МИКОЛАЇВ: СЕНКЕВИЧ — ФАВОРИТ, АЛЕ ДРУГИЙ ТУР Є ДРУГИЙ ТУР
У Миколаєві до другого туру виборів міського голови пройшли чинний мер Олександр Сенкевич (партія “Пропозиція”) з 39% і Владислав Чайка (ОПЗЖ) — 29%.
Цікаво, що відрив Сенкевича виявився дещо більшим, ніж виходило за передвиборчою соціологією. Голова правління Аналітичного центру “Перспектива” Михайло Антоненко вважає, що так сталося по-перше, тому, що за низької загалом явки чинному меру вдалося мобілізувати ядро свого електорату; а по-друге, далася взнаки репутація пана Чайки у місті.
“Справа у постаті Чайки — вважає Антоненко. — Чайка у Миколаєві — досить-таки відома людина. Він був не те що поза політикою, а, скорше, біля політики — через свого батька. Щодо нього і його бізнес-партнера є кілька скандальних справ. Взагалі-то він не політик, а бізнесмен, і люди у Миколаєві знають, хто він такий…”.
Вже відомо, що другий тур відбудеться 22 листопада. Цікаво, як представник ОПЗЖ збирається ліквідовувати 10% відставання?
“Виборчий штаб Чайки поки не проводить ніяких активних дій, — каже Михайло Антоненко. — Тому розуміння того, як вони мають подолати цей розрив, немає. Чи є відчуття певного “договорняка” між кандидатами? Можливо, йдуть перемовини. Треба сказати, що і Сенкевич не проводить активних дій. Ні, звичайно, задіяний адмінресурс (тобто демонстрація виконання своїх функцій як мера) плюс працюють виконавчі органи — але ярких виступів або якихось кампаній Сенкевич також не проводить”.
А от що не підлягає сумніву, так це те, що саме ці два політики у наступні кілька років матимуть за собою дві найбільші фракції у міськраді. От результати виборів: “ОПЗЖ” — 28,57%, “Пропозиція” — 23,09%, “Слуга народу” — 14,89%, “Європейська Солідарність” — 6,99%, “Партія Шарія” — 6,4%, “Наш Край” — 5,05% “.
Вірять у Сенкевича і у партїї, яка його висунула. “Гадаю, ми витягнемо Сенкевича — сказав “Цензору” керівник центрального виборчого штабу “Пропозиції” Геннадій Корбан. — Він багато і динамічно працював, “пробив стелю”…Має виграти. Хоча взагалі-то другий тур — це завжди ризикована справа. І тут дуже важливо мобілізувати прихильників”.
Не останню роль у тому, як розподіляться голоси у другому турі, можуть зіграти кандидати, які вже зійшли з дистанції. Кожен з них може закликати своїх прихильників підтримати когось із фіналістів. Або не підтримати нікого.
Саме таку заяву — про непідтримку у другому турі обох кандидатів — зробила Тетяна Домбровська, яка у першому турі балотувалась від “Слуги народу”. Своє рішення кандидат мотивувала так:
— Я вважаю, що жоден із кандидатів, які сьогодні вийшли до другого туру, не є тією людиною, тим майбутнім мером, який щось зробить для нашого міста. Тому обидва варіанти я вважаю програшними і вирішила не підтримувати у другому турі жодного з кандидатів.
Чи збираються обидва фіналісти мотивувати своїх виборців прийти на дільниці і хоча б трішки підвищити явку? Мабуть так — хоча, наприклад, Владислав Чайка поки ніяких кроків у цьому напрямку не робить. Та й Сенкевич лише виклав у себе в ФБ відеозвернення, у якому висловив надію, що на вибори прийдуть більше мешканців міста, ніж наприкінці жовтня.
( Матеріал готувався до виходу, коли стало відомо, що Сенкевич захворів на COVID-19)
ПОЛТАВА: ЧИ МОЖЛИВО НАЗДОГНАТИ МАМАЯ?
Полтава — один з небагатьох обласних центрів, де кандидату “Слуги народу” вдалося вийти до другого туру виборів мера міста. Їхній представник, забудовник Сергій Іващенко посів другу позицію із результатом 17,71%. Однак радіти президентській партії рано. Адже на першій позиції опинився із результатом 30,6% одіозний колишній міський голова Олександр Мамай, який балотувався від партії “За майбутнє” Коломойського-Палиці.
Як не крути, щоб подолати розрив у 12,8% — треба добряче постаратись. Та чи є за рахунок чого? Власник полтавського PR-агентства Yoda Consult Діонісій Каплін розповів Цензор.НЕТ, що не бачить таких перспектив. Адже, за його словами, явка у першому турі становила 28,9% та може впасти до 15% у другому. Іващенку доведеться знайти серйозні аргументи, щоб привести людей на дільниці.
“Тут питання у приході виборців на дільницю. А ситуація із коронавірусом погіршує цю історію. Другий фактор — це те, що інформаційний фон про президентську партію зараз негативний. Ці два фактори можуть негативно вплинути на результат Іващенка”, — зауважив піарник.
Та у “Слузі народу” не полишають надій. Нардеп “СН”, полтавчанка Марина Бардіна розповіла Цензор.НЕТ, що партія буде підвищувати шанси Іващенка за рахунок його підтримки іншими партіями.
“Багато політичних сил, кандидати, яких не вийшли до другого туру, підтримують Іващенка. Хтось із них уже про це заявив офіційно, інші поки ще не виходили у публічну площину. Але, разом з тим, ми розуміємо, що вони не підтримуватимуть Мамая… Тому ця підтримка інших політичних сил може допомогти Іващенку отримати перемогу на виборах”, — вважає Бардіна.
Офіційно ж Іващенка підтримала лише ОПЗЖ устами нардепа Іллі Ківи. “Але разом з тим — у нас є комунікація разом з “Рідним містом”, “Європейською солідарністю”, і “Свободою””, — додає Бардіна.
Складно не звернути увагу на те, що підтримка “Слуги народу” такими ідеологічно різними партіями видається дивною. Та й чи реалістичною? От, наприклад, кандидат від “Європейської Солідарності” Андрій Карпов, який посів четверту позицію у першому турі із результатом 9,86%, вже заявив, що партія не підтримуватиме жодного кандидата.
“Там вибір без вибору, тому я ще не знаю, чи піду голосувати. Мамай та Іващенко — обидва ставленики Коломойського. Тобто, у другому турі єдиний кандидат — це пан Коломойський”, — сказав Карпов місцевому виданню.
Заради справедливости треба сказати, що “Свобода” ще не висловлювала свого остаточного рішення. Хоч і їхній кандидат Юрій Бублик говорив журналістам, що виступає проти Мамая.
Зрештою, яка б партія не підтримала, це ще не означає, що їхні виборці прийдуть на дільниці та проголосують саме за представника “Слуги народу”. За словами власника Yoda Consult, електорат ОПЗЖ і “Рідного міста”, які підтримують Іващенка, насправді більше “тягнеться” до Мамая.
А от виборці патріотичних партій можуть зовсім не прийти на дільниці. “Грубо кажучи, національно-патріотичний електорат, який становить певний костяк “Свободи” в тому числі, просто не прийде на вибори. Тому що не буде їхніх кандидатів. Тому знову прийдуть пенсіонери. І у відсотковому співвідношенні будуть вже становити близько 75% по явці. І в цій ситуації виберуть Мамая”, — прогнозує Каплін.
Хоч і непрямо, але визнають переваги Мамая і у “Слузі народу”. “Це якийсь такий дуже цікавий феномен. Вже знають про Мамая просто все, і різні корупційні справи, де він є фігурантом, і різні плітки про його особисте життя ходять, але люди все одно підтримують. Навіть якщо працюють мережі, мені здається що у Мамая і без них є підтримка. Ми, зі свого боку, дійсно намагались Полтаві дати достойного кандидата… Я все-таки вірю в якусь розсудливість і розумність людей, що вони зможуть обрати для себе варіант майбутнього — Іващенка, а не минулого — Мамая”, — каже Бардіна.
Офіційні підсумки першого туру підбили лише в п’ятницю, 6 листопада. Це означає, що активна боротьба між Мамаєм та Іващенком за електорат розпочнеться з понеділка.
Перші меседжі кандидата “Слуги народу” до виборців можна прочитати у його публікації у Facebook після оголошення офіційних результатів.
А от Мамай, здається, і не припиняв роботу після першого туру.Та й почувається він вже практично мером. Мабуть, тому Олександра Федоровича часом зраджує почуття міри — аж до культу особи.
А от що намалюють йому та Іващенку виборці в бюлетенях — дізнаємось за два тижні. Повторне голосування відбудеться 22 листопада.
РІВНЕ: ЗАБУДОВНИК ПРОТИ РЕКТОРА П’ЯТИДЕСЯТНИЦЬКОЇ ДУХОВНОЇ АКАДЕМІЇ
У Рівному фаворитами мешканців міста стали двоє кандидатів, які раніше ніколи не були у політиці. Найбільше голосів набрав місцевий забудовник, кандидат новоствореної політичної сили “Рівне разом” Віктор Шакирзян — 19,84%. Другу позицію із результатом 16,93% посів кандидат “Європейської Солідарності”, ректор Рівненської духовної семінарії і академії Християн Віри Євангельської Олександр Третяк.
Шакирзян почав вести свою передвиборчу кампанію ще у травні. У вересневому коментарі ”Цензору” нардепка “Голосу” Соломія Бобровська так прокоментувала появу Шакирзяна в рівненській політиці:
“У травні, коли ми виходили з карантину, людина почала активно працювати: починаючи з бордів і соціальної реклами, яка таргетувалася фактично на всіх рівнян… Новизна, пропозиція, за ним стоїть бізнес, правоохоронні органи, забудовники — це така суміш. У нього навіть не характерне прізвище для міста Рівного. В перший місяць це було смішно, ніхто навіть не надавав аж такої уваги, що він займе це поле. Оскільки був високий антирейтинг чинного мера Хомка і багато тих, хто не визначився, — вони почали помаленьку перетікати до Шакирзяна”, — сказала Бобровська.
А от Олександр Третяк заявив про себе значно пізніше — на початку вересня. Попередній досвід кандидата “ЄС”, за даними місцевих ЗМІ, більше пов’язаний із громадською діяльністю та служінням у церкві: Третяк був волонтером в зоні АТО, у 2018 році координував ходу за традиційні сімейні цінності в Рівному та був ведучим програми інтерв’ю “Інша перспектива” на телеканалі “Рівне1”, координував спілку релігійних та громадських організацій “Всеукраїнський собор” в області.
Головний редактор місцевої “Агенції журналістських розслідувань “Четверта влада” Володимир Торбіч так пояснив Цензор.НЕТ підтримку рівнянами цих кандидатів:
“Штаб Шакирзяна десь із травня чи квітня почав свою фактичну передвиборчу кампанію. Раніше за всіх і так здається, що найдорожчу ніж у всіх, включно з тотальною “джинсою” майже у всіх ЗМІ, з проведенням “свят” у дворах з роздачею солодкої вати й іншою замаскованою “гречкою” у вигляді ремонту майданчиків, лавочок тощо. А Третяку, на мою думку, поміг бренд “ЄС” і Порошенка, популярних у Рівному. Ще який відсоток могли додати організовані п'ятидесятники, які підтримують члена своєї громади, а також низька явка виборців — високомотивовані прийшли, а низькомотивовані ні”.
Невеликий розрив між Шакирзяном і Третяком в результаті першого туру виборів привніс у Рівне інтригу: кому насправді вдасться вибороти крісло мера? Цензор.НЕТ запитав у обидвох кандидатів, за рахунок чого збираються збільшувати свою підтримку у другому турі.
“Наш опонент набрав свою стелю підтримки. Очевидно, ми плануємо об’єднати всі проукраїнські продемократичні сили в підтримку моєї кандидатури. І таким чином здоровий глузд переможе. Адже справді зараз ведеться доволі жорстка боротьба. І наш опонент використовує всі найбрудніші технології для того, щоб спаплюжити мене особисто. І бувалі рівняни, які пам’ятають всі останні місцеві вибори не пригадують такої брудної кампанії, яка є цьогоріч. Тому, власне, у нас іде, по суті, боротьба добра і зла, світла та темряви. Тому, ми сподіваємось, що рівняни стануть на сторону правди і дадуть мені свою підтримку”, — розповів кандидат “ЄС” Третяк.
Третяк уточнив, що публічно його підтримала партія “Народний рух України”. Крім того, зараз ведуться перемовини із командою “Голосу”.
А от у штабі Шакирзяна нам надали таку відповідь від його імені: “Зважаючи на те, що більшість моїх конкурентів представляли потужні парламентські партії, які мали державне фінансування, віп-агітаторів та медіаресурси, вважаю, що ми отримали впевнену перемогу. Будемо продовжувати робити те, що ми робили раніше, — спілкуватися з рівнянами, сприяти у вирішенні проблем, які влада не вирішує десятиліттями, пропонувати конструктивні рішення, мета яких — об'єднати максимум людей, яким небайдужа доля нашого міста”.
Крім того, обидва кандидати стверджують, що проти них ведуться дискредитаційні кампанії.
“Через брудні зливні бачки публікують абсолютно недостовірну інформацію про мене. Я є керівником навчального закладу. Вони ж піддають сумніву мене як керівника навчального закладу Рівненська духовна семінарія і академія. Навчальний заклад зареєстрований ще з 1991 року, маємо всі підтверджуючі документи. Вони ж розганяють таку інформацію про нібито неіснуючий заклад… Потім вони використовують брудну інформацію нібито про мої зв’язки та стосунки з іншими політичними силами та партіями. Хоча я з ними ніколи не мав жодних стосунків”, — сказав Третяк. Він пояснив, що його звинувачують у зв’язках із партією “За майбутнє”.
За словами Третяка, його опонент також має свої підконтрольні медіа. “Перед стартом місцевих виборів командою, яка його веде (адже він є не самостійний гравець, а швидше маріонетка в руках місцевих олігархів), було викуплено місцевий телеканал через який транслюють свої меседжі. До того ж, весь ефірний час іншого місцевого телеканалу “Рівне 1”, за моєю інформацією, був викуплений ними, для того, щоб мене абсолютно не пустити в ефір. Тобто я наразі поза медійним ефіром місцевих телеканалів. За нашою інформацією, було заплачено 2 мільйони гривень для телеканалу, щоб весь ефірний час був відданий для мого опонента”, — каже Третяк.
У штабі Шакирзяна також знайшли, у чому звинуватити опонента:
“Впродовж цієї кампанії проти мене було застосовано увесь арсенал чорного піару — починаючи від відвертих фейків і закінчуючи нічними рейдами тітушок. Місто просто закидали тоннами макулатури з брехнею про мене. Дійшло до замовних соціологічних опитувань і нічних атак на виборців, яким, нібито від мого імені, телефонували о 3-й годині ночі. Фантазія чорних політтехнологів щодо мене просто переходила всі межі. Однак усі їхні спроби зазнали невдачі, про це свідчить результат першого туру. Щодо другого, то тут нашому опоненту заховатися не вдасться, люди відразу зрозуміють кому вигідно поширювати неправду про мене”.
А от які спостереження щодо дискредитації опонентами один одного має редактор “Четвертої влади”:
“Якщо судити з медіапростору, то штаб Шакирзяна займається дескридитацією Третяка через ЗМІ, на які має вплив забудовник Роман Курис, який стоїть за Шакирзяном, а також через інші ЗМІ, які можна підкупити. Ось замовний матеріал який поширюють проти Третяка. Також штаб Шакирзяна використовує ПЦУ для прихованої агітації. З боку Третяка в медіа я не бачив якихось дескридитацій Шакирзяна — він його викликає на дебати через відео, а Шакирзян ніби погоджується, але поки уникає їх і продовжує дискредитацію. Також Шакирзян найактивніше використовує фейсбук-ботів”, — розповів Торбіч.
Перепалка між кандидатами триватиме у Рівному щонайменше два тижні. Другий тур виборів міського голови призначили тут на 22 листопада.
ОДЕСА: СКОРИК ПОСПІШАЄ ЗА ТРУХАНОВИМ
В Одесі пару фіналістів склали чинний мер Геннадій Труханов (партія “Довіряй справам”) та нардеп Микола Скорик (”ОПЗЖ”). Труханов у першому турі отримав 38,35% голосів, Скорик — 19,47%.
Отже, відрив становить близько 19% — досить багато, враховуючи електоральний консерватизм одеситів. За рахунок чого Скорик планує наздогнати Труханова? В бесіді з кореспондентом “Цензора” нардеп сформулював свої розрахунки так:
— Ми намагатимемося мобілізувати наших прихильників на виборчих дільницях — звичайно, дотримуючись усіх норм безпеки. Які є рецепти мобілізації? Виключно в рамках закону — закликаючи людей прийти; пояснюючи, що їхній голос є вирішальним. Саме так воно і є. Адже результати виборів показали, що на окремих округах різниця між кандидатами становила кілька десятків голосів.
Труханов під час кампанії поводить себе так, як і інші мери, що балотуються на наступний термін: відкриває нову амбулаторію, ремонтує лікарні, зустрічається з багатодітними сім'ями та інвалідами, вручає ключи від нової квартири талановитому хлопчику-сироті.
Тактика зрозуміла: мовляв, пам’ятаєте, від якої партії висуваюсь? Ну, от вам мої справи, а від вас нехай буде довіра…
Скорик, якому треба ліквідовувати 19-відсоткове відставання, на питання, чим новим він збирається здивувати опонента і одеських виборців, відповів доволі хвацько:
— Ви знаєте, у нього (Труханова, — ред.) настільки великий антирейтинг, що я впевнений в тому, що у нас не буде ніяких проблем з цим наздоганянням…
Разом з тим, кандидат від ОПЗЖ побоюється специфічних труханівських скіллів на ниві виборчого процесу:
— Головна проблема — це спроба фальсифікацій з боку його команди, щодо цього у них є дуже серйозні спеціалісти. Але ми будемо намагатися цьому протистояти. Ну, і я буду дотримуватися своєї програми кандидата на пост Одеського міського голови, яка є зареєстрована в ТІК.
Цікаво, що, за словами Скорика, він і Труханов багато років не спілкуються. А якщо буде потрібно провести перемовини?
На це Скорик відповідає так:
— Звичайно, з депутатами його фракції знайомі багато наших депутатів. Але ніякого зв’язку ми не підтримуємо. Звичайно, коли зустрічаємось у місті — вітаємось.
До речі, про депутатів і фракції. Як і у Миколаєві, за фіналістами виборів — дві найбільші фракції Одеської міськради. А от і повний список партій, що подолали 5-відсотковий бар’єр:
— “Довіряй справам” — 26,19%
— “ОПЗЖ” — 23,66%
— “Слуга народу” — 12,46%
— “Європейська солідарність” — 11,87%
— “Партія Шарія” — 6,82%.
Залишилося обрати міського голову. Чекати залишилося недовго: днями Одеська міська територіальна виборча комісія призначила другий тур виборів на 15 листопада.
Наталія РОП, Євген КУЗЬМЕНКО
Что скажете, Аноним?
[11:49 15 января]
[10:40 15 января]
[07:00 15 января]
14:00 15 января
13:30 15 января
13:20 15 января
13:10 15 января
13:00 15 января
12:30 15 января
12:20 15 января
12:00 15 января
11:30 15 января
[16:20 05 ноября]
[18:40 27 октября]
[18:45 27 сентября]
(c) Укррудпром — новости металлургии: цветная металлургия, черная металлургия, металлургия Украины
При цитировании и использовании материалов ссылка на www.ukrrudprom.ua обязательна. Перепечатка, копирование или воспроизведение информации, содержащей ссылку на агентства "Iнтерфакс-Україна", "Українськi Новини" в каком-либо виде строго запрещены
Сделано в miavia estudia.