Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Що відбувається з українським бізнесом на карантині

[15:29 22 апреля 2020 года ] [ Бизнес Цензор, 22 апреля 2020 ]

БізнесЦензор зібрав хроніки життя українського бізнесу на карантині.

Карантин в Україні можуть продовжити до 12 травня. Водночас вже п'ять тижнів карантину позаду.

Український бізнес стоїть на паузі і рахує збитки.

Реєстрація нових компаній та ФОПІв скоротилася в рази, продажі нового житла фактично зупинилися, різко впало споживання пального. А обороти закладів громадського харчування знизились на 70%.

Європейська Бізнес Асоціація провела експрес-опитування серед малого та мікробізнесу, який є основою ринкової економіки та формує середній клас. Воно показало, що 18% респондентів розглядають варіант закриття бізнесу, 78% повідомляють про втрати до 75% від доходів, і тільки 4% фіксують збільшення прибутку.

БізнесЦензор зібрав хроніки життя українського бізнесу на карантині.

Ринок праці. За даними сервісу з пошуку роботи Work.ua, з 17 березня кількість відкритих вакансій скоротилася більше ніж вдвічі: на 17.03 відкритих вакансій було 38 171, а вже 21.04 їхня кількість скоротилася до 16 683.

Водночас кількість нових резюме скоротилася за цей період з 78,7 тис. до 51 тис.

Що відбувається з українським бізнесом на карантині 02

В ІТ галузі, яка минулого року експортувала комп'ютерних послуг на $4,2 млрд, кількість відкритих вакансій з 16 березня по 20 квітня скоротилася з 7 326 до 4 919.

Реєстрація бізнесу. Реєстрація нових компаній та фізичних осіб-підприємців за час карантину скоротилася в три рази. Якщо до карантину щотижня реєструвалося більше 5 тисяч ФОПів, то вже на 19 квітня кількість реєстрацій протягом тижня скоротилася до 1,5 тисяч, повідомляє Опендатабот.

Водночас кількість реєстрацій нових компаній скоротилася з 1,5 тис. до 495 реєстрацій на тиждень.

Що відбувається з українським бізнесом на карантині 03

Будівельний ринок. Як повідомила компані InCo home, яка інвестує в будівництво нового житла, за підсумками першого кварталу ринок первинної нерухомості в Києві втратив 15% продажів.

“Фіксуємо 15% зниження (продажів) в порівнянні з січнем-березнем 2019 року. За динамікою бачимо збільшення продажів в лютому місяці, частина покупців, хто раніше відкладав покупку квартири, зробили це в останній місяць зими. Продажі нового житла фактично зупинилися, добудовуємо те, що було розпочато раніше, готуємо технічні та дозвільні документи, але поки не інвестуємо в процес нового будівництва”, — розповідає Богдан Серотюк, співвласник і партнер InCo home, яка інвестує в будівництво 20 нових ЖК Києва.

Падає і кількість угод купівлі нових квартир у розстрочку. У компанії відзначають, що в січні 40% покупок здійснювалися в розстрочку, в лютому вже 34%, а в березні тільки 20% покупців скористалися розстрочкою.

“Карантин вплине на терміни введення в експлуатацію житла, особливо комплексів з низьким рівнем готовності… Надійні забудовники, у яких хороший запас міцності, в наступні два-три роки перетворяться в монополістів. Невеликим компаніям пережити цю кризу буде дуже складно, якщо взагалі можливо”, — вважає Серотюк.

Ринок нафтопродуктів. Падіння попиту відчувають на собі і гравці роздрібного ринку нафтопродуктів, адже під час карантину майже половина мешканців міст України скоротила споживання пального.

За даними соціологічного дослідження Factum Group, яке було проведене на замовлення “Консалтингової групи А-95”, скоротили або зовсім припинили заправляти особисті автомобілі через введеного в країні карантину 46,4% опитаних респондентів.

Соціологи опитали опитали 400 респондентів, які живуть в містах з населенням від 50 тис. В результаті, 8,3% опитаних зовсім перестали купувати пальне після введення карантину, 26,4% — вдвічі скоротили споживання, 11,7% — зменшили його приблизно на третину.

Однак 53,6% опитаних відповіли, що карантин не вплинув на обсяг купівлі пального на АЗС.

Через обвалу цін на нафту та падіння попиту зменшується і ціна пального на українських АЗС. З 26 березня по 2 квітня середні ціна бензину А-95 знизилася з 26,2 грн/літр до 23 грн/літр.

Наразі “недорогі” мережі знизили ціну за літр А-95 до 20 грн і нижче (в залежності від мережі та регіону). Водночас мережі, які працюють в преміальному сегменті, поки ще тримають ціни на рівні 26 грн/літр.

Вартість літри дизельного пального та автомобільного газу за цей період впала на дві гривні.

КАБАРЕ. Більше половини кафе, барів та ресторанів протягом п'яти тижнів карантину припинили свою роботу.

Обороти закладів громадського харчування скоротилися з початку березня на 73%, свідчать дані компанії з автоматизації роботи ресторанів Poster, яка обслуговує 12 тис. закладів.

Зараз єдина можливість вижити ресторанам — онлайн.

“Коли закрилися ресторани (мережі), продажі відразу ж упали на 75-80%. Але за перший місяць ми змогли вийти на 35% від загальної кількості продажів, які ми виконували до введення карантину (за допомогою онлайн). Це дозволяє виплачувати заробітну плату частині персоналу”, — розповів в інтерв'ю НВ співвласник ресторанів Mafia, CastMafia, BAO, NAM Тарас Середюк.

E-commerce. Карантин кардинально змінив спосіб взаємодії бізнесу з клієнтами — на самоізоляції споживачі масово почали робити покупки онлайн, де вони віддають перевагу продуктам першої необхідності.

Це змусило бізнес поспіхом переорієнтовуватися, в онлайн перейшли такі великі рітейлери як Сільпо та кондитерська корпорація Roshen.

В першу чергу від цього виграли великі інтернет-магазини та онлайн майданчики.

За даними порталу Retailers, в березні різко зросла відвідуваність у тих сервісів, чиї товари і послуги стали затребуваними в умовах карантину та самоізоляції: у сервісу замовлення продуктів Zakaz.ua відвідуваність зросла на 73,7%, у аптечного маркеплейсу Liki24 — на 73%, а в Tabletki.ua — на 32%.

За підсумками 2020 року ринок доставки продуктів харчування може вирости до 50 млрд грн (з 20 млрд грн у 2019 році), — прогнозують аналітики Pro-Consulting.

Юрій ВІННІЧУК

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.