Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Експерт: Гривні не загрожує те, що білоруському рублю

Україні є чого повчитися із ситуації у Білорусі, яка у скрутній фінансовій ситуації змушена звертатися і до Заходу, і до Росії, вважає Володимир Дубровський.

Отримати гроші і від МВФ, і від Росії Мінську буде досить важко, хоча й з різних причин, розповів в інтерв’ю Бі-Бі-Сі старший економіст Центру соціально-економічних досліджень CASE Володимир Дубровський. Він також оцінив можливості повторення “білоруського сценарію” в Україні.

- Білорусь звернулася до МВФ із проханням надати від 3.5 до 8 мільярдів доларів. Наскільки вірогідно, що МВФ погодиться?

— Я би сказав, що це можливо лише на дуже жорстких умовах, тому що Лукашенко сам себе загнав у пастку. З одного боку, він, як диктатор, не може бути легітимним на Заході. З іншого боку, враховуючи, що нинішня опозиція до нього — переважно проросійські сили, він, подавляючи цю опозицію, із Росією теж посварився. Але кредит — це для нього єдиний спосіб зберегти політичну владу. Проте він не хоче поступатися економічною владою — приватизувати підприємства на користь росіян, як вони того вимагають. А для співпраці із МВФ та іншими західними фінансовими установами, Лукашенко має докорінно змінити свою політику, а це, знову ж таки, швидше за все, призведе до його усунення. Тому він так і сіпається — то туди, то сюди. Він не знає, що йому робити, бо та економічна модель, яку він вибудовував у Білорусі, виявилася нежиттєздатною. Але економісти багато років поспіль наголошували, що ця модель не така приваблива, як дехто тут розповідав, що насправді вона існує за рахунок величезних прямих і непрямих субсидій з боку Росії. Зараз це стало очевидно для всіх.

- Який тут може бути урок для України, яка так само коливається, на кого їй орієнтуватися?

— Всі президенти СНД свого часу почали копіювати досвід Білорусі. В тому числі, і Путін це робив, і, значною мірою, Янукович це робить. Зараз настав час для того, щоб протверезіти від такого захоплення.

- А що із відновленням співпраці України з МВФ? Відомо, що лише вчора парламент повернув урядові законопроект про пенсійну реформу, а вже сьогодні уряд знову відправив її на розгляд парламенту. Тобто, з того, як швидко все відбувається, то, може, Києву і вдасться виконати умови МВФ ще до липня, і отримати наступний транш? І загалом, наскільки важливі для Києва зараз кошти фонду?

— В Україні є певні ризики. Вони не такі серйозні, як в Білорусі, тому що у нас, все ж таки, економіка сильніша за білоруську, і вона приватизована. Але в Україні є проблема із балансуванням бюджету. Для її вирішення, чого, власне, і вимагає МВФ, потрібна, по-перше, інша легітимність влади. Тобто, потрібна влада, якій народ довіряє настільки, що ця влада може проводити реформи, зокрема, і непопулярні. З іншого боку, і на цьому багато разів наголошували, МВФ не диктує умови, його головною умовою є те, щоб Україна була платоспроможною. Як вона цього досягне — то інша справа. Вони можуть робити свої поради, але, якщо б уряд підійшов до цього питання більш креативно, якщо б, наприклад, була належним чином врегульована ситуація із державними закупівлями, де, як на мене, більше проблем, аніж із Пенсійним фондом, то, я думаю, МВФ можна було б запропонувати якісь інші методи наповнення бюджету, які не передбачали б настільки непопулярних заходів. Але наразі запропонований інший план, який наш уряд просто невзмозі виконати, бо у нього для цього не вистачає легітимності. Він думав, що може діяти як бульдозер, але застряг у болоті.

- Проглядаючи повідомлення про звернення Білорусі до МВФ, про складності у стосунках між Україною та МВФ, наштовхнулася на думку, що Захід підтримуватиме Київ до проведення Євро 2012, аби вже зовсім не зганьбитися щодо своєї політики в Україні, а потім, мовляв, українську гривню очікуватиме така сама доля, як і білоруський рубль?

— Поки що для гривні немає такої загрози, як для білоруського рубля, тому що гривня тримається не завдяки підтримці Заходу, і тому що її курс є набагато реалістичнішим, аніж у білоруського рубля. Якби навіть гривня і “обвалилася”, то це було б, умовно кажучи, не більше гривні на доларі, а не так, як у Білорусі. У Білорусі був, до того ж, завищений валютний курс. Ми дуже добре знаємо, що це означає, — це те, що у нас було і у 1998 році, і у 2008 році, тільки у м’якішому варіанті. Тобто, оті всі оптимістичні заяви, що у Білорусі зарплата і пенсія складають стільки-то доларів, могли робитися лише тому, що у Білорусі був завищений валютний курс. Що ж до нашої економіки 2012 року, то, я би сказав, що моментом істини буде не стільки Євро 2012, скільки вибори. Якщо вибори пройдуть чесно, якщо на виборах переможуть якісь більш-менш зрозумілі для наших партнерів на Заході політичні сили, наприклад, не “Свобода”, а якісь поміркованіші політики із розумними пропозиціями, тоді можна очікувати на схвальну реакцію і продовження співробітництва. Якщо ж вибори будуть зфальсифіковано, якщо за результатами виборів буде зформовано “коаліцію переможених”, як це було у 2002 році, коли перемогла “Наша Україна”, а владу отримали інші політичні сили, то ніщо не заважатиме Заходу також проголосили нашого президента диктатором, і відповідно до нього ставитися.

Анастасія ЗАНУДА

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ

SpaceX запустила частную миссию к Луне. Как развивается космическая гонка миллиардеров Маска и Безоса?

[07:00 16 января]

[BBC News Русская служба, 15 января 2025]

Основатель Amazon Джефф Безос и его компания Blue Origin вот-вот запустят ракету New Glenn. Запуск должен был состояться еще в понедельник, но был отложен по техническим причинам — и, скорее всего, произойдет в ближайшие дни. Все это происходит на фоне успехов SpaceX Илона Маска: компания в прошлом году совершила прорыв, посадив часть гигантского корабля Starship прямо на стартовую площадку. А сегодня ракета Falcon 9 компании SpaceX отправилась к Луне вместе с двумя посадочными модулями, созданными частными компаниями из США и Японии. Они будут исследовать лунный грунт и изучать магнитное поле земли. Компании обоих миллиардеров были основаны более 20 лет назад. SpaceX значительно опередила конкурента за последние годы, но успешный запуск New Glenn может сократить отставание.

НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.