В Україні триває протистояння влади і представників великого бізнесу, яке може загрожувати безпеці держави, стверджують деякі західні та українські експерти. Останніми проявами цього конфлікту вони вважають звільнення з посади керівника Дніпропетровщини та бізнесмена Ігоря Коломойського і показовий арешт керівників ДСНС, причетних до завищення цін на пальне. Частина ж політологів стверджує, що йдеться про конфлікт держави конкретно з Коломойським, а не з великим бізнесом у цілому. Інша частина експертів запевняє, що наразі цей конфлікт вичерпано.
Протистояння між центральною українською владою та бізнесменом Ігорем Коломойським щодо контролю над двома підприємствами нафтової галузі стало темою публікацій у провідних європейських та американських медіа. Серед оцінок ситуації, які лунали з вуст західних експертів, домінувала тривога за збереження стабільності в Україні в умовах бойових дій на сході, економічної кризи та за наявності “сильного олігарха зі власною армією”.
Є й оптимістичні прогнози на шпальтах західної преси: мовляв, демарш Коломойського змусить українську владу подбати про економічну децентралізацію регіонів, що є однією з вимог Революції гідності.
У підсумку Петро Порошенко звільнив Коломойського з посади голови Дніпропетровської облдержадміністрації, на відеокамери підписавши його заяву про звільнення за власним бажанням.
Українські ж експерти говорять, що ідеться не про боротьбу великого бізнесу та президента, а про конфлікт “олігархи проти держави”, Таку думку, зокрема, висловив Радіо Свобода політолог Олексій Голобуцький.
“Це ж не питання стосунків між Порошенком та олігархами — це питання виживання держави. Проблему треба було вирішувати 20 років тому, але ми вирішуємо її зараз, бо маємо й досі олігархічну модель економіки. Всі представники великого бізнесу, які намагаються реалізовувати свої інтереси за рахунок держави такими методами, є ворогами держави”,— доводить Голобуцький.
Політолог Денис Денисенко вважає, що конфлікту наразі немає, і нині можна побачити початок відділення бізнесу від держави, причому в дуже коректній формі.
“Я не думаю, що триває якийсь конфлікт. Президент у дуже коректний спосіб відреагував на поведінку одного з керівників українських областей. Ми бачимо початок дуже потрібного процесу — відділення бізнесу від влади. Поза сумнівом, Коломойський допоміг зберегти стабільність на сході держави і залишається великим впливовим бізнесменом. Але він має розуміти, що за патріотизм не можна вимагати плати”, — підсумовує політолог.
Водночас соратник Коломойського, народний депутат Борис Філатов оцінив цей конфлікт та усунення бізнесмена з посади як спробу прибрати від управління регіоном “патріотів-трудоголіків”.
“Замість того, щоб інтегрувати в систему державної влади працеголіків-професіоналів в умовах війни, їх відправили на пенсію. Правда, почесну. Замість того, щоб розділити з ними політичну відповідальність в умовах масового зубожіння населення, їм дозволили піти як народним героям. Що ж. Далекоглядно ....”, — написав Філатов у себе у “Фейсбуці”.
Конфлікт вичерпано, але можливі рецидиви — Фесенко
Президент України Петро Порошенко не має конфлікту з представниками великого бізнесу і не можна говорити про якусь “війну з олігархами”, вважає політолог Володимир Фесенко. За його словами, глава держави теж представляє великий бізнес, і має добрі відносини з іншими представниками великого українського капіталу. За винятком останньої ситуації з Ігорем Коломойським.
“Протистояння Порошенка та бізнесменів чи міжолігархічних воєн в Україні немає. Петро Порошенко і сам представляє великий бізнес, і має добрі стосунки з більшістю його представників. Єдиний конфлікт — з Ігорем Коломойським. Показово, що представники влади, які були пов’язані з ним, а саме — прем’єр Арсеній Яценюк та очільник МВС Арсен Аваков — не підтримали його в цьому конфлікті, а стали на бік держави, — помічає політолог. — Відставка Коломойського та його заступників розв’язала цей конфлікт на найближчий період. Але в майбутньому рецидив можливий, у тій чи іншій формі”.
Натомість Денис Денисенко запевняє, що нині великі українські бізнесмени залежать від думки своїх західних партнерів, тож ні про який неправовий переділ бізнесу в Україні не йтиметься, пояснює він.
“Коломойський може купити частину активів Ріната Ахметова, якщо той матиме бажання їх продати”, — так він коментує зростання інтересу очільника фінансово-промислової-групи “Приват” до бізнесу на звільненій частині Донбасу.
Зі свого боку, Фесенко посилається на інсайдерську інформацію. За його словами, “західні політики натякнули Порошенкові, що є неправильним брати кредити в міжнародних донорів, але не навести ладу з прибутковими державними активами”. Ідеться про “Укрнафту” та “Укртранснафту”, міноритарним акціонером яких є Ігор Коломойський і який донедавна блокував призначення нових керівників компаній та виплату державі дивідендів.
Фесенко не виключає, що ті чи інші великі бізнесмени мають намір за цією схемою і далі користуватися державними активами чи взагалі підприємствами, більшість акцій яких належить іншим. Але він вважає, що відтепер такі спроби приречені на невдачу.
Євген СОЛОНИНА
Что скажете, Аноним?
[19:13 22 ноября]
21:10 22 ноября
18:30 22 ноября
18:20 22 ноября
18:10 22 ноября
17:20 22 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.