Літо 2022 року Дмитро Дубілет, 37, міг провести в літаку, курсуючи між країнами Африки, Азії та Україною.
13 січня його стартап Fintech Farm залучив $7,4 млн інвестицій. Компанія, якій тоді ледь виповнився рік, заявила, що витратить гроші на міжнародну експансію.
Fintech Farm — серійний виробник необанків. Партнери планували впродовж двох років не лише вийти, а й стати лідерами десяти ринків в Азії та Африці.
Війна зробила Дубілета невиїзним з України, однак стартап не відмовився від виходу на далекі ринки: компанія активно шукає менеджерів у Хошиміні (В’єтнам), а в Нігерії запустила мобільний банк Fibo. Третя точка — Баку, де в квітні дебютний проєкт Fintech Farm, Leobank, відзвітував про перших 300 000 клієнтів.
Fintech Farm — не єдина українська компанія, яка прийшла у Нігерію та В’єтнам. Що їх приваблює в країнах, які більшість українців вважають досить екзотичними? Забудьте, що ви знали
Восени минулого року на ринку Азербайджану з’явився Leobank — перший проєкт Fintech Farm, який став прототипом для її необанків у інших країнах.
За однойменним хештегом у Twitter можна знайти десятки фотографій із характерною чорною платіжною карткою та наліпками з левом, що має виразну бузкову гриву.
Лев вітає і відвідувачів сайту нігерійського необанку Fibo. Обидва проєкти (у в’єтнамського Liobank на момент написання цієї статті сайту не було) мають ідентичний інтерфейс та повторюють кореневий слоган Fintech Farm: “Забудьте все, що ви знали про банкінг”.
Однаковий дизайн, але різні назви для кожного з ринків, а також окремий місцевий банк-партнер, з яким українці готові ділити бізнес 50 на 50, — за такою моделлю Fintech Farm від початку планувала закріпитися щонайменше в десяти країнах, розповідав у січні один із засновників компанії Микола Безкровний, колишній керівник напряму Fintech M&A KPMG (Лондон).
Окрім Безкровного та Дубілета біля витоків проєкту стоїть ексдиректор Центру електронного бізнесу ПриватБанку Олександр Вітязь, який був головним ідеологом і розробником інтернет-банкінгу “Приват24”. Як і Дубілет, Вітязь пішов з банку одразу після націоналізації в 2016 році. Мажоритарна частка в новому бізнесі належить Дубілету.
На початку 2022-го до експансії Fintech Farm приєднався ще один відомий партнер — український інтернет-холдинг Genesis. Компанії з його орбіти стали ключовими учасниками інвестраунду у $7,4 млн, а співзасновник GenesisВолодимир Многолєтній увійшов до ради директорів Fintech Farm.
Дубілет та Многолєтній відмовилися говорити про справи Fintech Fram, Безкровний не відповів на прохання про коментар. Співрозмовники з оточення підприємців кажуть, що проєкт “робить перші кроки”.
Кому не подобається план Дубілета
Ймовірна причина, чому Дубілет відмовився говорити “під запис” для цієї статті, — претензії, які має частина акціонерів monobank до Fintech Farm, припускає на правах анонімності співрозмовник, близький до підприємця.
Запуск Leobank в Азербайджані не сподобався колишнім партнерам по mono Володимиру Яценку та Людмилі Шмальченко. Обоє були топменеджерами “Привату” за часів, коли банком керував батько Дмитра — Олександр Дубілет. Усі троє фігурують у кількох розслідуваннях українських правоохоронців щодо виведення з банку коштів. Суди навколо можливого шахрайства в “Приваті” тривають і за кордоном, сума претензій до ексвласників банку та його менеджменту вимірюється в мільярдах доларів. Дубілет-молодший був IT-директором ПриватБанку, у розслідуванні правоохоронців не фігурує.
Претензія Шмальченко — за дизайном, функціоналом та маркетингом необанки Fintech Farm схожі на monobank.
Дубілет вийшов зі складу акціонерів mono у 2019-му, коли став міністром в уряді Олексія Гончарука. Він стверджує, що проєкти не мають жодної спільного рядку коду. Про це каже й Вітязь. “З точки зору архітектури та софту це абсолютно різні проєкти”, — наголошував він у коментарі Forbes у січні.
Після початку війни медійні атаки припинилися. Але партнери Fintech Farm не виключають, що атаки можуть поновитися, зазначає співрозмовник з оточення Дубілета.
Географічні відкриття
Genesis Многолєтнього має чи не найбільший досвід роботи в Азербайджані та Нігерії. “В Африці ми такі ж упізнавані та великі, як в Україні, наприклад, Rozetka чи OLX”, — каже Юлій Шенфелд, СЕО класифайду Jiji, який входить до групи Genesis.
Нігерія мала стати наступним ключовим ринком для Fintech Farm після Азербайджану, але акценти змістилися на В’єтнам, каже на правах анонімності співрозмовник, близький до одного зі співвласників компанії. “У Нігерії непроста ситуація в економіці, є питання до рішень місцевого уряду”, — пояснює він.
В’єтнам — інша справа. У першому півріччі 2022-го ВВП країни зріс на 7,7% рік до року. За даними Robocash Group, вартість в’єтнамських фінтех-компаній — $4,5 млрд. Уже у 2024-му ця цифра може зрости до $18 млрд.
“У країні досить велика кількість населення (100 млн людей) та розвинена інфраструктура для фінансового бізнесу”, — описує В’єтнам СЕО українського мікрокредитора Moneyveo Альона Андронікова, вони зайшли у цю країну з 2020-го. Початкові інвестиції у старт на нових ринках топменеджерка Moneyveo оцінює не менш ніж у $2—4 млн.
Наскільки вдалий похід Дубілета і Ко на далекі ринки? Щоб перетнути позначку в 300 000 клієнтів у Азербайджані (населення — близько 10 млн людей), знадобилося приблизно стільки ж часу, як і колись monobank в Україні.
Сергій ШЕВЧУК
Что скажете, Аноним?
[10:43 04 декабря]
[07:10 04 декабря]
[21:18 03 декабря]
19:00 04 декабря
18:50 04 декабря
18:40 04 декабря
18:20 04 декабря
18:10 04 декабря
17:50 04 декабря
17:40 04 декабря
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.