Rambler's Top100
ДАЙДЖЕСТ

Долар “впав” до 37. Чому зміцнення гривні — короткострокове явище, пояснює економіст Олексій Блінов

[15:55 07 апреля 2023 года ] [ Forbes-Украина, 7 квітня 2023 ]

Що відбувається на валютному ринку та як довго це триватиме?

 Курс долара США здає позиції. Перед новим роком банки купували американську валюту у населення за 40 гривень, зараз середній курс становить 37. Що відбувається на валютному ринку та як довго це триватиме? Подальше укріплення гривні вкрай малоймовірне, зазначає начальник Аналітичного відділу Sense Bank Олексій Блінов

Від початку 2023 року готівковий долар в умовах фіксованого міжбанківського курсу втратив у ціні три гривні, тобто 7,5% вартості. Причому найпотужнішим це посилення гривні було останні кілька тижнів. Що відбувається та чого очікувати далі?

Вплив попиту та пропозиції на валюту

Якщо аналізувати офіційні дані Нацбанку, місячне сальдо готівкового валютного ринку залишається стабільним: $200-300 млн на місяць на користь купівлі іноземної валюти. 

Проте велика помилка виводити баланс попиту та пропозиції суто з фактичних операцій в умовах валютного ринку, обкладеного зі всіх сторін адміністративними обмеженнями.

Наприклад, для банків продаж готівкової іноземної валюти — це пряма лінійна функція від купівлі: скільки клієнти продали, стільки банк може продати іншим клієнтам, згідно з постановою НБУ №18. 

Яким би не був попит, у площині справжніх угод його буде обмежено фактично реалізованою пропозицією.

Фактор аграріїв

Основний чинник сьогоднішнього укріплення гривні — це продаж іноземної валюти аграріями під посівну кампанію. Є велика відмінність між людиною, яка управляє заощадженнями та може місяцями вичікувати кращої можливості переходу з однієї валюти в іншу, і фермером, якому через тиждень-два конче потрібно засівати поля. 

У першому випадку — пропозиція іноземної валюти еластична, у другому — ні, і клієнт готовий продавати умовно за будь-яким курсом. Саме такі негнучкі продажі останнім часом і продавлювали котирування готівкового ринку. 

Чого очікувати

Цікавим наслідком укріплення готівкової гривні є падіння інтересу клієнтів до купівлі іноземної валюти під депозит. Якщо раніше курс такого придбання був кращим за “вуличний” курс на 10%, то зараз вони практично зрівнялися. 

Відповідно, зацікавленість клієнтів банків у купівлі іноземної валюти під депозит стрімко скоротилася. Наприклад, у жовтні 2022 року — лютому 2023 року щомісячний приріст строкових депозитів у іноземній валюті стабільно становив $200-300 млн, у березні 2023 року він скоротився вдесятеро. Але це не означає, що відповідний попит зник.

Подальше укріплення гривні вкрай малоймовірне — фіксований курс продажу іноземної валюти на міжбанківському ринку в рамках інтервенцій НБУ (36,93 грн за долар) є потужною лінією опори. 

Що стосується подальших перспектив, то у зв’язку із планованим відновленням довоєнної системи оподаткування пального з 1 липня вже через місяць можна очікувати ажіотажний імпорт пального в Україну “за старими цінами”. 

Це має також частково перенестися і на додатковий попит у готівковому сегменті валютного ринку, підвищуючи котирування іноземної валюти. Тому у травні готівкова іноземна валюта, скоріше за все, буде дорожчою, ніж нині.

Олексій БЛІНОВ

Добавить в FacebookДобавить в TwitterДобавить в LivejournalДобавить в Linkedin

Что скажете, Аноним?

Если Вы зарегистрированный пользователь и хотите участвовать в дискуссии — введите
свой логин (email) , пароль  и нажмите .

Если Вы еще не зарегистрировались, зайдите на страницу регистрации.

Код состоит из цифр и латинских букв, изображенных на картинке. Для перезагрузки кода кликните на картинке.

ДАЙДЖЕСТ
НОВОСТИ
АНАЛИТИКА
ПАРТНЁРЫ
pекламные ссылки

miavia estudia

(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины

При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены

Сделано в miavia estudia.