Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Працездатних обстежать

Загроза податкового “обстеження” може спровокувати скорочення робітників, найнятих з порушенням КЗпП.

Є кілька новин, поміж них одна — не те щоб зовсім погана. Перший заступник голови ДПА України Віктор Шейбут (куратор податкової міліції) вважає, що наймані працівники мають нести не кримінальну, а адміністративну відповідальність за отримання зарплати в конвертах. В інтерв’ю моєму улюбленому діловому тижневику Віктор Шейбут так і сказав: “За оперативними даними, в Україні 50% зарплат виплачується в конвертах… Та ми ж не хочемо перетворити всю країну на зону. Тож вихід один — штраф”. Навряд чи цей вихід комусь сподобається, але за оперативне розуміння ситуації на ринку праці варто подякувати. Я теж не хочу, щоб країна перетворилася “на зону”. Й чомусь не маю сумніву в тому, що група податківців на чолі виконавчої влади здатна реалізувати подібний національний проект.

“Зоною” ця країна може виявитися не для найманих працівників, а для роботодавців. Для когось — буквально, як, наприклад, для керівника компанії “Житомирські ласощі” Євгена Гамова, який із 23 по 26 квітня цього року провів за ґратами за підозрою в несплаті внесків до Пенсійного фонду. А решта бізнесменів отримають покарання умовно, як завжди. ВРУ прийняла в першому читанні законопроект “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо оподаткування)”. Цей документ, між іншим, надає право податковим органам здійснювати контроль за дотриманням норм законодавства про працю на всіх підприємствах незалежно від форми власності.

Податківці-upgrade отримають нові небезпечні компетенції, а саме: право доступу до будь-яких приміщень будь-якої компанії, а також право одержувати будь-яку інформацію, документи й матеріали від суб’єктів господарювання та фізичних осіб (на хвилинку — і й від найманих працівників). Нормативна назва процедур відповідає їхньому змісту — “обстеження”, формальна підстава — “направлення, підписане керівником органу ДПА”. Можна скільки завгодно говорити про те, що з огляду на розмах нових процедур підставою для їх проведення мало би бути рішення суду або щонайменше санкція прокуратури. Але група податківців навряд чи почує і тим більше прислухається.

Бізнесменам уже зараз можна готуватися до “обстеження” й готувати до нього персонал. Насамперед уважно вивчити Кримінальний кодекс. Ніхто не гарантує, що візит податківців-upgrade не завершиться справою “за фактом” у випадку виявлення на підприємстві грубих порушень законодавства про працю (ст. 172 КК) або трудових угод (ст. 173 КК), — результати “обстежень” оформлятимуть у порядку, визначеному ДПАУ. Нагадаю, що “фактові” справи в Україні можуть тривати роками. І роботодавцям, і найманим працівникам варто пам’ятати, що природну реакцію людини на примусове “обстеження” можуть легко кваліфікувати як “невиконання законних вимог” і притягнути або до адміністративної, або до кримінальної відповідальності. Залежно від ситуації.

На жаль, навіть авторитетні юристи не встигли розробити алгоритм дій — як поводитися на “обстеженні”?.. Немає практики. Років 15 тому підприємницький слух пестило інше страшне слово — “перевірка”. З часом в українському законодавстві з’явилися норми, виписані, немов у Бойовому статуті, кров’ю. Митарям заборонили проводити планові виїзні перевірки частіше, ніж раз на рік, зобов’язали повідомляти про свої візити за десять днів, встановили перелік підстав для позапланових перевірок тощо. Форми спілкування бізнесу з державою унормували, а законодавчі прогалини та перегини зацементувала та вирівняла корупція. Новий термін “обстеження” звучить принизливіше, ніж “перевірка”, але навряд чи відрізняється від нього змістовно. Решта — питання часу і нервових клітин роботодавців, які звикли працювати в умовній “зоні”.

У цій “зоні” вже зараз на 1000 працездатних осіб припадає понад 650 непрацездатних, зокрема близько 400 пенсіонерів (40% населення), за даними Держкомстату. Й у палкому прагненні покрити дефіцит Пенсійного фонду (цього року становить майже 29,6 млрд грн) шляхом втручання в трудові відносини можна наламати дров. Хоча б тому, що далеко не всі пенсіонери живуть виключно за рахунок держави — діти деяких отримують зарплати в конвертах. Але цікавить інше. Невже фахові податківці-урядовці не розуміють, що сплата відрахувань до пенсійного та інших соцфондів у повному обсязі для багатьох бізнесів означатиме закриття? Якщо цього розуміння немає — фіскалам варто поспілкуватися з бізнесменами, які привели їх до влади. Чи друзі по партії теж кандидати на “обстеження”? Залежно від ситуації?

В'ячеслав  ДАРПІНЯНЦ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin
[2010-05-26 11:30:39] [ Аноним с адреса 194.44.142.* ]

По мнению автора зарплата в конверте лучше, чем закрытие предприятия? А по западным меркам - предприятие лучше закрыть, чем платить зарплату в конвертах. Кто прав? Или лучше спросить: кто лучше живет?

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.