Минулого тижня Україна стала світовим лідером за темпами зростання фондового ринку — новина, яка ризикує стати тенденцією.
Так, за останні дванадцять місяців найбільші вітчизняні майданчики показали приголомшливі результати. Індекс Першої фондової торгової системи збільшився майже вчетверо, до 839 пунктів, а Українська біржа виросла з 500 до 2 132 пунктів.
Динамічне зростання припало на кінець лютого — початок березня 2010 року. Так, з 15 лютого ПФТС зріс одразу на 177 сходинок, а УБ — більш ніж на 450 пунктів.
Однак, не зважаючи на стрімке зростання, фондовий ринок ще далекий від докризових значень. Так рекордне значення індексу ПФТС було зафіксовано 15 січня 2008 року на рівні 1208,61 пункти.
Експерти, в свою чергу, не можуть однозначно відповісти на запитання, чи триватиме зростання. Однак більшість учасників ринку припускає, що невдовзі ринок очікує корекція.
Глобальні ринки: уповільнення відновлення
У лютому на глобальних ринках переважали оптимістичні настрої, що загалом позначалося на позитивній інтерпретації макроекономічних і корпоративних даних.
Утім, “ралі” на американських фондових майданчиках вже у минулому, і сьогодні на європейських та американських ринках переважає різноспрямована динаміка.
Думки експертів з приводу подальшої ситуації на глобальних ринках розходяться.
“Ринок, схоже, обігнав сам себе. Він закладав у ціну акцій очікування значного зростання прибутку. Сектор буде розчарований темпами відновлення”, — зауважив головний інвестиційний директор Allianz Global Investors RCM Ніл Дуейн.
При цьому існує ризик, що незабаром світові індекси впадуть через непідкріплене фундаментальними показниками зростання.
“Існує висока ймовірність повторення фінансових проблем, які спостерігалися у Греції, Португалії, Іспанії та Ірландії. Потенціал зростання є незначним, тому існує ризик глибокого падіння біржових індексів. Цілком можливо, що у другій половині весни відбудеться корекція”, — підкреслив аналітик Phoenix Capital Андрій Нестерук.
Міністри фінансів країн єврозони у понеділок заявили, що у разі необхідності готові допомогти Греції, але поки що між урядами країни тривають переговори: попри бажання ЄС надати уряду Греції допомогу, останні поки що офіційно не просили про допомогу.
Ситуацію на світових ринках, стверджують у банку UniCredit, також може погіршити складне становище Великобританії. За словами аналітиків, ринок облігацій країни під загрозою, фунт може обвалитися, а проблеми з бюджетом можуть виявитися навіть серйознішими, ніж у Греції.
“Рейтинг Британії ААА під великим питанням. Дефіцит бюджету складає 13% ВВП, і інвесторів це не тішить. При цьому чинний уряд неактивний через вибори”, — наголосив Daily Telegraph представник UniCredit Корнеліус Перпс.
До того ж, на ринку існують побоювання з приводу можливого посилення заходів з охолодження економіки Китаю, що також може вплинути на падіння світових індексів.
Україна: відокремлений ріст
Світові проблеми здатні негативно вплинути на динаміку ринків у короткостроковій перспективі, що, у свою чергу, може охолодити і вітчизняний фондовий ринок.
Проте останнім часом динаміка українських біржових торгів істотно відрізняється від світових тенденцій. У той час як світові майданчики або падають, або залишаються без змін, українські папери користуються рекордним попитом.
“Український ринок повністю орієнтований на динаміку торгів у Росії і розвинених країнах, проте останнім часом ми спостерігаємо “ралі” на позитивному внутрішньому інформаційному фоні. Щоденний обсяг торгів на Українській біржі давно досяг рекордних 100 мільйонів гривень, а індекс виріс на 15,2% з початку березня”, — стверджує Нестерук.
З ним погоджується директор департаменту брокерських послуг Dragon Capital Андрій Дмитренко. За його словами, в Україні існує чимало унікальних чинників, які зменшують кореляцію з глобальними ринками. Один з них — політичні новини.
“Вибори президента і формування уряду стали позитивними факторами для ринку, про що говорить зменшення вартості кредитування. За останній місяць прибутковість українських євробондів впала удвічі — з 15% до 8%”, — каже Дмитренко.
За словами експертів, на очікуваннях політичної стабільності інвестори почали заводити гроші в Україну і масово скуповувати фундаментально сильні папери. Також додатковим стимулом для зростання є стабільне збільшення долі приватного інвестора на ринку.
“Те, що зараз відбувається, можна назвати килимовим бомбуванням ринку. Інвестори очікують, що політика Партії регіонів буде орієнтована на підтримку експортних галузей, металургії та машинобудування. Саме на ці папери спостерігається значне зростання попиту”, — пояснює Нестерук.
Додатковим стимулом для зростання аналітики називають і підвищення рейтингу України міжнародним рейтинговим агентством Standard & Poors, що також створює прийнятні умови для відновлення зовнішнього фінансування.
Тим не менш, позитивний інформаційний фон, ймовірно, не вплине на корекцію, що наближається. У найближчі два тижні почнеться падіння, тому що багато паперів першого ешелону “перегріті”, і інвестори будуть фіксувати прибуток, вважають у Phoenix Capital.
Втім, на думку начальника відділу аналізу фінансових ринків ING Bank Олександра Печеріцина, динаміку на фондовому ринку найближчим часом визначатиме все-таки інформаційне поле.
При цьому на настрій інвесторів може вплинути і прийняття держбюджету-2010, і рішення МВФ щодо продовження співпраці з Україною, і підвищення рейтингів України на тлі зниження політичних ризиків.
Дмитро ДЄНКОВ
Что скажете, Аноним?
[13:40 26 ноября]
[11:40 26 ноября]
16:00 26 ноября
15:40 26 ноября
14:45 26 ноября
14:30 26 ноября
14:10 26 ноября
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.