Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Трансформація на різні смаки

[17:23 26 мая 2011 года ] [ Економічна правда, 24 травня 2011 ]

Зрозуміти, як проходить трансформація АТ, непросто. За даними ДКЦПФР, процес іде повільно. “У секторі превалюють дві тенденції. Перша — неповага до закону. Друга — некомпетентність бізнесу в питаннях корпоративного управління і неготовність платити за якісну підготовку до реорганізації”.

В Україні триває трансформація акціонерних товариств. 12 травня Верховна рада прийняла норму про збільшення максимальної кількості учасників товариств з обмеженою відповідальністю з десяти до ста осіб.

Товариства, створені до прийняття цієї новації, зобов'язані внести у свої статути відповідні зміни до 1 січня 2012 року.

Прийняття даної норми обумовлене тим, що багато ТОВ, створених в результаті малої приватизації, у зв'язку з участю у них трудових колективів підприємств має значну кількість учасників — тоді число учасників не обмежувалося.

Більшість цих підприємств не має матеріальних та організаційних ресурсів для реорганізації у зв'язку з обмеженням максимальної кількості учасників. Депутати вважають, що запропоновані ними зміни захистять права таких учасників ТОВ.

Депутати від фракції Партії регіонів Юрій Воропаєв та Олександр Черноморов ще в 2008 році пропонували скасувати норму, яка обмежує кількість учасників ТОВ.

Робоча група, яка два роки готує закон про ТОВ, теж прийшла до висновку, що фіксувати в законі кількість учасників не слід. Мовляв, товариство — це добровільне об'єднання учасників для сумісного ведення бізнесу.

Як потрапити в десятку

“Питання кількості учасників ТОВ — одне з принципових в державному регулюванні. Обмеження кількості учасників сотнею осіб дозволить акціонерним компаніям, які хочуть вийти з-під впливу регулятора — ДКЦПФР — зробити це. Чи правильний їх намір, покаже їх спроможність залучати інвестиції через ТОВ”, — вважає директор з корпоративного управління компанії SigmaBleyzer Діана Смахтіна.

Ці зміни позитивно вплинуть на приведення діяльності акціонерних товариств у відповідність до вимог закону про акціонерні товариства, переконана директор департаменту юридичної фірми “Салком” Катерина Сокуренко.

“Прийняти рішення щодо перетворення у ТОВ зможуть ті відкриті та закриті акціонерні товариства, кількість акціонерів у яких була більше десяти, але менше ста осіб”, — говорить вона.

У вересні 2008 року був прийнятий закон “Про акціонерні товариства”, який змінив класифікацію АТ на приватні та публічні замість закритих та відкритих, і встановив кількісне обмеження числа акціонерів приватного товариства — не більше ста.

Закон запровадив детальніше регулювання діяльності товариств порівняно із законом “Про господарські товариства” та зобов'язував 30 тисяч раніше створених АТ до кінця квітня 2011 року визначитися із своїм типом: стати публічним чи приватним товариством або обрати іншу організаційно-правову форму.

Більша частина таких фірм створювалась шляхом приватизації держпідприємств і має велику кількість акціонерів — понад 1 тисячу осіб. Приведення діяльності акціонерних товариств до норм закону полягає у трансформації закритих та відкритих акціонерних товариств у публічні та приватні.

Однак закриті та відкриті акціонерні товариства нерідко реорганізуються в товариства з обмеженою або додатковою відповідальністю, а іноді — в командитні.

“АТ, які налічували до десяти акціонерів, часто перетворювалися у ТОВ. Хоча була й негативна практика: у ТОВ перетворюватися компанії з більшою кількістю акціонерів. Однак з огляду на законодавче обмеження числа учасників “зайві” люди “губилися”, — констатує керівник проектів компанії “Кінто” Олена Васильченко.

За її словами, колишні акціонери часто скаржилися і намагалися відновити свої права. Також зустрічалися нетрадиційні, хоча й законні підходи до обрання організаційно-правової форми: перетворення АТ з кількістю акціонерів понад десять у товариства з додатковою відповідальністю — ТДВ і приватні підприємства.

Формально перешкод для цього не було. За законом про господарські товариства, ТДВ — окремий вид товариства. Проте закон лише дає визначення цього товариства і далі відсилає до статей, присвячених ТОВ. Серед них статті, яка обмежувала максимальну кількість учасників ТОВ десятьма особами, не було.

Таке обмеження щодо ТОВ існувало не завжди. Воно було введене у 2007 році на виконання положень Цивільного кодексу, який передбачав наявність такого обмеження у законі. Його суть обумовлена особливостями функціонування таких товариств. За логікою, це обмеження повинно було поширюватися і на ТДВ.

“Якщо учасників ТДВ, яке працюватиме за правилами, встановленими для ТОВ, налічується десятки, а то й сотні осіб, чи не буде їм важко домовлятися між собою? Чи не станеться так, що чиїсь права будуть порушені, а хтось буде виключений з товариства? Закон це дозволяє”, — застерігає Васильченко.

Згідно з Цивільним кодексом, учасники товариства з додатковою відповідальністю солідарно несуть додаткову відповідальність за його зобов'язаннями своїм майном у розмірі, який встановлюється статутом товариства, і є однаково кратним для всіх учасників до вартості внесеного кожним учасником вкладу.

У разі визнання банкрутом одного з учасників його відповідальність за зобов'язаннями товариства розподіляється між іншими його учасниками пропорційно їх часткам у статутному капіталі товариства.

Перетворення ж АТ у приватне підприємство після 30 квітня 2011 року вже неможливе, оскільки закон про акціонерне товариство дозволяє перетворення АТ лише в інший вид господарського товариства або виробничий кооператив.

Різні боки однієї медалі

Між ЗАТ і ТОВ існують відмінності, зокрема, з точки зору прав акціонерів.

Наприклад, за законом про господарські товариства, учасника ТОВ, який погано виконує свої обов'язки або перешкоджає досягненню цілей товариства, можна виключити з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють більш ніж 50% загальної кількості його голосів.

В акціонерному товаристві, навіть приватному, порядок відчуження акцій та отримання плати за них простіший, а виключення з числа акціонерів неможливе.

“Акціонерам товариств, керівництво яких з огляду на недавнє збільшення максимальної кількості учасників з десяти до ста запропонує перетворення саме на ТОВ, рекомендую уважно вивчити статут і отримати докладну інформацію про права учасників ТОВ та особливості їх діяльності”, — радить Васильченко.

Втім, поки одні компанії бажають перейти на дешевші види товариств порівняно з акціонерною формою, в останніх теж з'являються свої прихильники.

“Недержавним пенсійним фондам цікаво вкладати кошти в довгострокові активи, зокрема, виробництво. Наш НПФ став учасником одного ТОВ. Оскільки ми не можемо дозволити собі ризиковість і непрозорість, то поставили мету перед нашими співвласниками реорганізуватися в публічне акціонерне товариство, випустити акції і вивести їх на біржу, а потім ввести до лістингу”, — розповів заступник директора корпоративного недержавного фонду НБУ Олег Макаренко.

Зрозуміти, як проходить трансформація АТ, непросто. За даними ДКЦПФР, процес іде повільно. “У секторі превалюють дві тенденції. Перша — неповага до закону. Друга — некомпетентність бізнесу в питаннях корпоративного управління і неготовність платити за якісну підготовку до реорганізації”, — підкреслила Смахтіна.

Вікторія БОНДАРЧУК

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ

SpaceX запустила частную миссию к Луне. Как развивается космическая гонка миллиардеров Маска и Безоса?

[07:00 16 января]

[BBC News Русская служба, 15 января 2025]

Основатель Amazon Джефф Безос и его компания Blue Origin вот-вот запустят ракету New Glenn. Запуск должен был состояться еще в понедельник, но был отложен по техническим причинам — и, скорее всего, произойдет в ближайшие дни. Все это происходит на фоне успехов SpaceX Илона Маска: компания в прошлом году совершила прорыв, посадив часть гигантского корабля Starship прямо на стартовую площадку. А сегодня ракета Falcon 9 компании SpaceX отправилась к Луне вместе с двумя посадочными модулями, созданными частными компаниями из США и Японии. Они будут исследовать лунный грунт и изучать магнитное поле земли. Компании обоих миллиардеров были основаны более 20 лет назад. SpaceX значительно опередила конкурента за последние годы, но успешный запуск New Glenn может сократить отставание.

НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.