Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Фондові перегони: “нульовий” рубіж подолали не всі

[16:03 28 декабря 2010 года ] [ Економічна правда, 28 грудня 2010 ]

Незважаючи на емоційні потрясіння і розташування частини портфелів на збитковій території, переможець наполягає, що інвестувати в акції вигідніше. “За цей період депозит у нормальному банку міг принести не більше 12%”.

Поки фондовий ринок готується до завершення року, “Економічна правда” підбила підсумки другого в історії видання конкурсу серед керуючих інвестиційними фондами.

Перший проект, який відбувся 2007 року, пройшов за більш сприятливих умов для учасників. Індикатори торгів тоді демонстрували тільки висхідну динаміку, і більшість конкурсантів фінішували з доходністю портфелів на рівні 15-50%.

Натомість ситуацію на українському ринку цінних паперів 2010 року навряд чи можна було назвати зручною для інвестиційного менеджменту. Рік хоч і почався з божевільного “ралі”, після якого Україна стала світовим лідером за темпами зростання, експерти не поспішали з подальшими позитивними прогнозами.

Оскільки проект “ЕП” стартував у березні, коли індекс “Української біржі” знаходився близько до своїх пікових значень, можна було очікувати чимало сюрпризів.

Однак це тільки додавало інтриги змаганням. До того ж, у потенційних інвесторів фондів з'явилася гарна можливість проаналізувати дії професійних трейдерів не тільки на зростаючому ринку.

Конкурс тривав дев'ять місяців — з 22 березня до 22 грудня 2010 року. Компанії-учасниці надавався віртуальний рахунок на 1 мільйон гривень, за допомогою якого керуючим активами дозволялося формувати портфель з паперів, які входять до ринку заявок на УБ. Переможець визначався за показником доходності портфеля.

Відтак за зазначений період індекс УБ виріс лише на 2,5%. Правда, протягом конкурсу індикатор досягав і вищих значень. Так, 27 квітня він опинився на позначці 2 615 пунктів, що свідчило про зростання індексу майже на 15% з початку змагань.

Індекс “Української біржі”, 22 березня — 22 грудня 2010 року

Джерело: Bloomberg

Більшості конкурсантів не вдалося обіграти індикатор УБ. Зробили це тільки два учасники — інвестиційний менеджер Dragon Assset Management Сергій Черненко з дохідністю +16,5% і його колега з Eavex Asset Management Андрій Петрук: +13,5%.

Інші учасники зафіксувалися на “червоній території”. Найменшими збитками можуть похвалитися керуючі активами компаній “Бонум груп” і “Кінто”: -1,6% і -3,2% відповідно. Представники другої групи турнірної таблиці рахували вагоміші втрати.

При цьому реальні інвестиційні фонди відкритого типу компаній-учасниць показали ще гірші результати. Управляючі пояснюють це спекулятивним витоком грошей з відкритих фондів. Так, за словами менеджера компанії “Арт-Капітал” В'ячеслава Короля, збитковість фонду “Надбання” за період “перегонів” становила 35%.

“Якщо цю цифру відкоригувати на курсові втрати за той же період від гри спекулянтів сертифікатами відкритого фонду і вимушені продажі акцій, в тому числі з ринку котирувань, то матимемо приблизно -12%”, — уточнює він.

Така ж доля спіткала й інші компанії. Виходячи з опитування конкурсантів “ЕП”, результати всіх віртуальних портфелів виявилися кращими за реальні.

На думку керуючого активами “Кінто” Любомира Шавалюка, у проекті можна виділити три групи конкурсантів.

Перша — гравці, чиї рішення були здебільшого правильними, і кому майже вдалося уникнути провальних рішень.

Друга — ті, хто чергував правильні і помилкові рішення у пропорції 50 на 50.

Третя група — учасники, якої здебільшого помилялися і у виборі акцій, і у визначенні стратегічного співвідношення “акції-гроші”.

За розвитком подій на ринку в цілому проект умовно можна поділити на кілька етапів: зростання індексів — до кінця квітня, падіння ринку через боргові проблеми єврозони — травень, відносна стабілізація і “боковий” рух ринку — червень-жовтень, відновлення зростання — листопад-грудень.

Учасникам доводилося швидко адаптуватися до кожного періоду.

На першому етапі “жовту майку” лідера змогли приміряти фактичні аутсайдери конкурсу — керуючий активами Adamant Asset Management і Портфель редакції. Вийти з підвалу турнірної таблиці у цей час вдалося і переможцю Сергію Черненку, який показав рекорд доходності першої половини проекту +11%.

“До травня 2010 року ми діяли вдало. Нам вдалося сформували якісний концентрований портфель акцій, не розпорошуючись на безліч дрібних позицій. В основному, інвестували у “блакитні фішки”, і це дало найкращий результат”, — пояснює інвестиційний менеджер Dragon Assset Management.

Однак, події травня виявилися для трейдерів справжнім ударом. Ніхто з них не спромігся відреагувати на корекцію на глобальних ринках. Вдалося це зробити лише Олександру Спасіченку з КУА “Бонум груп”, який зафіксувався перед травневими святами і після весняної перерви став лідером “перегонів”.

Перемогти у турнірі йому не дозволила серія помилок після першої хвилі падіння ринку. “Я зумів відірватися від конкурентів, коли продав акції напередодні зниження ринку, але потім усе зіпсував дуже ранньою купівлею”, — визнає Спасіченко.

Свою позицію він пояснив побоюванням втратити напрацьовані позиції.

“Не міг ринок повернутися до сталого зростання після травневої прірви. За ці дні стало зрозуміло, що за великих продажів “втримати” ринок неможливо. Dragon майже наблизився до мене, і я побоявся втратити свої позиції. Я замінив ринкову логіку на логіку боротьби за місце в таблиці, а так робити не слід”, — каже гравець.

Ще одна помилка менеджера “Бонума” — “медвежа” позиція в кінці проекту. Спасіченко вийшов з акцій, дозволивши опонентам відірватися від нього.

За його словами, ситуація у державі була далекою від ідеальної, що не сприяло зростанню ринку. До того ж, передбачити розвиток подій було важко через непрогнозованість кроків світових фінансових інститутів.

Те, що не вдалося зробити “Бонум груп”, у повній мірі здійснив інвестменеджер Eavex Asset Management.

Він виділяє правильний прогноз дій ФРС — утримання 100% активів у портфелі напередодні очікуваного засідання 3 листопада. “Наступного дня світові майданчики, а за ними і український ринок, стрімко пішли угору”, — нагадує Петрук.

Суттєво додав у дохідності в останні два місяці портфель КУА “Кінто”. Управляючий активами компанії Любомир Шавалюк каже, що досягти цього допомогли інвестиції, які в результаті принесли дохідність 20% і вище.

“Таких позицій було шість. Найбільша гордість — папери “Луганськтепловоза”. У них дуже слабкі фундаментальні характеристики, але значна спекулятивна складова. Тут нам вдалося зловити “дно”, хоча і з невеликим запізненням”, — підкреслює він.

Однією з основних проблем конкурсантів Шавалюк вважає відсутність психологічної стійкості. “Гравці часто брали інвестиційні стратегії один одного, навіть вибирали однакові акції, щоб не відставати від інших”, — наголошує Шавалюк.

Доходність портфелів Dragon Asset Management та Eavex Asset Management

Так, учасники “перегонів” зустріли травневе падіння наполовину в акціях, а лідери протягом останніх двох-трьох місяців часто дублювали стратегії своїх колег. Втім, правила проекту такі маніпуляції допускали.

Тим не менш, незважаючи на емоційні потрясіння і розташування частини портфелів на збитковій території, переможець змагань Черненко наполягає, що інвестувати в акції сьогодні вигідніше. “За цей період депозит у нормальному банку міг принести не більше 12%”, — запевняє він.

Дмитро ДЄНКОВ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.