Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Про що розповість Бернанке

[10:11 11 августа 2010 года ] [ Економічна правда, 10 серпня 2010 ]

Посприяти зростанню економіки жоден з потенційно можливих заходів ФРС не зможе. Тому після публікації рішення Федерального комітету відкритого ринку очікується зміцнення долара на валютному ринку, і корекція глобальних фондових ринків.

У вівторок, 10 серпня відбудеться подія, яка може визначити напрямок руху фондових ринків до кінця серпня.

Цією подією стане чергове засідання Федерального комітету відкритого ринку (Federal Open Market Committee).

Раз на 5-8 тижнів комітет затверджує монетарну політику, яка включає таргетування процентної ставки та обсяги продажу/купівлі ФРС боргових зобов'язань США.

У періоди кризи, фінансовий світ з підвищеною увагою стежить за рішеннями комітету, оскільки низька швидкість обігу грошей робить саме ФРС головним джерелом доларової ліквідності для економіки, а обрана монетарна політика визначає курс долара на ринку Forex.

У той же час рішення FOMC важливе для інвесторів на ринку акцій. Згідно з опитуванням, проведеним однією з найбільших фінансово-промислових груп Японії “Номера”, за останній місяць частка інвесторів, які вважають, що динаміка валютного ринку визначає рух ринку акцій в середньостроковій перспективі, виросла на 9% до 29%.

Це також підтверджується збільшенням зворотної кореляції між прибутковістю ринку акцій США і курсом долара відносно євро.

Про що може заявити FOMC? В останні 2 тижня серед експертів ринку посилилися спекуляції щодо того, що саме буде сказано на засіданні Федерального комітету.

При цьому основна увага звернена на можливе поновлення програм монетарної стимуляції економіки. Однак, швидше за все, конкретних натяків і вказівок на подальше стимулювання економіки FOMC не дасть. У той же час, можна розглядати два можливі варіанти розвитку подій:

Ймовірний сценарій. Прямих вказівок на можливість введення нових стимулюючих заходів не буде

Аналізуючи вижимки з протоколу попереднього засідання комітету, варто виділити дві ключові, на погляд автора, цитати: “перспективи економіки практично не змінилися, тому потреба в додаткових заходах, крім уже діючих, відсутня”, а також “надалі комітет буде змушений розглянути додаткові стимулюючі заходи, у випадку якщо економіка продемонструє явні ознаки погіршення”.

Отже, тон висловлювань FOMC буде прямо залежати від того, чи з'явилися “явні ознаки погіршення економіки” чи ні. Ймовірно, поки явних ознак недостатньо.

Хоча останні макроекономічні дані і говорять про суттєве уповільнення темпів зростання ВВП США в другому півріччі 2010 року. Однак ці темпи все ще позитивні

Так випереджаюче індикатор промислового сектора відкотився з 60 пунктів до 50, а споживчий сектор перебуває в пригніченому стані, через вкрай мляве відновлення ринку праці.

Крім того, не можна не констатувати і явні поліпшення, що відбулися за останній місяць. Помітно зросли капітальні інвестиції і доходи населення. Більш позитивною стала зовнішня картинка: боргові проблеми Європи тимчасово вирішені, а макроекономічні показники Єврозони продемонстрували несподівані покращення другий місяць поспіль.

Зрештою, прихильники більш жорсткої позиції Федерального комітету можуть посилатися на зниження загрози дефляції в силу відновлення зростання індексів споживчих цін у США в липні.

Враховуючи всі ці фактори, можна припускати, що комітет не займе односторонню позицію, яка констатує однозначне погіршення перспектив економіки. Швидше за все підсумкова позиція FOMC буде вкрай стриманою і збалансованою, а зміни в монетарній політиці будуть носити косметичний характер.

Стримана позиція комітету може змусити багатьох гравців міжнародного валютного ринку закривати короткі доларові позиції, наслідком чого стане зростання американської валюти щодо Євро.

Це негайно викличе корекцію на ринку акцій США і спричинить зниження українських акцій. Корекція ринку акцій може спровокувати зниження промислових металів і нафти.

Такий сценарій буде мати негативні, хоча, скоріше за все, нетривалі наслідки для світових фондових ринків. В той же час це допоможе уряду США вирішити одну з найважливіших проблем — підвищити попит на treasures з боку іноземних інвесторів.

Справа в тому, що останні 12 місяців іноземні інституціонали були ключовими покупцями американських держоблігацій, стаючи власниками приблизно четвертої частини щомісячного приросту державного боргу США.

При цьому послаблення долара щодо євро, викликало зниження попиту на боргові папери уряду з боку іноземних інвесторів. Хоча офіційної статистики за держборгом США за червень-липень ще немає, результати липневих аукціонів з розміщення держборгу США свідчать про зниження припливу грошових коштів на рахунок Казначейства США.

У липні від продажу treasures надійшло 29,6 мільярдів доларів проти 176,8 мільярдів у червні і 111,3 мільярдів у середньому за останні 12 місяців.

Таким чином, займаючи стриману позицію, FOMC може вплинути на зміцнення долара і посприяти припливу коштів з боку нерезидентів в казначейські папери, одночасно посиливши попит на них з боку внутрішніх інвесторів на очікуваннях дефляції.

Альтернативний сценарій. Будуть представлені нові стимулюючі заходи

Якщо події таки не будуть розвиватися з першим сценарієм і Бернанке заявить про додаткові стимулюючі заходи, то якими вони все-таки можуть бути і як це вплине на фондові ринки?

На сьогодні FOMC має 3 конкретних важеля для вливання нової ліквідності — це зниження ставки за надлишковими резервами комерційних банків у ФРС з 0.25% до 0%, реінвестування коштів, що надходять на баланс ФРС за рахунок погашень викуплених раніше іпотечних паперів і відновлення програми викупу активів.

Спробуємо відповісти на питання чому ФРС не вдасться до стимулюючих заходів?

Зниження ставки за надлишковими резервами. За своїм задумом зниження ставки за надлишковими резервами комерційних банків у ФРС має підштовхнути банки кредитувати реальну економіку.

Але в реальності, такий захід буде неефективним, оскільки сьогодні головна причина низького росту кредитного портфеля американських банків — це небажання позичальників брати нові кредити.

Як і раніше високе співвідношення боргу до загальних доходів населення і високий рівень безробіття знижує попит на кредити з боку домогосподарств. А завантаженість потужностей у промисловості всього на 70% знижує потребу в кредитах з боку реального сектору.

В результаті зниження ставки до 0% банки будуть змушені направити надлишкові резерви в ті ж казначейські зобов'язання, фінансуючи тим самим дефіцит бюджету і підтримуючи кредитну ставку в економіці на низькому рівні.

Іншими словами, за рахунок зниження ставки на надлишкові резерви, ФРС може полегшити завдання з фінансування дефіциту бюджету, але домогтися головного — простимулювати банківське кредитування, дані заходи не допоможуть.

Реінвестування коштів, що надходять на баланс ФРС. Теоретично ФРС може почати процедуру реінвестування коштів, отриманих від погашення заставних цінних паперів, аналогічну тій, яка вже зараз діє при погашенні treasures.

При цьому варто розуміти, що навіть якщо FOMC оголосить початок програми реінвестування, то це внесе лише незначні зміни в політику ФРС, оскільки термін погашення основної частини заставних цінних паперів, що висять на балансі Федеральної резервної системи, настане лише через 10 років.

Таким чином заява про дані заходи принесе більше шкоди уряду США, аніж користі. При будь-якому натяку на нові стимули долар моментально ослабне, що ще більше знизить привабливість короткострокових державних облігацій, які на сьогодні складають 40% від загального державного боргу США.

При цьому вливання, які може здійснити ФРС за рахунок реінвестування, будуть куди меншими ніж втрати від зниження іноземного попиту на казначейські папери США.

Відновлення програми викупу активів. Відновлення програми з викупу активів — це найбільш прийнятна міра з вливання ліквідності в економіку.

Однак, на думку автора, Бернанке і сам прекрасно розуміє, що всі гроші, отримані банками від ФРС за викуплені у них заставні папери, будуть одразу ж стерилізовані і в реальну економіку не потраплять.

В умовах низького попиту на кредити банки направлять отримані від ФРС кошти на фондові ринки, купівлю treasures або розмістять їх на депозитних рахунках у ФРС.

В той же час цей захід може збільшити дефолтну складову активів Федерального резерву, які і без того містять велику частину проблемних іпотечних цінних паперів.

Висновок. FOMC навряд чи заявить про нові стимулюючі заходи, і, скоріш за все обмежиться стриманим формулюванням лише з несуттєвими змінами монетарної стратегії.

Будь-яка заява про початок нових стимулюючих заходів послабить долар і знизить надходження інвестицій у США, якими штати традиційно перекривають торговий дефіцит.

При цьому, як показав побіжний аналіз, посприяти зростанню економіки жоден з потенційно можливих заходів не зможе. Тому після публікації рішення Федерального комітету відкритого ринку очікується зміцнення долара на валютному ринку, і корекція глобальних фондових ринків.

В той же час, якщо такий прогноз виявиться помилковим і ФРС допустить пом'якшення тону висловлювань, спекулянти на форексі будуть прагнути закрити короткі позиції з євро, в результаті чого долар продовжить своє падіння до 1,35-1,36, а фондовий ринок США збереже зростаючий тренд, відповідно вітчизняний ринок акцій відновить впевнене зростання.

Дмитро МОНАКОВ, директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Adamant Investments

 

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.