Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Скандал з Порошенком. Чи доречно жалітись в ЄС на порушення прав опозиції

[08:00 04 марта 2024 года ] [ BBC News Україна, 1 березня 2024 ]

Європарламент переконаний, що під час війни “не можна нехтувати будь-яким політичним ресурсом, який може представляти справу України на будь-якому міжнародному форумі”.

 В Україні розгорівся політичний скандал через те, що опозиція в особі експрезидента Петра Порошенка поскаржилась в ЄС на владу, яка порушує їхні права на безперешкодний виїзд у відрядження за кордон. Владі це не сподобалось, адже, мовляв, може зашкодити процесу вступу до ЄС — мовляв, не варто скаржитись до Брюсселя на внутрішні проблеми.

Але, як звертають увагу експерти, саме така політика держави щодо опозиції і може зашкодити євроінтеграції. А численні випадки дуже дивних заборон саме Петру Порошенку і так помічають в Євросоюзі. І навіть згадали про це в окремій резолюції Європарламенту.

Ще ввечері 29 лютого у телеграм-каналах почали поширювати лист-скаргу Порошенка єврокомісару з питань розширення від Угорщини щодо заборон на виїзд. А зранку віцепрем’єрка з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина звинуватила Петра Порошенка у спробі зриву євроінтеграції України.

“Вважаю проявом найвищого цинізму звернення до єврокомісара з питань розширення, фактично, із закликом зупинити подальший рух України переговорним процесом через особисті інтереси”, — заявила віцепрем’єрка з європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина у коментарі “Європейській правді”.

Експрезидент і лідер опозиційної партії “Європейська солідарність” Порошенко не раз зіштовхувався з труднощами, коли намагався виїхати за кордон у відрядження. На це ж скаржились і низка опозиційних депутатів з інших фракцій, зокрема Роман Костенко з “Голосу”.

Із запровадженням воєнного стану чоловікам віком 18-60 років заборонили виїзд з країни без спеціальних дозволів.

Народні депутати-чоловіки хоч і звільнені від мобілізації, але також мали отримувати дозвіл на відрядження. Депутати-жінки певний час їздили вільно.

Проте після низки скандалів, зокрема і з депутатами зі “Слуги народу”, які їздили на відпочинок за кордон, Володимир Зеленський своїм указом заборонив нардепам відрядження без спеціального дозволу. Це стосується і жінок, і чоловіків.

Якщо депутат хоче поїхати у відрядження, то має представити керівництву парламенту документи — куди і навіщо. Після цього отримати спеціальний дозвіл, який пред'явити на кордоні.

У Порошенка з цим часто виникали проблеми, іноді прямо на кордоні. В грудні йому і зовсім заборонили в'їзд через “таємничий лист” від СБУ, де нібито йшлося про те, що він може стати “інструментом в руках російських спецслужб за кордоном”. Його зупинили просто на кордоні, хоча він мав усі дозволи на руках. А в лютому 2024 року його не пустили на Мюнхенську безпекову конференцію.

Європейський комісар із питань розширення Олівер Варгеї 29 лютого опублікував лист від лідера “ЄС”, в якому Порошенко попросив його вплинути на уряд України і припинити “дискримінаційну практику” невипуску за кордон.

У листі було прохання до Варгеї звернутись до уряду України і, у разі відсутності відповіді, — порушити це питання в контексті прийдешнього звіту Єврокомісії про прогрес України щодо руху в ЄС і розробки переговорної рамки про вступ.

Показово, що у четвер 29 лютого Європарламент ухвалив резолюцію про необхідність і далі підтримувати Україну з боку ЄС після двох років війни з Росією, де також йшлося про досягнення України на шляху підготовки до членства в ЄС.

Але там був і пункт про те, що у Європарламенті стурбовані обмеженнями поїздок за кордон для українських депутатів, зокрема опозиціонерів.

Європарламент переконаний, що під час війни “не можна нехтувати будь-яким політичним ресурсом, який може представляти справу України на будь-якому міжнародному форумі”.

Від QR-коду до “таємничих листів” з СБУ

Порошенко, який як експрезидент має багато зв'язків у міжнародній спільноті, не раз мав проблеми з виїздом за кордон під час воєнного стану.

У травні 2022 року його випустили тільки з третього разу: спочатку в нього нібито не спрацював QR-код на підписаному спікером Ради розпорядженні про відрядження, потім, сказали прикордонники, він “надав не всі документи”.

Але найгучніший скандал, який став міжнародним, стався у грудні 2023 року, коли Порошенка не пустили у відрядження до Польщі та США, тому що влада в останній момент скасувала дозвіл на виїзд через “таємничий лист” від спецслужб.

Пізніше у СБУ пояснили, що в такий спосіб вони зірвали російську ІПСО, і що Порошенко нібито “мав стати інструментом в руках російських спецслужб”, тому що планував зустрітися в тому числі з угорським прем'єром Віктором Орбаном, який висловлює антиукраїнську позицію і є “другом Путіна”.

війна

Автор фото ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛ ПЕТРА ПОРОШЕНКА

Проблеми з виїздом за кордон у Порошенка постійно

 

На скандал здивовано відреагували в Угорщині, зазначивши, що не хочуть “відігравати жодної ролі у внутрішньополітичній боротьбі президента Зеленського”, і що саме “такі політичні чистки є ще одним свідченням того, що Україна ще не готова до членства в ЄС”.
Але не пройшло і двох місяців, як ситуація повторилася. У лютому 2024-го Порошенку не дали виїхати на Мюнхенську безпекову конференцію, тому що там на нього нібито чатувала небезпека.
“Причиною нібито стало звернення керівника ГУР Кирила Буданова щодо “ймовірної небезпеки” для Петра Порошенка під час перебування у Європі”, — йшлося у повідомленні фракції “ЄС”.
Тому Порошенко, як підтверджують його однопартійці, поскаржився на ситуацію єврокомісару.
“Дуже показово, що ні автор, ні ніхто з його команди не хизується ним у соцмережах. Думаю, вони не очікували, що єврокомісар опублікує скріни. Тобто, припускаю, сподівалися приховати свою безпосередню роль у майбутніх негативних рішеннях по Україні. Це обурливо”, — думає віцепрем'єрка Стефанішина.
Вона каже, що так, “є певна дискусія” щодо ситуації з відрядженнями представників різних гілок влади у воєнний стан, і “це не питання однієї-єдиної конкретної особи, хоча президент Порошенко і намагається представити це саме так”.
Стефанішина наголосила, що вона — представниця уряду і не може оцінювати процедури у Раді, але відзначила, що “цей лист показує найгірше у нашій політиці”.
“Брюссель і Париж і так все бачать”
У Порошенка справді нічого не повідомляли про скаргу єврокомісару, але не заперечують, що вона була. У опозиції кажуть, що обвинувачуючи опозицію, влада не розуміє, що сама створила цю проблему.
“Влада обурена, що питання невипуску опозиції у відрядження отримало найвищу увагу в ЄС. Кажуть, ніби це опозиція “зриває євроінтеграцію”. Якраз навпаки. Євроінтеграції загрожують авторитарні дії влади. Неможливо одночасно іти в Європу і будувати в Україні диктатуру”, — каже Ростислав Павленко, однопартієць Порошенка.
“Підхід “патаму чта можем” — російський, а не європейський. Його вже не терпітимуть... Сподіватися, що партнери не бачать, і будуть далі потурати — марно. Треба звикати: на шляху до Європи диктаторські замашки не терпітимуть”, — вважає депутат.

“Замість припинити будувати авторитарну державу, політичну цензуру і цькування опозиції, влада шукає винних, хто ж це наскаржився європейцям на повернення практик Януковича в українську політику. Брюссель, Вашингтон, Париж і Берлін і самі все це бачать”, — пише Ірина Геращенко, інша соратниця експрезидента.

війна

Автор фото FACEBOOK ОЛЬГА СТЕФАНІШИНА

На думку Гаращенко, замість звинувачувати “партнерів у тому, що вони говорять владі правду про неєвропейськість її дій”, влада має припинити тиск на опозицію, бізнес, журналістів “і всіх неугодних”, а також повернути трансляцію засідань Верховної Ради і закрити телемарафон.

Сергій Сидоренко, головний редактор “Європейської правди”, якій Стефанішина розповіла свою оцінку дій Порошенка, вважає, що така “завзята та гротескна” боротьба влади з Порошенком “шалено і просто зараз” шкодить Україні, а “стратегічно” — і самій владі.

На його думку, такі новини ніяк не впливають на рейтинги Порошенка, а ще нагадують політичне минуле України, коли Віктор Янукович так само затято боровся зі своєю опоненткою Юлією Тимошенко. Що тільки посприяло її популярності, а самому Януковичу успіхів не принесло.

Експерт Володимир Горбач нагадує, що заборона стосується усіх депутатів і багато представників опозиції нарікають на порушення їхніх прав. Він закликає не боротись з конкретними політиками, усунути причини порушення їхніх прав.

“Кому як не їй, віцепрем’єрці з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, знати, що існуюча в Україні практика переслідування опозиції і усіх неугодних владі осіб аж ніяк не сумісна з членством у ЄС”, — вважає Горбач.

На його думку, звинувачувати людей у тому, що вони звертаються в ЄС за захистом демократії, це усе одно, що звинувачувати осіб, які шукають справедливості у Європейському суді з прав людини.

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.