З 28 лютого Україна отримала тисячі терміналів для супутникового інтернету Starlink як допомогу Ілона Маска у війні з Росією. Ними користуються військові, “Укрзалізниця” та інтернет-провайдери. Обладнання продовжує надходити, але конкретики мало. Відповідаємо на найпоширеніші запитання.
Якщо я скачаю додаток Starlink, відразу зможу підключитися до інтернету?
Коротка відповідь: ні.
SpaceX відкрила передзамовлення на супутниковий інтернет Starlink в лютому 2021-го. Україна за планом мала стартувати в 2022-му. Напад Росії значно прискорив процес.
“Ми працювали з українцями приблизно півтора місяця”, — заявила під час виступу в Каліфорнійському технологічному інституті президентка SpaceX Гвінн Шотвелл. Компанія чекала на офіційний лист із дозволом на роботу в країні, але його замінив обмін твітами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова з Ілоном Маском.
Перші 500 комплектів обладнання Starlink надійшли до України 28 лютого. За наступних два тижні однойменний додаток, за статистикою аналітичної платформи Sensor Tower, завантажили 98 000 українських користувачів. Він не надає доступу до інтернету, лише допомагає керувати обладнанням.
Головна складова Starlink — сузір’я невеликих супутників, що літають над планетою на низькій орбіті близько 550 км. Зараз їх понад 2000, положення кожного можна побачити в інтерактивному режимі.
Щоб зловити супутниковий сигнал, потрібна антена-тарілка та Wi-Fi роутер, цей комплект коштує $499. З травня 2022-го розцінки злетять: термінали — до $599, абонплата — до $110 на місяць.
В Україну завезли понад 10 000 терміналів — це багато чи мало?
Для Маска Starlink — проєкт на $20—30 млрд. За перший рік він хотів підключити пів мільйона користувачів, але поки що план виконаний на 50%. У Starlink 250 000 приватних та корпоративних користувачів, повідомив віцепрезидент SpaceX Джонатан Хофеллер наприкінці березня 2022-го.
“Напевно, ми одна з країн, де найбільше Starlink у світі”, — казав Федоров у інтерв’ю “Суспільному”. В Україні вже 10 000 терміналів, а це 4% аудиторії Starlink.
Хто й скільки платить за термінали та послуги Starlink для України?
Коротка відповідь: десятки мільйонів доларів та безліч неназваних донорів
Частина терміналів — допомога від Ілона Маска. Найбільша публічно відома поставка Starlink — 5000 терміналів, доставлених Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).
Скільки це коштувало? За словами речниці USAID Ребекки Чаліф, доставку партії забезпечила “низка зацікавлених сторін”, що зібрала $15 млн. До суми входять логістичні витрати, саме обладнання та оплачені послуги зв’язку. “Пожертвування приватного сектору вартували близько $10 млн”, — йшлося в заяві USAID, де співпраця зі SpaceX називається державно-приватним партнерством.
Хто саме ці зацікавлені сторони та який їхній внесок, у USAID не конкретизують. Гвінн Шотвелл згадувала в своїх заявах допомогу Франції та Польщі. Ймовірно, близько $3 млн від загальної суми профінансували США, випливає з документів, що отримало видання The Washington Post.
Закупками Starlink займаються й неурядові організації. Львівський IT-кластер купив термінали зі знижкою та забезпечує критично важливі підприємства в західних регіонах. 25 комплектів передали Львівській міськраді, по 10 — до Івано-Франківської області й Закарпаття.
За мінімальними комерційними розцінками SpaceX 10 000 терміналів та пів року користування послугами коштували б майже $11 млн без врахування доставки. Чи брала Україна безпосередню участь у закупівлях? На момент публікації Forbes не отримав відповіді від Мінцифри та Держспецзв’язку, що опікуються Starlink в Україні.
Валентина ДУДКО
Что скажете, Аноним?
[15:06 24 ноября]
[11:45 24 ноября]
[08:15 24 ноября]
15:45 24 ноября
12:30 24 ноября
12:00 24 ноября
11:30 24 ноября
10:00 24 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.