Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Тарифоутворення: RABство по-українськи

[08:15 02 августа 2017 года ] [ Новое время, 1 августа 2017 ]

Як нас по-новому обдиратимуть через стимулююче тарифоутворення?

На своїй сторінці у Фейсбуці Голова Національної комісії Дмитро Вовк повідомив про завершення підготовки нормативної бази для впровадження стимулюючого тарифоутворення для дистрибуції електричної енергії.

Суть стимулюючого тарифоутворення (RAB-регулювання, Regulatory Asset Base) полягає у стимулюванні приватного інвестора (як правило, мережевих компаній) до капіталовкладення у модернізацію активів через регулярне повернення відсотків від вкладеного капіталу в обмін на дотримання кількісних та якісних показників діяльності монополіста, що будуть забезпечені внаслідок модернізації.

Тобто стимулююче регулювання створює умови для ведення чесного бізнесу, в якому захист споживача є одним з пріоритетів. Вже більше 20 років ця система широко застосовується в Західній Європі.

Але так історично склалось в нашій країні, що енергетичним бізнесом займаються люди, які мають прямий вплив на регуляторну політику держави.

У наших президентів і власників енергетичних бізнесів завжди були теплі та щедрі взаємини. За часів Януковича, це був щедрий розпродаж низки енергетичних підприємств з розіграним спектаклем “приватизація” за копійки з заздалегідь прописаними умовами під своїх друзів-олігархів.

А тепер методи обкрадання стали більш вишуканими та удосконаленими, з натяком на “європейську практику”. Сьогодні це не тільки дерибан бюджетних коштів, це ще і стягнення данини з кожного громадянина (під приводом Роттердаму, абонплати, а тепер і РАБ тарифу).

Зміст залишається той самий — голова держави через своїх маріонеток проштовхує потрібні рішення, які збагачують друзів-олігархів за рахунок тепер ще і споживачів.

Повертаючись до суті рішення, Комісія збирається закласти в так зване RAB -регулювання дохідність для обленерго на рівні 12,5% річних на нову базу (йдеться про інвестиції в нові активи)  і так само 12,5 річних дохідності на стару базу (наявні активи компаній).

Фактично це означає, що обленерго, для яких буде запроваджене RAB —регулювання, зможуть додатково отримувати 12,5% дохідності на старі активи, які у них є, і на нові активи (все те, що вони побудують після запровадження нового регулювання).

На жаль, ставки на нові активи такі, що ніякий реальний інвестор не прийде. Зате з такими відсотками на стару базу — кожен з нас вдруге заплатить в кишені власникам обленерго за державні активи, які їм вже і так дістались за наш же рахунок в складі тарифів.

Варто всім розуміти, що ставка на старі активи — це дохідність не на вкладений капітал, а на активи, створені споживачем через тарифи чи взагалі ще за Радянського союзу. Майже всі інфраструктурні об’єкти нинішніх обленерго та і облгазів — все побудовано за тарифні кошти споживачів. Але дохід будуть отримувати сьогоднішні акціонери, яким ці державні активи дістались майже безкоштовно. Саме тому на старі активи має бути набагато менша ставка дохідності (1-3 %), але аж ніяк не 12,5%. А на нові активи — навпаки, будь ласка, робіть більшою ставку, за умови, що акціонер вкладе свої чи кредитні гроші, і зможе отримувати назад відсотки. З ставкою на нові активи в розмірі 12,5% — великі сумніви, що зайдуть інвестиції.

А тепер основне питання: Чи власники обленерго, облгазів за весь час свого “господарювання” з моменту приватизації залучили хоч якісь інвестиції, які варто було б їм повертати через RAB-регулювання? Ні. Чи є переліки об'єктів з графіками фінансування комплексної модернізації, надані приватними обленерго, облгазами НКРЕКП? Немає. Чи опрацьовано Регулятором критерії ефективності обленерго, облгазів для запровадження стимулюючого регулювання? Не чули про таке.

То може, хтось просто хоче щороку “пропускати” через свої структури сотні мільйонів доларів на “ремонт та утримання” обленерго, облгазів, за багато років не здійснивши жодних дій з підвищення ефективності підприємств після приватизації та не вклавши жодної власної копійки на модернізацію.

Ось така суть стимулюючого регулювання, за українською версією,— переоцінити регуляторну базу (майно) задешево отриманого майна і регулярно повертати друзям Президента величезні відсотки від новооціненої регуляторної бази.

Це просто чергова бізнес-схема від Президента руками Регулятора під назвою “справедлива ринкова переоцінка”, що напряму є кешом власникам обленерго.

З новими рішеннями про РАБ тепер кожен з нас буде платити в рази вищі ціни за електроенергію, тепло, воду, а потім і газ. Прикро, що Регулятор розказує байки народу про європейські ціни та європейську якість, і що от потерпіть ще трошки, викладіть всю свою зарплату на комуналку — і згодом тарифи стануть меншими. Нацкомісія навіть створила презентацію, присвячену введенню RAB тарифу, яку, якщо сильно не вчитуватись, то можна дійсно повірити, що Комісія прийняла чергове справедливе рішення, згідно з найкращими європейськими практиками. А рильце, на жаль, в пушку.

“Роттердам+” та абонплата за газ — то були квіточки — подача з барського столу. От тепер будуть справжні ягідки — додаткові десятки мільярдів гривень в кишені друзів президента.

Апетити ростуть, крадуть все брутальніше.

P.S. Зауважте, що все відбувається досить послідовно, одразу виставили міноритарні пакети обленерго на приватизацію, що “дивним чином” в негайному порядку провелось до рішення по РАБу. Чекайте тепер на аналогічне рішення Регулятора по облгазам.

Вікторія ВОЙЦІЦЬКА, секретар комітету Верховної ради з питань паливно-енергетичного комплексу

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.