Агентство з запобігання корупції звинувачує дюжину транснаціональних корпорацій у спонсоруванні війни. Forbes розібрався, які для цього підстави та чи буде це мати якісь наслідки
2 лютого український FMCG-ринок сколихнула новина: Національне агентство з запобігання корупції (НАЗК) внесло найбільшого у світі (виторг за 2022 рік — $80 млрд) виробника побутової хімії та товарів особистої гігієни Procter&Gamble (P&G) до списку міжнародних спонсорів війни.
P&G виробляє відомі бренди Gillette, Lenor, Always та інші.
Підставою для цього, зазначають в агентстві, стало те, що попри заяви про зменшення присутності у РФ, транснаціональна компанія навіть збільшила обсяги діяльності у грошовому виразі. У НАЗК наводять приклад, що P&G підняла ціни на 40% на товари, щоб компенсувати втрату доходів через скорочення кількості брендів. Ще у березні 2022-го P&G повідомила, що зупиняє інвестиції та рекламну діяльність у Росії, а у продажі залишаться тільки товари базової гігієни. “Але за результатом року ми бачимо, що у них зросли доходи, відповідно і зросли податки, які вони сплачують до російського бюджету”, — пояснює Forbes очільниця напряму мінімізації корупційних ризиків у санкційній політиці НАЗК Агія Загребельська.
Procter в Україні та РФ
У Росії у P&G є два заводи — у Санкт-Петербурзі та Новомосковську Тульської області. Компанії, зокрема, належать бренди: Pampers, Ariel, Tide, Lenor, Always, Tampax, Braun, Gillette, Head & Shoulders, Pantene, Fairy, Mr. Proper, Oral-B, Blend-a-Med, Old Spice, Safeguard. В Україні у транснаціонального гіганта є завод у Борисполі під Києвом та у Покрові, що на Дніпропетровщині. Останній тимчасово зупинив своє виробництво через обстріли РФ, каже постачальник продукції P&G, який не хоче бути згаданим у цьому матеріалі.
Крім Procter&Gamble, у списку міжнародних спонсорів війни ще 12 компаній, зокрема, французький виробник овочевих консервів Bonduelle та мережа гіпермаркетів Leroy Merlin.
Forbes розібрався, чим загрожує гучне рішення НАЗК P&G та іншим. У Procter&Gamble на момент публікації матеріалу не надали коментар. Директор відділу продажів P&G Микола Каряка повідомив Forbes, що відповідний відділ займається запитом.
Що таке список спонсорів війни
Bonduelle — ще одна із компаній, яка продовжує ведення свого бізнесу в РФ і, як і P&G, внесена до списку міжнародних спонсорів війни. Однак у неї причина потрапляння у список зовсім інша. Її продукцію знайшли у кошиках російських військових (Компанія спростовує свою причетність до цього). “Кожне рішення приймається індивідуально, цей список не схожий на реєстр, де просто включаються всі компанії, що діють у Росії”, — пояснює Загребельська.
Насамперед до списку міжнародних спонсорів війни вносять компанії, які знаходяться чи юридично зареєстровані в країнах санкційної коаліції, каже Загребельська. І додає, що також у нього входять компанії, яких немає у санкційних списках, але вони продовжують ведення бізнесу у РФ і спонсорують війну, збільшуючи свої доходи, пояснює вона.
Цей список створили у червні 2022-го за ініціативою НАЗК та Міністерства закордонних справ, розповідає Загребельська. За її словами, участь НАЗК у санкційній політиці передбачена, зокрема, міжнародною групою Єрмака — Макфола та указами президента. Усі компанії, які входять у нього, публікуються на офіційному сайті НАЗК “Війна&Санкції”.
Який вплив має внесення до списку
Внесення компаній у список не створюють для бізнесу юридичних наслідків як, наприклад, введення санкцій, каже Загребельська. “Це інститут репутації”, — пояснює вона. Однак після того, як компанія опиняється у списку міжнародних спонсорів війни, вона може потрапити до найбільшої у світі бази для перевірки контрагентів World-Check. Банки чи страхові компанії використовують її для оцінки ризиків. Зокрема, присутність у цій базі може обмежити діяльність компанії, приміром, з банками, страховими компаніями, каже керівник практики безпеки бізнесу юркомпанії Juscutum Дмитро Дичаковський. “Також є ризики щодо обмеженого доступу до корпоративних та особистих фінансів власників або самої компанії”, — додає він.
Проте навряд чи внесення у список міжнародних спонсорів війни вплине на P&G. “Вона велика, й дрібні компанії не можуть відмовитися з нею співпрацювати, — каже адвокат юридичної компанії Arzinger Катерина Гупало. — Це спрацює не на рівні законодавчих обмежень, а на рівні кожної людини. Це не санкції, це більше репутаційний інструмент”.
Ната ШТУКА, Валерія ФЕДОРЧУК
Что скажете, Аноним?
[16:52 23 ноября]
[14:19 23 ноября]
[07:00 23 ноября]
13:00 23 ноября
12:30 23 ноября
11:00 23 ноября
10:30 23 ноября
10:00 23 ноября
09:00 23 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.