Журналісти поділилися результатами власного розслідування інциденту. Воно показало причетність до цієї історії співробітників Служби безпеки України.
Однак інцидент зарано вважати вичерпаним. Ба більше, він ставить перед українською владою неприємні питання, ігнорувати які у нинішній ситуації може виявитися ризикованим для Києва.
Скандал навколо “бігусів”
Автор фото BIHUS.INFO
Скандал навколо стеження за журналістами одного із найвідоміших розслідувальних проєктів України спалахнув 16 січня.
ВВС докладно писала про суть того, що сталося, але нагадаємо у двох словах: маловідомий Youtube-канал опублікував запис телефонних розмов співробітників Bihus.info, в яких вони обговорюють купівлю наркотичних речовин, а також відеозапис вживання цих речовин молодими людьми під час новорічного корпоративу.
Публікація ролика викликала обурення в українському суспільстві — причому в соцмережах обурювалися не так фактом вживання наркотиків операторами Bihus.info (як, можливо, розраховували ініціатори “зливу”), як багатомісячним стеженням та прослуховуванням журналістів, навряд чи можливим без активної участі правоохоронних органів.
Вже наступного дня після публікації нині видаленого ролика Володимир Зеленський заявив, що “будь-який тиск на журналістів неприпустимий”, а Служба безпеки України відкрила кримінальну справу й прозвітувала про проведення обшуків у заміському комплексі, де проводила корпоратив редакція Bihus.info (6 лютого Офіс генпрокурора розслідування цієї справи в СБУ забрав і доручив його Державному бюро розслідувань).
30 січня посли країн “Великої сімки” у Києві провели безпрецедентну зустріч із десятком представників українських ЗМІ. На зборах за зачиненими дверима обговорювали стан справ із демократією та свободою слова в країні, причому, як кажуть учасники зустрічі, аж ніяк не у комплементарній для української влади формі.
Пильна увагу Заходу до цієї теми цілком зрозуміла. Тиск на пресу, зокрема, на журналістів, які розслідують корупційні зловживання української влади, виглядає абсолютно неприйнятним у ситуації, коли Україна мало того, що декларує бажання інтеграції до європейських та євроатлантичних структур, так ще й повністю залежить від західної фінансової та військової допомоги.
Наступного дня після цієї зустрічі президент Володимир Зеленський звільнив Романа Семенченка з посади начальника Департаменту захисту національної державності СБУ — української політичної розвідки. Джерела ВВС у спецслужбі тоді широко натякали, що ця відставка пов'язана з розслідуванням справи про стеження за журналістами.
Паралельно розслідування цього інциденту проводили самі співробітники Bihus.info. У понеділок увечері вони опублікували на YouTube майже 80-хвилинний фільм “Операція “Встид””, в якому представили його результати.
“Операція “Встид”
Автор фото BIHUS.INFO
Запорукою успіху розслідування Bihus.info стало те, що вони отримали у своє розпорядження записи камер безпеки заміського комплексу, де проводили корпоратив, за добу до того, як їх вилучили співробітники СБУ.
З пильного вивчення записів цих камер з'ясувалося, що у встановленні записувальної апаратури в номерах і сауні комплексу, а також безпосередньому спостереженні за журналістами були задіяні близько трьох десятків людей.
Спочатку ці люди приїздили до комплексу за кілька днів до корпоративу Bihus.info, щоб оглянути номери. Потім вони приїхали туди під приводом власної вечірки і заселилися у ті самі номери, в які наступного дня мали заселитися журналісти.
Там вони встановили приховані камери — засновник Bihus.info Денис Бігус у фільмі відгвинтив вішалку, що висить на стіні, і продемонстрував отвір, що зберігся в гіпсокартонній стінці, в який вставляли записувальний пристрій. Упродовж кількох наступних днів учасники операції заселялися в номери ще раз — очевидно, для того, щоб демонтувати камери.
Людина, яка виглядала координатором усієї операції, залишила адміністрації комплексу нині відключений телефонний номер. Втім, виявилося, що навіть за короткий час використання цього номера хтось встиг присвоїти йому тег “Ігор СБУ”.
У цьому чоловіку журналісти впізнали співробітника Департаменту захисту національної державності СБУ Ігоря Кравченка. У цьому ж департаменті, як виявилося, працюють і ще кілька людей, зафіксованих на записах із комплексу.
Журналісти Bihus.info спробували поговорити з безпосередніми учасниками операції — телефоном чи прямо біля будівлі ДЗНД, куди вони приходили на роботу, проте всі вони відмовилися від коментарів.
Відставка голови ДЗНД Романа Семенченка відбулася вже у розпал цих подій, коли журналісти намагалися розговорити спецслужбістів, розповідає у фільмі Денис Бігус.
Журналістам вдалося додзвонитися до Семенченка: він порекомендував їм звернутися за офіційними коментарями до голови спецслужби або до пресцентру СБУ.
Коментарі СБУ
Автор фото BIHUS.INFO
Журналісти Bihus.info заявили, що звернулися до СБУ за коментарем щодо результатів свого розслідування.
У спецслужбі, йдеться у фільмі, не дали чіткої відповіді на питання, чи існує якась кримінальна справа проти будь-кого зі співробітників редакції Bihus.info. Якби така справа існувала, спецслужба гіпотетично могла отримати судовий дозвіл на прослуховування переговорів цього співробітника.
“У відповіді СБУ йшлося про якусь кримінальну справу Національної поліції за статтею 307 Кримінального кодексу України (Незаконний обіг наркотиків. — Ред.), у якій “фігурувала одна з операторів Bihus.info”, — стверджують журналісти.
У Bihus.info вважають таке пояснення невідповідним як мінімум тому, що, судячи зі змісту початкового ролика зі “зливом” прослуховування, спецслужба записувала телефонні переговори більше ніж однієї людини.
Знову ж таки, навіть якщо припустити, що стеження за журналістами було пов'язане з “наркотичною” статтею Кримінального кодексу, незрозуміло, чому ця операція проводилася силами Департаменту захисту національної державності, покликаного займатися зовсім іншими справами.
Крім того, у відповіді СБУ на запит Bihus.info, стверджують журналісти, йшлося про те, що під час обшуку у заміському комплексі співробітники спецслужби “не виявили ні технічних пристроїв, ні слідів їхньої установки”.
“Для виявлення слідів їх встановлення достатньо мати три речі — бажання, руки та викрутку”, — каже у фільмі Денис Бігус, який виявив дірки під камери у гіпсокартоні, просто відкрутивши вішалку на стіні кімнати, де ночували журналісти.
Зрештою, кажуть журналісти, в СБУ просто проігнорували питання про те, як матеріали телефонного прослуховування та відеозапису прихованих камер, встановлених у спальнях журналістів, опинилися на “сміттєвих” Youtube-каналах.
Пізнього вечора 5 лютого, приблизно через годину після публікації розслідування Bihus.info, анонімне джерело в СБУ поширило в українських ЗМІ коментар такого змісту: “Керівника ДЗНД Романа Семенченка звільнили саме через стеження за редакцією Bihus.info… Позиція керівництва СБУ чітка — не можуть дії окремих співробітників кидати тінь на Службу, яка стільки всього робить під час війни: починаючи з підривів Кримського мосту до ліквідації військових злочинців на території РФ. “Кадри”, які стежили за редакцією Дениса Бігуса, однозначно мають понести відповідальність. Як мінімум їх потрібно відправити на передову”.
Хто замовник?
Автор фото UNIAN
Бадьорий тон цієї заяви може свідчити, що Служба безпеки вважає інцидент вичерпаним з моменту відставки голови департаменту, який проводив операцію проти Bihus.info.
Проблема полягає у тому, що так не вважають самі журналісти.
“Цією відставкою Служба фактично визнає, що вона це все зробила, але… мене не залишає відчуття, що Семенченка звільнили не за те, що він влаштував усе це шапіто із прихованими камерами у спальнях та (безглуздими) відео у “зливних бачках”. Звільнили його за те, що він спалився”, — каже в розслідуванні Bihus.info Денис Бігус.
Питання, яке він ставить у фінальному монолозі опублікованого у понеділок фільму: хто був ініціатором та замовником стеження за журналістами та прослуховування їхніх телефонів.
Денис Бігус дає зрозуміти, що не вірить у те, що вся операція була “самодіяльністю” співробітників ДЗНД: “Уявити таку масштабну операцію несанкціонованою неможливо”.
“Отже, варіант другий. Хтось прийшов і наказав, до того ж так, щоб у справу вскочив сам начальник департаменту, десятки технарів та оперативників. І тут прямо мінімум варіантів, хто б це такий впливовий міг бути, правда?” — каже Денис Бігус.
Він дає зрозуміти, що вважає замовником переслідування не названих ним прямо фігурантів Офісу президента. Такі версії озвучувалися в українських ЗМІ раніше.
Інший український журналіст-розслідувач Юрій Ніколов ще гарячим слідом інциденту заявив, що стеження з прослуховуванням протягом не менше року в Україні здатні влаштувати “не багато служб, і всі вони підконтрольні Татарову (заступнику голови Офісу президента, який курує правоохоронні органи — Ред.)”.
ВВС відправила до Офісу президента запит із проханням прокоментувати озвучені у фільмі Bihus.info міркування, але на цей момент не отримала відповіді.
У будь-якому разі, вже перші коментарі після публікації розслідування показують, що чимало журналістів не вважають справу про стеження за колегами з Bihus.info закритою.
“Або завтра керівництво СБУ звільняють за таке відверте та непрофесійне покривання злочину та починається внутрішнє розслідування, чиє ж замовлення виконувала Служба, або цього не відбувається, і це означає, що це розслідування вже проведене і воно пішло “нагору”, тобто карати Службу нікому”, — пише у фейсбуці головний редактор видання “Європейська правда” Сергій Сидоренко.
Зважаючи на все, така позиція знаходить відгук і у Верховній Раді. 6 лютого її депутати проголосували за виклик до стін парламенту голови СБУ Василя Малюка для доповіді про прослуховування журналістів.
Сам голова СБУ у вівторок виступив із заявою, в якій засудив дії співробітників ДЗНД і заявив, що ці дії вже “призвели до низки кадрових рішень”. Однак із цієї заяви так само випливає, що жодного системного стеження за журналістами не було, до інциденту призвело “проведення заходів щодо протидії організованій наркозлочинності”. Тому важко сказати, наскільки задовольнять журналістів та суспільство загалом пояснення Малюка.
Відразу після того, як цей скандал спалахнув, в українських соцмережах часто порівнювали події з нехитрим тиском на ЗМІ за часів президентства Віктора Януковича. Зараз, здається, популярніше інше порівняння.
“Вже порівнюють справу Bihus.info із Вотергейтом. Думаю ще рано. Адже СБУ не сама придумала так активно стежити за журналістами. Тому головне питання, як на мене, хто віддав цей наказ і в якій формі це було зроблено? І ось тоді може бути Вотергейт. А в країні війна”, — пише телеведучий Вадим Карп'як.
“Система зіпсована”
І це — ще одне питання, яке ставить перед українською владою та українським суспільством ця ситуація.
Київ відчайдушно виборює збереження західної допомоги, від якої зараз залежить саме існування української державності.
“Ви захистили українську державність настільки, що посли “Великої сімки” проводять зустріч із проблем тиску на ЗМІ в Україні, що саме по собі є екстраординарним випадком, — риторично звертається Бігус до української влади. — Ще трохи таких темпів захисту державності, і я потраплю на прийом до Капітолію. Спасибі, не потрібно”.
Сам Бігус аж ніяк не впевнений, що офіційний Київ прислухається до його умовлянь.
“Я не можу пояснити все, що сталося, із суто політтехнологічної точки зору”, — каже він. Бігус дивується: сам задум “операції”, а потім її результати напевно проходили через низку ланок, у тому числі за межами спецслужби, і, зважаючи на все, ніхто з причетних до інциденту не заперечував проти її проведення.
“Система ухвалення рішень зіпсована. У контексті державності мене турбує, що ці ж люди за такою самою системою ухвалюють інші рішення, значно важливіші для державності, ніж це”, — резюмує Денис Бігус.
Володимир Зеленський, який брав розслідування скандалу навколо Bihus.info на особистий контроль, наразі не коментував розвиток цього сюжету.
Натомість днями в інтерв'ю італійській телекомпанії RAI він анонсував “перезавантаження тих чи інших керівників держави”.
Ця заява стосувалася насамперед чуток про намір Зеленського відправити у відставку популярного головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного.
У нових обставинах, якщо скандал навколо стеження за журналістами із залученням головної спецслужби України буде розгортатися, початкові плани президента можуть бути дещо підкориговані.
Святослав ХОМЕНКО
Что скажете, Аноним?
[07:10 08 ноября]
[22:36 07 ноября]
08:10 08 ноября
07:50 08 ноября
07:40 08 ноября
23:05 07 ноября
22:55 07 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.