google визнає, що кожного року вносить сотні поправок до алгоритмів визначення результатів пошуку. Але, як запевняють представники компанії, це робиться для того, аби полегшити життя користувачам через блокування спаму і створення перешкод для компаній, що намагаються обдурити систему. Крім того, вони люблять відзначати, що їх конкурентів, зокрема Yahoo! і пошуковик Bing від Microsoft, відділяє від них всього лиш один клік. Конкуренти ж у відповідь скаржаться, що сама назва Google вже перетворилася на дієслово, а це доводить, наскільки міцно компанія захопила ринок. (З іншого боку, можливо, пошуковик Google популярніший, бо він просто кращий.)

Однак Google не є непереможним. Bing повільно нарощує свою частку на американському пошуковому ринку і працює разом з Facebook над інтеграцією даних з соціальних мереж у результати свого пошуку, сподіваючись його удосконалити. (Саме тому і Google теж хоче мати власне джерело соціальних даних). А ще людям пропонують дедалі більше цифрової інформації через інші джерела, зокрема, спеціалізовані пошуковики і програмні додатки для смартфонів.

Що стосується інтернет-реклами, тут теж непросто знайти обґрунтування звинувачень Google в монополізації ринку. На ньому не бракує сайтів та рекламних мереж, не пов’язаних з Google, які готові покласти собі в кишеню гроші рекламодавців. А вартість переходу від Google до його конкурентів мізерна.

Але жоден з вищеописаних доводів не гарантує, що для Google розслідування закінчиться без втрат. Ерік Ґолдман з Університету Санта-Клара припускає, що контролери Федеральної торгової комісії можуть зачепитися за звичку Google час від часу брати участь у власних аукціонах з продажу рекламних площ для просування реклами своїх же компаній. В Google стверджують, що така практика ніколи не приховувалася.

Любити як шоколад

І попри все, навіть якщо Google доведеться зрештою піти на якісь поступки, говорити про труднощі, аналогічні до тих, які пережила Microsoft у 90-х, просто смішно. Вбудувавши тільки власний браузер у операційну систему Windows, Microsoft навмисне обмежила вибір користувачам в надії, що вони підсядуть на її продукти.

На Google теж можна підсісти, але це більше схоже на пристрасть до шоколаду, ніж до цигарок. Люди обожнюють гуглити, але можуть легко жити без цього. Юристи Google, напевне, сподіваються, що у Федеральній торговій комісії розуміють цю кардинальну різницю.

The Economist, 2011

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.